Vitamini i minerali potrebni su organizmu kako bi moglo normalno funkcionirati na metaboličkoj razini, odnosno kako bi imalo energije za pravilan rad organa i svih sustava, te se borilo protiv raznih infekcija i bolesti…
Svaki od vitamina i minerala u organizmu ima više funkcija, pa je ponekad vrlo teško osobama koje nisu medicinski potkovane zapamtiti brojne važne funkcije vitamina i minerala. No, ono što je možda najvažnije od svega jest zapamtiti da nedostatak vitamina i minerala u organizmu može uzrokovati ozbiljne zdravstvene poremećaje, a jedan je od prvih znakova njihovog nedostatka pad energije.
Međutim, postoje neke razlike između načina na koji se određeni vitamini obrađuju u vašem tijelu, tako da je vrijeme uzimanja različitih vitamina važno. Dok vaše tijelo može apsorbirati vitamine topljive u vodi kao što su B i C, bez obzira na to jeste li ili niste jeli, drugi se suplementi uzimaju s hranom, dok se neki ne bi smjeli ne miješati s drugim vitaminima. Evo što sve trebate znati o tome kada je najbolje uzimati pojedine vitamine...
Vitamini topljivi u mastima: u vrijeme obroka
Vaše tijelo bolje upija vitamine topljive u mastima (A, D, E i K) kada se uzimaju s hranom koja sadrži masnoće. To je zato što konzumiranje masti potiče proizvodnju enzima i žuči koji pomažu u transportu hranjivih tvari topivih u mastima iz vašeg probavnog sustava u jetru, gdje se obrađuju. Bez te aktivacije nećete jednako učinkovito apsorbirati te vitamine.
Nemojte ovo sada shvatiti da biste baš namjerno trebali jesti nešto kalorično i masno poput pizze s tri vrste sira - jer vam je to potrebno radi bolje apsorpcije vitamina. Već samo 5 grama masti dovoljno da postignete potrebni efekt - znači dovoljan je tost kruh s malo avokada ili zobena kaša s nasjeckanim bademima.
Budući da multivitamini i prenatalni suplementi sadrže vitamine topljive u mastima, najbolje je i njih uzimati uz obrok.
Vitamin B: s doručkom
Ako uzimate vitamin B ili multi-prenatalnu terapiju koja sadrži B, najbolje bi bilo da ih uzimate rano u danu. B vitamini povećavaju vaše razine energije i oni na neke ljude zaista djeluju stimulativno, pa bi uzimanje kasnije u danu moglo značiti poteškoće sa spavanjem. No, drugima uopće ne smeta.
Ako vam ne odgovara uzimanje ujutro, ili ako uzimanje prenatalnog suplementa tijekom dana pogoršava mučninu, uzmite ga u koje god drugo doba dana koje vama odgovara.
Kalcij: odvojeno od željeza i cinka
Ako uzimate kalcij, ali i željezo ili cink, morat ćete ih odvojiti u toku dana. Kalcij se "natječe" za iste resurse kao cink i željezo, pa bi bilo najbolje ostaviti najmanje jedan do dva sata između uzimanja tih vitamina. Najbolje bi bilo da ih uzimate uz druge obroke.
Također imajte na umu da vaše tijelo može apsorbirati samo 600 mg kalcija u jednom mahu - što znači da ako uzimate više, uzmite jednu dozu ujutro i jednu kasnije u danu - inače ćete sve više od tih 600 mg protratiti i samo će proći kroz vas.
Željezo i magnezij: uz večeru
Željezo može uznemiriti želudac, a magnezij pak može imati laksativni učinak koji nije baš poželjan u toku radnog dana. Kofein također smanjuje količinu željeza koju vaše tijelo može apsorbirati, pa nije najbolji odabir da ga pijete uz jutarnju kavicu. Stoga uzmite oboje, željezo i magnezij, po mogućnosti uz večeru, kako biste usporili probavni proces i smanjili mogućnost da iziritiraju tvoj želudac.
Kad god pomislite da vam neki suplement škodi želucu, pomoći će da ga uzmete s hranom ili kasnije tijekom dana umjesto na prazan želudac.
Koje je vitamine najbolje uzimati zajedno?
Neki vitamini bolje funkcioniraju kada se uzimaju zajedno. Vitamin D i magnezij pomažu vašem tijelu da apsorbira kalcij, zbog čega ćete često vidjeti trojicu u istoj piluli.
Vitamin B12 i vitamin C pomažu tijelu da obradi folnu kiselinu, dok vitamin C također poboljšava apsorpciju željeza. To je posebno važno za vegetarijance, jer se željezo u biljnoj hrani apsorbira samo upola toliko dobro kao i željezo iz mesa, ribe i peradi.
Svi vitamini koje pojedete u toku dana u hrani se također računaju - pa i to uzmite u obzir dok birate svoje suplemente.