Grožđe je dobar izvor hranjivih tvari bitnih za naše tijelo i njegove su prednosti za zdravlje, u odnosu na mnogo drugo voće, brojne.
Plodovi se mogu podijeliti na crvene, crne i bijele.
Koliko je grožđe zdravo?
- detoksificira i čisti organizam te potiče mršavljenje
- smanjuje rizik od bolesti srca i raka
- grožđe je izvor vitamina A, B, B6 i folne kiseline
- sadrži složene tvari, pterostilbene, koji smanjuju kolesterol i trigliceride
- u grožđu se nalaze minerali kao što su kalij, kalcij, fosfor, magnezij, željezo i selenbakar,
- mangan i cink također su prisutni u grožđu, a sadrži i vlakna i proteine
- Grožđe je brz izvor energije i popravlja krvnu sliku.
- Sok od grožđa se lako spravlja, nazivaju ga još "nektar bogova". Preporuča se u slučajevima zatvora, gihta, reumatizma, bolesti kože i jetre.
- Ovo lužnato voće uvelike pomaže pri smanjenju kiselosti mokraćne kiseline i eliminaciji kiseline iz organizma, pa tako uvelike potpomaže rad bubrega.
- Studije su pokazale da sok od grožđa, crno vino i čaj od grožđica imaju jako antivirusno djelovanje osobito protiv poliovirusa i herpes simplex virusa.
- Pomaže pri smanjenju zgrušnjavanja trombocita i štetnih ugrušaka krvi.
Sjemenke grožđa zdravije od voća
Sjemenke grožđa su snažni antioksidansi koji blokiraju prerano starenje i bolesti kontroliranjem slobodnih radikala. Poznato je da neki ekstrakti sjemenki grožđa imaju i do 50 puta veću nutritivnu vrijednost vitamina E i C. Oni također imaju antivirusna, antikancerogena svojstva koja osiguravaju cirkulaciju krvi. Koža grožđa je također vrlo hranjiva. Ona uništava stanice raka u ljudskom tijelu.
Upozorenja:
- grožđe i sok od grožđa se ne preporučuju za čir želuca, dijabetes, kolitis, proljev i dizenteriju.
- izbjegavajte miješanje grožđa s mlijekom, krastavcima, dinjom, ribom, pivom, mineralnom vodom i masnim jelima.
- ako imate pokvaren zub, grožđe ili sok od grožđa će intenzivirati kvarenje zuba.
Kako se čuva grožđe
Berba
Grožđe se bere od kolovoza do studenog. U vrijeme berbe trebate pripaziti da peteljka bude zelena, sve bobice jednake boje, zdrave i ne previše zbijene. Što je peteljka zelenija, grožđe će duže trajati.
Čuvanje grožđa
Želite li dulje zadržati grozdove raširite ih u nisku i široku košaru, tako da oko njega slobodno kruži zrak.
Ukoliko je grožđe jako zrelo, stavite ga u hladnjak u hermetički zatvorenu posudu ili vrećicu. Izvadite ga pola sata prije jela. U zamrzivaču bobice bogate vodom potamne i brzo se pokvare.
Želite li sačuvati nekoliko grozdova , otkinite bobice, prerežite na pola i izvadite sjemenke. Napravite sirup tako da prokuhate 10 grama šećera na decilitar vode. Kad se sirup ohladi, prelijte bobice, zatvorite ih i stavite u zamrzivač posudu nemojte napuniti do vrha (ostavite barem 2 cm od vrha). Tako spremljeno grožđe možete čuvati i do 9 mjeseci.
Možete izabrati bilo koju od svojih omiljenih sorti grožđa – redovito ga jedite i imat ćete višestruke zdravstvene koristi od njega i održati vitkost.