Moderan način života, trka za karijerom i uspoređivanje s drugima mnogim ljudima stvaraju pritisak i dovode ih do opsesije perfekcionizom. Težnja za savršenstvom na prvu možda i ne zvuči tako loše, no psiholozi upozoravaju da je perfekcionizam češće mana nego vrlina.
Perfekcionizam je neumorna težnja prema besprijekornosti te postavljanje nedostižno visokih standarda, često praćena pretjeranom samokritikom i strahom od neuspjeha. Dodatne karakteristike perfekcionista su kritičnost prema vlastitim pogreškama, odgađanje zadataka, teško prihvaćanje konstruktivnih kritika te stalan osjećaj da nisu dovoljno dobri.
Iako je u nekim aspektima u životu ili određenim zanimanjima perfekcionizam poželjna osobina, istovremeno sklonost perfekcionizmu može biti opterećujuća za samu osobu, ali i za njezinu okolinu. Naime, perfekcionisti imaju izuzetno visoke kriterije i visoka očekivanja, no ta njihova stalna težnja za savršenstvom često negativno utječe na njihov život i sprečava ih u postizanju uspjeha.
Psiholozi ističu da pretjerani perfekcionizam može doprinijeti pojavi stresa i tjeskobe, izazvati probleme sa samopoštovanjem, kao i poteškoće u odnosima.
Prema tome, perfekcionizam može imati pozitivne, ali i negativne strane, osobito ako se s njime pretjeruje. U nastavku pročitaj znakove koji otkrivaju da te tvoja težnja za savršenstvom ograničava na brojne načine. Ako ih primijetiš, možda je vrijeme da napraviš korak unatrag.