Vjerujemo da ste već tijekom godina, posebno u nekoliko posljednjih pročitali mnoge članke o različitim vrstama gripa i da ste u njima saznali mnogo korisnih informacija. No, svake godine čini se ljudi iz početka krajem zime i početkom proljeća čude kada započne sezona gripe i kada nekim čudom i oni – obole.
I ne samo to! Svi odjednom pohrle kod liječnika koji će im prepisati lijek koji bi u roku od 24 sata trebao pomoći u prevladavanju svih simptoma. Na žalost, to nije tako. Ono što ustvari želimo reći da je gripa viroza, protiv koje ne postoji lijek koji bi ju izliječio. Antibioticima se liječe samo bakterijske upale, a ne i viroze. Dokazana mogućnost prevencije gripe je cijepljenje, koje može i ne mora djelovati. Naime, ako ste cijepljeni protiv jedne vrste gripe, a napadne vas neka druga, tada cijepljenje apsolutno nema nikakvog efekta.
Vrste virusa
Postoje tri osnovna tipa virusa gripe, A, B i C, unutar kojih postoje mnoge mutacije, koje se najčešće mijenjaju svakih nekoliko godina, a mogu izazvati jače ili slabije simptome. Imajte na umu da gripa traje najmanje četiri dana, kada su u pitanju blaži simptomi i oko sedam dana kada su u pitanju izraženiji simptomi. Ono što ju najčešće odlikuje je visoka temperatura do 40ºC, a u prva tri dana najčešće ne pada ispod 38ºC. Uz to, tu je i opća malaksalost, glavobolja, bol u cijelom tijelu, suhi kašalj, promuklost, a u nekim slučajevima javlja se povraćanje i proljev. Za razliku od jače prehlade, gripa će vas doslovno prikovati uz krevet, te nećete niti pomisliti da iz njega ustanete – danima.
Kako se zaštiti od zaraze
Ponekad, ma koliko se trudili jednostavno nećete moći zaobići gripu, no evo nekoliko praktičnih savjeta koji vam mogu pomoći da smanjite mogućnost zaraze na najmanju moguću mjeru. Kako bi vam to pošlo za rukom, potrebno je prvenstveno znati kako se širi.
Gripa se širi kapljičnim putem, a to znači da ju možete dobiti i udisanjem sitnih raspršenih kapljica, pa se može reći da se širi i zrakom. Zato ako je ikako moguće izbjegavajte velika okupljanja, javna mjesta, gdje se nalazi mnogo ljudi, pa ako je moguće i odlazak liječniku ili bolnicu na preglede, jer upravo tamo se mnogo pacijenata zarazilo. Boravite čim manje vremena u prostoriji u kojoj se nalazi bolesna osoba.
Osim zrakom prenosi se dodirom sekreta (bilo sline ili sekreta iz nosa) koji se raspršio o raznim površinama koje dodirujemo, te njegovim prenošenjem putem ruku u usta, nos ili oči. Zbog toga liječnici preporučuju često pranje ruku.
Inkubacija traje maksimalno tri dana, a najčešće i manje. Simptomi gripe počinju naglo.
Foto: Flood / Foter.com / CC BY-NC-ND
Što ne smijete zaboraviti?
Ako pak niste imali te sreće i podlegli ste gripi, tada je najvažnije nekoliko stvari.
- Ako je ikako moguće u domu stvoriti karantenu, kako biste spriječili širenje virusa na druge ukućane. To znači da ležite u prostoriji u kojoj ne borave niti spavaju drugi ukućani.
- Druga stvar je da se pobrinete da redovito uzimate doze tableta za snižavanje temperature (makar će vam se u početku činiti da uopće ne djeluju). Ako niste sigurni u doziranje, raspitajte se kod liječnika ili ljekarnika, a to možete učiniti i putem telefona.
- Snižavajte temperaturu hladnim oblozima po tijelu ili mlakom vodom pod tušem.
- Treća stvar koja je vrlo važna je da pijete čim je moguće više tekućine kako ne biste dehidrirali. To je možda i najvažnija stvar kada je u pitanju gripa.
- Pijte čajeve, limunade, vodu, svježe iscijeđene voćne sokove. Oni će vam osim potrebne tekućine dati vitamine i minerale potrebne za brži oporavak.
- Jedite laganiju jušnu hranu, kuhano meso, povrće, rižu. Izbjegavajte tešku, masnu i začinjenu hranu.
- Četvrta stvar je mirovanje! Niti ne pomišljajte o nikakvim aktivnostima, iako je većina u prva tri-četiri dana jedva u stanju prošetati do kupaonice i natrag do kreveta.
- Tjelesna aktivnost može izazvati brojne komplikacije, a među najgorima je upala pluća, koja može biti kod osoba slabijeg imuniteta i opasna po život.
- Stariji ljudi, te kronični bolesnici su oni koji bi trebali se zbog gripe javiti svojem liječniku, kako ne bi došlo do pogoršanja stanja i dodatnih komplikacija.
- Također, ako suhi kašalj iznimno jak i/ili ne prolazi nakon što ste preboljeli gripu, obavezno se javite liječniku.
- Gripa može uzrokovati komplikacije sa srcem, upale uha, sinusa, astmu…
Olakšajte tegobe
Kada su u pitanju „sporedni“ simptomi gripe, bol, kašalj, curenje nosa, također si možete pomoći u ublažavanju simptoma lijekovima koji se mogu kupiti u ljekarni bez recepta.
Ako imate suhi kašalj, možete pokušati sa sirupom ili nekim drugim pripravkom za ublažavanja kašlja, ako imate probleme s glavoboljama, popijte tabletu protiv glavobolje, a ako vam curi iz nosa, nabavite sprej za nos. Obavezno poštujte naznačena doziranja i nemojte uzimati sve lijekove u isto vrijeme i pazite da slučajna predoziranja, jer će vam to još dodatno zagorčati život.
Nikako nemojte zaboraviti na povećani unos vitamina C (do 1000 mg dnevno), a možete pokušati i s drugim prirodnim pripravcima za podizanje imuniteta kao što je ehinaceja, goji bobice, zeleni čaj i slično. Još jednom napominjemo, najvažnije je redovito i čim veće uzimanje tekućine. Uhvatite nekoliko dobrih trenutaka u danu i prisilite se da pojedete nešto, pa makar vam i možda nije do jela. To je važno zbog lijekova koje uzimate.
Hitni slučajevi
Kada je potrebno zatražiti pomoć liječnika, posebno ako se radi o djeci:
1. Prilikom jakog suhog „pasjeg“ kašlja u kojemu ima krvi ili zelene guste sluzi
2. Prilikom teškog disanja, kratkog daha i ubrzanog disanja
3. Boli i pritiska u prsima
4. Dezorijentiranosti
5. Plavkaste boje lica, usana i noktiju
6. Kolvulzija zbog visoke temperature
Naslovna foto: Michal Marcol / FreeDigitalPhotos.net