Ako primjećuješ neobjašnjivo “kvrgavu” teksturu kože, velika je šansa da se suočavaš s komedonima. Sitne crne točkice ili pak bijele izbočine na koži česta su pojava, a kod mnogih negativno utječu na samopouzdanje.
Ključ uspjeha je razumijevanje – što su zapravo komedoni? Jesu li otvoreni ili zatvoreni? I kako ih ukloniti sa kože? U nastavku saznaj sve što trebaš znati o ovom problemu – od uzroka i prepoznavanja pa sve do najdjelotvornijih metoda za njihovo uklanjanje i prevenciju komedona na koži.
Što su komedoni?
Komedoni su male izbočine na koži koje nastaju kada se pore začepe mješavinom masnoće (sebuma), mrtvih stanica kože i bakterija. Najčešće se pojavljuju u takozvanoj T-zoni lica koja uključuje:
- Čelo
- Nos
- Bradu
Ovo područje proizvodi više sebuma od ostatka lica, što ga čini posebno podložnim stvaranju komedona. Također se često pojavljuju na obrazima i oko usana. Postoje dvije osnovne vrste komedona:
- Otvoreni komedoni (miteseri) – imaju tamnu boju zbog oksidacije masnoće na zraku
- Zatvoreni komedoni (bijele točkice) – izgledaju kao male bijele kvržice ispod površine kože
Zatvoreni komedoni
Zatvoreni komedoni mogu se tretirati pranjem ili losionom s benzoil peroksidom koji uništava bakterije odgovorne za akne. Također, proizvodi na bazi retinoida, poput tretinoina, pomažu u odčepljivanju pora, ubrzavanju obnove stanica kože i smanjenju masnoće.
Otvoreni komedoni
Otvoreni komedoni mogu se tretirati retinoidima ili kremama sa salicilnom kiselinom koje odčepljuju pore te smanjuju crvenilo i upale. Ako kućni tretmani ne daju rezultate unutar šest do osam tjedana, posavjetuj se s dermatologom za stručnu procjenu i prilagođen plan liječenja.
Kako se riješiti komedona?
Svakodnevna rutina njege ključan je aspekt u borbi protiv komedona i održavanju zdrave kože. Pravilna njega kože ne samo da pomaže u prevenciji nastanka novih komedona, već i poboljšava opće stanje kože. Redovito pridržavanje ove rutine može značajno smanjiti pojavu komedona i poboljšati teksturu i izgled kože. Međutim, važno je imati na umu da rezultati nisu trenutačni i da je potrebno vrijeme i strpljenje kako bi se vidjeli značajni pomaci u stanju kože.
Pravilno čišćenje
Umivaj lice dvaput dnevno blagim sredstvom za čišćenje i koristi mlaku vodu. Nakon pranja, nježno tapkaj lice pamučnim ručnikom, nemoj ga trljati.
Eksfolijacija
Blagi piling jednom do dva puta tjedno je odlična ideja, a posebno ako koristiš proizvode sa salicilnom kiselinom ili AHA kiselinama. Izbjegavaj agresivne pilinge kako bi spriječila iritaciju kože i ne zaboravi na njegu nakon pilinga.
Hidratacija
Koristi nekomedogene hidratantne kreme s laganom teksturom, posebno ako imaš masnu kožu. Nemoj preskakati hidrataciju, čak ni kada je tvoja koža sklona mašćenju, ovaj korak je stvarno bitan.
Prirodni saveznici
Čaj od kamilice djeluje umirujuće na nadraženu kožu, smanjujući crvenilo i iritaciju. Aloe vera gel pruža laganu hidrataciju bez začepljivanja pora, a istovremeno potiče regeneraciju kože. Med ima snažno antibakterijsko djelovanje, što pomaže u borbi protiv bakterija koje mogu izazvati upale. Zeleni čaj bogat je antioksidansima koji smanjuju upalne procese i štite kožu od štetnih vanjskih utjecaja. Redovita upotreba ovih prirodnih sastojaka može podržati zdravlje kože na nježan i učinkovit način.
Što izbjegavati?
Izbjegavaj istiskivanje i čačkanje komedona jer to može dovesti do oštećenja kože, infekcija i stvaranja ožiljaka. Agresivno trljanje kože, bilo ručnikom ili pilingom, može pogoršati stanje kože i uzrokovati upalu. Masne kreme i ulja često začepljuju pore, stoga biraj proizvode s oznakom "nekomedogeno". Pretjerano pranje lica može ukloniti prirodna ulja i izazvati prekomjernu proizvodnju sebuma, što dodatno pogoršava komedone. Također, dodirivanje lica nečistim rukama prenosi bakterije i masnoću, što povećava rizik od upala i novih nepravilnosti.
POGLEDAJ VIDEO: Dr. Vrčić: Sve o tretmanima hijaluronskom kiselinom