Artritis je upalna bolest vezivnog tkiva, a najčešće zahvaća zglobove. Iako postoji više vrsta artritisa, među najčešćima su reumatoidni artritis, osteoartritis te psorijatični artritis.
Reumatoidni i psorijatični artritis su upalna stanja i smatraju se autoimunim bolestima. Nažalost, unatoč brojnim provedenim istraživanjima, i dalje se ne zna što uzrokuje ovu bolest i za nju ne postoje lijekovi već samo terapije koje su usmjerene na ublažavanje simptoma.
Kod osobe koja boluje od artritisa javljaju se upalni procesi u zglobovima što uzrokuje crvenilo, bolove i oticanje. Prehrana je kod ove bolesti vrlo važna jer postoje namirnice koje mogu biti okidač te potaknuti pojavu bolnih oteklina.
Osim prehrane, i druge navike ključne su za ublažavanje simptome artritisa, a to se odnosi na fizičku aktivnost, tjelesnu težinu, pušački status, itd.
Istraživanja su pokazala da kontrolirana prehrana te eliminacija određenih namirnica i napitaka može ublažiti simptome kod osoba koje boluju od reumatoidnog artritisa, osteoartritisa i drugih vrsta upalnog artritisa te im poboljšati kvalitetu života.
U nastavku doznaj koje namirnice trebaš izbjegavati ako boluješ od artritisa.
Dodani šećeri
Šećer je štetan za naše zdravlje iz više razloga. Ako boluješ od artritisa, konzumaciju bi trebala svesti na minimum. Najštetniji su dodani šećeri koji se nalaze u kupovnim namirnicama poput slatkiša, sokova, sladoleda, itd. Studije su pokazale kako gazirana pića i slatkiši najčešće pogoršavaju simptome kod osoba s reumatoidnim artritisom. Nadalje, slatki napici mogu značajno povećati i rizik od razvoja artritisa.
Crveno meso i mesne prerađevine
Neka istraživanja pokazuju da pretjerana konzumacija crvenog mesa i mesnih prerađevina može potaknuti upale u tijelu te pogoršati simptome artritisa. Studije su potvrdile kako je visok unos crvenog mesa jedan od glavnih čimbenika rizika za pojavu upalnog artritisa. Suprotno tome, pokazalo se da biljna prehrana koja isključuje meso ublažava simptome kod osoba s artritisom.
Hrana s glutenom
Gluten je skupina proteina koji se nalaze u žitaricama poput pšenice, raži i ječma. Neka istraživanja povezuju gluten s upalama te ističu kako bi izbacivanje glutena iz prehrane moglo ublažiti simptome artritisa.
Procesuirane namirnice
Visoko procesuirane namirnice kao što su brza hrana, pahuljice za doručak te pekarski proizvodi najčešće obiluju rafiniranim ugljikohidratima te dodanim šećerima, konzervansima i drugim potencijalno štetnim sastojcima koji izazivaju upale te mogu pogoršati simptome artritisa. Istraživanja sugeriraju kako zapadnjačka prehrana bogata prerađenim namirnicama može povećati rizik od reumatoidnog artritisa jer potiče upale, a može izazvati i pretilost te brojne druge bolesti.
Alkoholna pića
Alkohol može pogoršati simptome artritisa pa bi ga osobe koje boluju od ove bolesti trebale izbjegavati ili barem ograničiti konzumaciju. Studije su pokazale da pretjerivanje s alkoholom povećava rizik od vrste upalnog artritisa koji zahvaća leđnu moždinu, a može pogoršati i simptome povezane s gihtom. Nadalje, prekomjerna konzumacija alkohola povezana je s povećanim rizikom od osteoartritisa.
Određena biljna ulja
Osobe koje pate od bolesti zglobova trebale bi smanjiti unos zasićenih masnoća te povećati unos zdravih masnoća kao što su omega-3 masnoće. Važno je smanjiti unos hrane koja obiluje omega-6 masnih kiselinama (biljna ulja i majoneza) jer one mogu pogoršati upale te povećati unos onih namirnica koje su obogaćene omega-3 masnim kiselinama (masne ribe, sjemenke lana, itd.).
Hrana s puno soli
Sol je još jedna namirnica koja može izazvati upale i tako pogoršati simptome kod osoba koje boluju od artritisa. Unos namirnica koje obiluju velikim količinama soli trebalo bi svesti na minimum. Istraživanja sugeriraju kako visoki unos natrija može biti čimbenik rizika za razvoj autoimunih bolesti kao što je upalni artritis.
Hrana sa štetnim AGE spojevima
AGE su krajnji proizvodi glikacije, a to su zapravo štetni spojevi koji nastaju reakcijom između šećera i proteina ili masti. Nalaze se u namirnicama životinjskog podrijetla, no mogu nastati i tijekom određenih metoda kuhanja hrane (roštiljanje, prženje, itd.). Slanina, odresci, hrenovke, pomfrit, sir, margarin i majoneza samo su neke od namirnica koje obiluju ovim nezdravim spojevima. Kada se ovi spojevi talože u našem organizmu, to izaziva oksidativni stres i može dovesti do upala koje pogoršavaju simptome kod ljudi koji boluju od artritisa. Pokazalo se da osobe s upalnim artritisom imaju više razine AGE spojeva u tijelu od onih koji ne boluju od te bolesti. Hranu koja sadrži ove štetne spojeve bolje je izbaciti iz prehrane te ju zamijeniti cjelovitim namirnicama kao što su povrće, voće, mahunarke i ribe.