Oni koji su prisiljeni nositi naočale ili kontaktne leće najbolje znaju koliko im smetaju u pojedinim životnim situacijama.
Kada kiši ili pri prelasku iz hladnog u topli prostor naočale se zamagle, ljeti, kada smo znojni, naočale klize s nosa, a ako se radi o većoj dioptriji vidno polje ograničeno je rubom naočala.
Prirodno je da se žene žele našminkati. Tada nastaju problemi, jer ne vide kako precizno nanijeti šminku ili se nanese neadekvatno pa gledajući osobu koja nosi naočale stiče se dojam da se ili previše ili premalo našminkala.
Kontaktne leće s druge strane traže disciplinu oko higijene te rasporeda nošenja, jer nedisciplina može uzrokovati medicinske poteškoće nosiocima kontaktnih leća.
Kroz nekoliko najčešćih pitanja i odgovora upoznat ćemo Vas kako se najbezbolnije riješiti naočala i leća upravo laserskim skidanjem dioptrije.
Tko je pogodan kandidat za lasersko skidanje dioptrije?
Kratkovidnost do -10,0 D, dalekovidnost do +5,0 te astigmatizam do 4,0 dioptrije moguće je odstraniti u cijelosti ukoliko je rožnica dovoljno debela i nema nekih drugih kontraindikacija (keratokonus, očne bolesti, neregulirana šećerna bolest itd.)
Hoću li imati besprijekoran vid nakon laserske korekcije?
Cilj je svake operacije laserskog skidanja dioptrije smanjiti ovisnost o korektivnim lećama, kao što su naočale i kontaktne leće. Ne možemo, doduše, jamčiti da će ishod operacije biti savršen vid. No, možemo Vam jamčiti da lasersku korekciju vida nećemo primijeniti ni na Vama niti na bilo kome za koga nismo sigurni da postoji velika šansa za postizanje neovisnosti o naočalama i kontaktnim lećama. Golema većina naših pacijenata iznimno je zadovoljna rezultatima i sposobni su obavljati sve svoje aktivnosti bez naočala i kontaktnih leća.
Je li laserska korekcija vida sigurna?
Kod svake operacije postoje određeni rizici. Ozbiljnije komplikacije kod LASIK i PRK zahvata izuzetno su rijetke. Kliničke studije dokumentirale su rizik od komplikacija nakon laserske korekcije vida manji od 1%. Većina rizika i komplikacija povezanih s ovom operacijom može se pravovremeno otkloniti brižnim odabirom pacijenata i detaljnim predoperacijskim testiranjem uz korištenje najmodernije dijagnostičke tehnologije.
Je li itko oslijepio zbog LASIKa?
Nije zabilježen niti jedan jedini slučaj sljepoće nakon LASIK operacije nigdje na svijetu.
Uzrokuje li LASIK suho oko?
Nakon LASIK operacije svaki pacijent ima privremenu dijagnozu suhog oka. U najvećem broju slučajeva suho se oko nakon LASIKa tretira korištenjem umjetnih suza. Osjećaj suhoće oka obično se povlači nakon 3-6 mjeseci, osim u rijetkim slučajevima kada traje dulje.
Boli li zahvat?
Operacija ne boli, jer se oko anestezira kapljicama. Rijetki pacijenti mogu osjetiti blagu iritaciju ili pritisak za vrijeme i nakon LASIK operacije te blagi nadražaj i osjećaj suhoće nekoliko dana po operaciji. Sredstva protiv bolova i korištenje umjetnih suza uglavnom će uspjeti riješiti problem.
Radi li se operacija na oba oka u istome danu?
U većini slučajeva oba se oka podvrgavaju laserskoj korekciji vida u istome danu.
Koliko dugo traje operacija?
Budući se najčešće operiraju oba oka u istome danu, u operacijskoj ćete sali biti otprilike 30 minuta. Kad uđete u operacijsku salu, oči će Vam biti očišćene i pripremljene za zahvat. Sama operacija najčešće traje oko 5 minuta po oku.
Moram li biti bez kontaktnih leća prije laserske operacije vida?
Ako nosite tvrde ili plinopropusne kontaktne leće, važno je da ih skinete najmanje tri tjedna prije predoperacijskog pregleda. Meke leće treba skinuti najmanje tjedan dana prije predoperacijskog pregleda. Meke torične leće trebaju se skinuti i ranije. Vaš će Vam liječnik savjetovati koliko dugo morate biti bez kontaktnih leća prije predoperacijskog pregleda i prije samoga zahvata.
Mogu li se podvrgnuti operaciji za vrijeme trudnoće ili tijekom pokušaja da ostanem trudna?
Trudnoća može utjecati na Vaš vid, pa ako ste trudna ili pokušavate zanijeti, nije preporučljivo podvrgnuti se zahvatu. Trebali biste pričekati do nekoliko mjeseci nakon poroda ili do završetka dojenja.
Koliko dugo će rezultati zahvata potrajati?
Razumije se da su rezultati laserske korekcije vida trajni. Međutim, Vaš se vid i dalje mijenja kako starite, što može rezultirati potrebom nošenja naočala, kontaktnih leća ili dodatne korekcije u budućnosti. Ljudi u ranim četrdesetima razviju presbiopiju (staračku dalekovidnost) te su im potrebne naočale za čitanje. Ako ste stariji od 35 godina, razmislite o monovisionu (metodi gdje se dominantno oko podesi za gledanje na daljinu, a nedominantno za rad na blizu i čitanje).
Ako se odlučim za monovision, znači li to da više nikada neću trebati naočale za čitanje?
Ne nužno. Učinci presbiopije pojačavaju se sa starenjem, bez obzira imate li monovision ili ne. U jednome trenutku, naočale za čitanje ili dodatna korekcija vida postat će potrebni. Dobra strana monovisiona je u tome što nećete biti u potpunosti ovisni o naočalama za gledanje na blizinu. Mnogi koji imaju monovision mogu dovoljno dobro vidjeti i na daljinu i na blizinu bez naočala ili kontaktnih leća.
dr. sc. Nadežda Bilić, specijalist oftalmolog, refraktivni kirurg
Poliklinika Bilić Vision
Ksaverska cesta 45, Zagreb
www.bilicvision.hr