Često ćemo osjetiti kako nas bole različiti dijelovi tijela ili kao da nas nešto probada i nećemo se uzrujati jer znamo što je tome uzrok ili ćemo posjetiti liječnika ako nismo sigurne. No na riječi "bol u prsima" osjetit ćemo nelagodu jer se bojimo da se radi o srčanim problemima ili možda plućima. Liječnici objašnjavaju kada je važno reagirati i obavezno otići na pregled. Nelagoda ili bol u prsima može biti simptom različitih zdravstvenih problema.
"Važno je procijeniti o kakvoj se boli ili nelagodi u prsima radi kako bi se isključile najteže bolesti", objasnila je liječnica obiteljske medicine Carolyn Kaloostian za HuffPost. Ni jednu vrstu boli u prsima ne treba ignorirati, ali ovo su simptomi zbog kojih se obavezno treba javiti liječniku:
Bol koja se pojačava kroz određeno vrijeme ili koju osjećamo čak i kada se odmaramo
Prema kardiologu Nicholasu Leeperu liječnici su zabrinuti kada se pacijentu bolovi ili stezanje u prsima pogoršava tijekom nekoliko dana ili tjedana. Također bismo se trebali javiti liječniku kada se događa "bol u mirovanju", znači simptomi postoje i kada nema naprezanja. Ovo bi mogao biti znak da postoje srčani problemi.
Osjećaj kao da ti netko sjedi na prsima
Nelagoda u prsima može biti posljedica blokade protoka krvi u srce što može rezultirati anginom ili ishemijom miokarda odnosno srčanim udarom. Može se osjećati nelagoda poput stezanja ili težine, gotovo kao da netko sjedi na prsima, objašnjava Leeper, ili se ponekad može pojaviti kao oštra ili tupa bol ili nelagoda.
U nekim slučajevima mogu se pojaviti i drugi simptomi, poput nelagode koja se širi na čeljust ili lijevom rukom, ostajanje bez daha, nemogućnost vježbanja, lupanje srca ili vrtoglavica. Kaloostian je naglasio da se srčani napadi mogu dogoditi čak i bez neugodnosti u prsima.
Oštra bol kod udaha ili dok ležiš na boku
Ako se nelagoda pogorša kod dubokog udaha ili tijekom ležanja na lijevom boku, to može ukazivati na perikarditis (upalu vrećice koja "drži" srce), objašnjava liječnica je Ethel Frese.
Oštru bol ili pritisak mogu uzrokovati perikarditis, miokarditis (upala srčanog mišića), kardiomiopatija (slabljenje srčanog mišića) i drugi ozbiljni problemi sa srcem. Bolovi u prsima na različite se načine predstavljaju kardiovaskularne probleme, zato je važno obratiti se liječniku kako bi utvrdili točan uzrok.
Bol se pojavljuje ako se pritisne ovo područje
Bolovi u prsima također mogu biti uzrokovani oštećenjem ili upalom mišića, zglobova, kostiju ili vezivnog tkiva, kaže Frese. To može ukazivati na to da imamo problema s napregnutim ili potrganim mišićem, frakturom rebra ili kostohondritisom.
Obično se možemo sjetiti kada smo možda pretjerali s nekom aktivnošću i potencijalno ozlijedili određeno područje, na primjer ako smo povećali opterećenje tijekom vježbanja. "Ako bol izazivaju mišići ili kosti gotovo uvijek će se pojaviti ako pritisnemo ovo područje. Dakle, ako je rebro slomljeno, boljet će tijekom pritiska", objašnjava Frese.
Ova vrsta nelagode u prsima pogoršat će ako je aktivan taj dio tijela, a ne koristiti se neke drugi dio poput nogu. Ako se prestane pomicati bolno područje bol će nestati. Naravno, važno se javiti liječniku kako bi utvrdio točan uzrok boli.
Intenzivna bol pri dubokom udahu ili bol u ramenu
Problemi s plućima mogu uzrokovati pritisak u prsima ili bol, a ti su znakovi obično povezani i s našim disanjem. Bol koja se pogoršava dubokim disanjem može ukazivati na upalu u sluznici pluća, poznatu kao pleuritis, kaže Frese. Kada se to dogodi, također možemo osjetiti bol u ramenu.
Prema Kaloostianu, bol u prsima ili pritisak mogu se pojaviti prije napada astme, kod upale pluća ili kada ugrušak začepi krvne žile u plućima.
Osjećaj peckanja u prsima ili okolnim područjima
Problemi s probavnim sustavom mogu stvoriti bolove u prsima koji se obično osjećaju kao peckanje ili stezanje. Puknuće jednjaka, refluks ili peptični ulkus (čir koji se razvija na želucu ili tankom crijevu) mogu uzrokovati nelagodu.
Ako se ispostavi da je problem u probavnom sustavu, liječnik će vjerojatno propisati ciljane lijekove. Liječnik također može savjetovati izbjegavanje teških i začinjenih jela prije spavanja i podizanje glave tijekom ležanja.
Iznenadna stezanje uz otežano disanje i lupanje srca
Bolovi u prsima mogu biti simptom anksioznosti ili se mogu javiti kod napada panike, a mogu biti povezani s otežanim disanjem, lupanjem srca i znojenjem. Mnogi ljudi koji to prije nisu doživjeli mogu pomisliti da imaju srčani udar jer simptomi mogu biti slični. Nakon utvrđivanja ima li fizičkih problema, važno se javiti liječniku kako bi se naučile tehnike opuštanja.