Rak dojke jedan je od vodećih uzroka smrti žena u cijelome svijetu pa i u Hrvatskoj, no otkrije li ga se u ranoj fazi, izlječiv je u više od 90 posto slučajeva. Listopad je mjesec u kojem se u javnosti podiže svijest o ovoj teškoj bolesti i poziva žene i djevojke na samopregled i redovite preventivne preglede koji do 40. godine uključuju ultrazvuk, a nakon 40. mamografiju. Obilježavamo ga ružičastom vrpcom.
(FOTO: Pexels)
Iako od njega češće obolijevaju žene starije od 50 godina, sve više ima mlađih žena i djevojaka s ovom teškom dijagnozom.
Ne postoji način da se potpuno zaštitimo od raka dojke, no rizik od obolijevanja moguće je sniziti uvođenjem zdravih navika u život. U nastavku ti donosimo njih devet koje bi već danas trebala početi prakticirati i na taj način sačuvati svoje zdravlje.
Redovito vježbaj
Redovita tjelovježba višestruko dobro djeluje na organizam. Poboljšava kardiovaskularno zdravlje i jača imunitet, a jak organizam može se puno bolje od slaboga nositi s bolestima. Bilo koja vrsta raka uvelike oslabljuje imunitet i ako si u formi pomoći ćeš tijelu da se izbori za zdravlje. Stoga - redovita tjelovježba zalog je za budućnost.
(FOTO: Pexels)
Ograniči unos alkohola
Alkohol je prihvaćen u našoj kulturi - od žestice prije ručka i čaše vina nakon, do piva kao sredstva okrijepe čak i nakon treninga i svih onih koktela kojima se "začinjavaju" tulumi. No, alkohol povećava rizik od razvoja raka dojke, čak i u najmanjim količinama. Ne možeš li ga u potpunosti izbaciti iz svog života, svedi ga na minimum.
(FOTO: Pexels)
Jedi voće i povrće
Svježe voće i povrće, osobito ono koje obiluje antioksidansima (bobičasto voće, lisnato tamnozeleno povrće poput kelja) snižava rizik od raka, odnosno ima jak antikancerogeni učinak.
Ženama u dobi od 19 do 50 godina preporučuje se sedam do osam serviranja voća i povrća dnevno, a onima starijima od 50 godina, sedam. Prehrana koja obiluje voćem i povrćem, ne samo da smanjuje rizik od raka, već i od brojnih drugih kroničnih bolesti.
(FOTO: Pexels)
Informiraj se o povijesti bolesti u svojoj obitelji
Postoje određene mutacije gena koje mogu uzrokovati rak dojke, zbog čega je vrlo važno upoznati se s obiteljskom anamnezom i to ne samo s obitelji s majčine strane, već i s očeve.
(FOTO: Pexels)
Redovito idi na preventivne preglede
Godišnji pregled dojki je izuzetno važan, no trebala bi ih provjeravati i puno češće. Kao i mnoge druge vrste raka i rak dojke se može razviti u vrlo kratkom vremenu. Što ga se prije otkrije to su veće šanse za izlječenjem.
(FOTO: Profimedia.hr)
Zdravo se hrani
Nitko nije savršen i ne možeš (niti trebaš) isključivo jesti samo ono što smatraš zdravim. Priušti si s vremena na vrijeme hranu u kojoj uživaš, bez obzira na njezin nutritivni sastav, no neka ipak većina tvoje prehrane bude što kvalitetnija i izbalansirana. To znači birati sezonske namirnice, što manje procesuirane hrane sa što manje sastojaka na deklaracijama.
(FOTO: Pexels)
Drži kilograme pod kontrolom
Redovita tjelovježba i zdrava prehrana prirodno će dovesti do primjerene tjelesne težine i boljeg zdravlja. Odgovarajuća tjelesna težina izuzetno je važna za dobro zdravlje. Naime, pretile žene imaju veći rizik od obolijevanja od raka dojke i manje šanse za preživljavanje, piše portal ActiveBeat.
(FOTO: Pexels)
Prestani pušiti
Pušenje se povezuje najčešće s rakom pluća, no uvelike povećava i rizik za razvoj raka dojke. U cigaretama je više od 70 kancerogenih sastojaka - dovoljan razlog da ih se jednom zauvijek riješiš, kao zbog sebe tako i zbog svojih bližnjih. Pasivno pušenje štetno je gotovo kao i aktivno.
(FOTO: Profimedia.hr)
Prevencija, prevencija - i opet prevencija
Spadaš li u visokorizičnu skupinu za razvoj raka dojke, razgovaraj sa svojim liječnikom o poduzimanju preventivnih mjera poput uzimanja lijekova koji blokiraju hormone koji pak u određenim slučajevima utječu na pojavu i širenje raka dojke.
(FOTO: Pexels)