Kakva si s peršinom? Ako si kao mi, vjerojatno ga svedeš na vezicu koju s vremena na vrijeme kupiš na tržnici ili ubereš u susjedinom vrtu kako i imala za bistru juhu. Osim što je neizostavni sastojak juha, dobro dođe i za dekoraciju hrane. Nasjeckaš ga na sitno i njime pospeš sve slano što izlazi iz pećnice, ali i svaki ručak koji se krčka na štednjaku. Dva-tri listića da upotpune dojam i poprave okus.
No, peršin je puno više od "dobre šminke" za tvoja jela. Začin koji se s Mediterana proširio cijelim svijetom i koji osim, dobro znanog nam okusa, ima i zdravstvene dobrobiti. U nastavku ti otkrivamo zbog čega bi peršin trebala jesti puno češće, no što vjerojatno običavaš, ponekad od njega i napraviti čaj, staviti ga u smoothie ili grickati njegove listiće umjesto žvakaće gume (peršin osvježava dah i neutralizira miris češnjaka).
Obiluje kalcijem
Šalica narezanog peršina sadrži 83 miligrama kalcija. Riječ je o najzastupljenijem mineralu u ljudskom organizmu. Preporuka je unostiti ga dnevnu u količini od 800 miligrama. Kod trudnica i dojilja te u menopauzi preporučene doze su još veće, čak i do 1200 mg. Kalcij je nužan jake kosti, hrskavice i ligamente, mišiće i zdravlje srca. Peršin obiluje kalcijem, a u pozamašnoj količini sadrži i željezo, magnezij, folate, bakar i kalij.
Obiluje željezom
Kao što smo spomenule, u peršinu se nalazi visoka količina željeza pa je čaj od ove začinske biljke odličan izbor za anemičare.
Potiče menstruaciju
Pojačan unos peršina potaknut će menstrualno krvarenje jer eterična ulja iz njegova lista pospješuju cirkulaciju u maternici te opuštaju cerviks.
U njemu ima puno vitamina A, C i K
Peršin obiluje vitaminom C koji je ključan za jak imunitet, vitaminom A koji je neizostavan za zdrave oči i jaku kosu te K koji ima antikancerogena svojstva te pomaže stvaranju kostiju. Svakodnevnom konzumacijom peršina regenerirat će ti se koža i poboljšati pamćenje. Šalica sjeckanog peršina sadrži 984 mikrograma vitamina K.
Obiluje antioksidansima
Tamnozeleni listići peršina sadrže bioflavonoid zeaksantin i prirodni karotenoid lutein. Tijelo najbolje apsorbira lutein kada ga unosiš s punomasnim namirnicama, što znači da je odlina ideja peršinom začiniti masnu ribu ili meso. Zeaksantin i lutein su jaki antioksidanti koji će neutralizrati štetu što ju na stanicama naprave slobodni radikali, a u tandemu sjajno djeluju u prevenciji slabljenja vida.
Pomaže probavi
"Peršin smanjuje upalu želuca, podržavajući stanični antioksidativni enzimski sustav", objašnjava za portal Real Simple nutricioniskinja Laura Cipullo. Još jedna izvanredna prednost redovite konzumacije peršina je ta što što čuva želučanu sluznicu i prevenira pojavu čira na želucu i bolesti gastrointestialnog trakta.
Odličan je diuretik
Čaj od peršina potiče mokrenje, pomoći će ti izbaciti vodu iz tijela, očistiti bubrege i detoksicirati organizam. Pojačaj njegov unos nakon blagdana tijekom kojih jedeš tešku hranu, no i ne samo tada. S vremena na vrijeme skuhaj čaj od peršina i osvježi organizam.