Puno stvari se događa kada pijemo. Naše sposobnosti su smanjene, naš ton glasa viši i velike su šanse da se sljedeće jutro probudimo s tupom glavoboljom i mučninom - mamurlukom iz noćne more.
Bez obzira jesi li jednostavno znatiželjna vidjeti kako se ostatak svijeta bori s mamurlukom ili imaš lude planove za vikend, pročitaj iznenađujuće 'lijekove' za mamurluk iz drugih zemalja.
Jesi li probala neki od ovih 'lijekova'? Kako se ti boriš protiv mamurluka?
Sprite
Zemlja: Kina
Dokaz: Kineski znanstvenik Hua-Bin Li i njegove kolege proučavali su 57 pića u laboratoriju i zaključili kako Sprite najbolje olakšava simptome mamurluka.
Kada pijemo alkohol, naša jetra otpušta enzim alkohol dehidrogenazu (ADH) koja razgrađuje etanol u alkoholu na kemikaliju acetaldehid. Ona se zatim razgrađuje na acetat i enzim aldehid dehidrogenazu (ALDH). Oni su otkrili kako Sprite ubrzava ALDH proces – brže razgrađuje alkohol i tako skraćuje trajanje mamurluka.
Sendvič sa slaninom
Zemlja: Engleska
Dokaz: Svi ljubitelji slanine mogu slaviti bezbrižno! Istraživači sa Sveučilišta Newcastle otkrili su kako dobra stara masna slanina s kruhom može pomoći u liječenju mamurluka. Razlog? Kruh je bogat ugljikohidratima, a slanina je puna proteina, što se raspada na aminokiseline. "Vašem tijelu su potrebne te aminokiseline, tako da ćete se osjećati dobro ako ih jedete", objasnila je Erin Roberts, jedna od autorica istraživanja. Ovo objašnjenje je pomalo pojednostavljeno, ali budimo realni: Tko će odbiti sendvič sa slaninom?
Sikavica
Zemlja: Ekvador
Dokaz: Iako nema službenih istraživanja, ova čudotvorna biljka godinama je dio tradicije u Ekvadoru. Naime, vjeruje se kako prije alkohola treba popiti ekstrakt sikavice koji pomaže jetri i usporava proces opijanja. Također povećava kapacitet tijela da se rješava toksina - što pomaže s mamurlukom sljedeći dan.
Umeboshi šljive
Zemlja: Japan
Dokaz: Ako nisi na makrobiotičkoj prehrani i nisi nikad bila u Japanu, možda ne znaš za ove čudesne male šljive, ali tvoje tijelo bi ti moglo zahvaliti za ovo otkriće. Umeboshi šljive su kiselo slanog okusa te imaju moćne alkalne kvalitete, kao i antibiotske i antiseptičke sposobnosti. U Japanu se koriste tisućama godina kao pomoć u apsolutno svemu, od funkcije jetre, detoksikacije, pa čak i bolesti kože, poput ekcema. Ako ti je ovaj jak, slano-kiseli okus previše, možeš usitniti jednu šljivu i umočiti je u čaj.
Multivitamini Berocca
Zemlje: Australija, Engleska, Francuska
Dokaz: Ove šumeće tablete već se godinama koriste kao 'lijek' protiv mamurluka diljem svijeta. Postupak je kao i kod drugih šumećih tableta jednostavan: Pomiješaš tabletu s voodm i popiješ.
Berocca sadrži cink, magnezij, vitamin C, guaranu, kofein i vitamin B, a Australci tvrde kako je Berocca poput zlata te najbolji lijek protiv mamurluka.
Poutine
Zemlja: Kanada
Dokaz: Poutine, kanadsko jelo koje je najpopularnije u Quebecu, sastoji od prženih krumpirića prelivenih umakom i komadićima sira. Masno apsorbira alkohol i pomaže, ali Kanađani upozoravaju kako Poutine treba jesti uz alkohol, a ne kada postane prekasno.