Ako si ikad osjetila trnce u rukama ili nogama, znaš da je osjećaj gori nego što zvuči. Mnogo je razloga zbog kojih do njih dolazi, pa je važno identificirati moguće uzroke. To je posebno važno ako patiš od kronične boli, jer su trnci jedan od simptoma mnogih kroničnih bolesti.
No, trnci u nogama ne ukazuju uvijek na ozbiljan zdravstveni problem. Ponekad možeš osjetiti bol u živcima ili osjetiti nedostatak živčane funkcije koja se manifestira kao trnci. Međutim, kada počneš pomicati noge, trnci nestanu. Ako se to dogodi, vjerojatno je to zbog trenutno ograničenog protoka krvi zbog, na primjer, krivog položaju sjedenja. Iako je osjećaj neugodan, on je samo privremen.
Kada se pojavi osjećaj trnaca u stopalima obično je taj problem vrlo lako smiriti. Instinktivno se pomaknemo i osjećaj nestane i zaboravimo na njega. "Trnjenje u stopalima je vrlo česta pojava i obično ne ukazuje na ozbiljan problem", objašnjava neurolog William Buxton za Prevention. Međutim, ako se taj osjećaj nastavlja i nakon što si pomaknula noge, dugotrajan je i popraćen s drugim simptomima poput problema s ravnotežom, osjećajem slabosti ili promjena u vidu može se raditi o nečem ozbiljnijem i trebaš se javiti svom liječniku. Liječnici dalje objašnjavaju što sve može biti uzrok ovog problema:
Dijabetes
"Razlog broj jedan za trnce u nogama je dijabetes", kaže neurolog Oluwatosion Thompson iz Medicinskog centra Baltimore. Bez obzira ima li osoba rizik od razvoja dijabetesa ili već ima dijagnozu, ako je razina šećera u krvi visoka, oštećenja na živcima mogu dovesti do osjećaja trnjenje. Vrlo je važno javiti se svom liječniku ako osjećaš pretjeranu glad ili žeđ, imaš višak kilograma ili si neaktivna, ali i ako u obitelji postoji dijabetes tipa 2. Ako se razina šećera u krvi stavi pod kontrolu i promjeni se životni stil, moguće je smanjiti simptome i spriječiti daljnje oštećenje živaca.
Trudnoća
Kako beba raste, pritisak maternice može biti veći na živce na nogama što dovodi do trnjenja i osjećaja iglica u nogama koji se širi sve do stopala. Također se može osjećati drhtavica u rukama i trnjenje zbog promjene razine tekućine u tijelu, objašnjava dr. Thompson. Iako smetaju, ovi simptomi su normalni i nestat će nakon porođaja. Međutim, ako se utrnulost ili trnci u nogama pojavljuju stalno ili se pogoršavaju, a pojavljuje se i oteklina vrlo je važno javiti se liječniku kako bi se utvrdilo da se ne radi o nečem ozbiljnijem.
Visoka ili niska razina vitamina B
"Ako osobi nedostaje vitamina iz skupine B poput B1 ili B12 može osjećati trnce u nogama, a obično se pojavljuju u oba stopala", kaže dr. Thompson. Živcima su potrebni vitamini da bi ispravno funkcionirali, bez njih to nije moguće. Zanimljivo je da i prevelika razina vitamina B6 može uzrokovati trnce u stopalima. Zato je važno razgovarati s liječnikom o vitaminskoj ravnoteži u tijelu i treba li uzimati vitaminske dodatke. Također, vitamin B12 se nalazi u mesu, ribi i piletini pa ako si vegetariijanska ili veganska, provjeri sa svojim liječnikom opće prakse jesu li ti potrebni dodaci prehrani.
Uklještenje živca
"Ako osoba ima bolove u leđima i trnce u nogama koje dolaze sve do stopala, može se raditi o uklještenju živca" kaže dr. Thompson. To može biti posljedica ozljede, trudnoće, artritisa ili stresa zbog ponavljajućih pokreta na poslu ili u teretani. U većini slučajeva može pomoći odmor i fizikalna terapija, ali ponekad je potrebna i operacija.
Starenje kralježnice
Spinalna stenoza smanjuje kanal kroz koji se spuštaju živci i stvara pritisak na živce što može stvarati trnjenje u oba stopala osobito ako osoba ima preko 50 godina objašnjavaju iz Mayo klinike. Većinom se radi o procesu starenja kao što je osteoartritis. Također se mogu osjetiti bol i ukočenost. Ako se stanje pogoršava - vrlo je važno posjetiti liječnika.
Autoimune bolesti
Autoimuni poremećaji kao što su lupus, Sjogrenov sindrom, Guillain-Barréov sindrom, reumatoidni artritis i multipla skleroza mogu uzrokovati trnce u nogama. Preaktivan imunološki sustav napada živce i može dovesti do peckanja u stopalima Ali u ovim slučajevima pojavljuju se i drugi simptomi poput slabosti, ukočenosti, otežanog disanja ili kronične boli i vrlo je važno javiti se liječniku.
Nuspojava različitih lijekova
Različiti lijekovi mogu uzrokovati ove probleme, osobito kemoterapija ili lijekovi za HIV i AIDS, dalje objašnjava dr. Thomson. U tom je slučaju vrlo važno razgovarati s liječnikom i vidjeti postoji li neki lijek s manje nuspojava.