Znaš li kako najlakše naučiti djecu kućanskim poslovima i koji je primjeren za koju dob?

Ljeto je pravo vrijeme da djeca počnu više sudjelovati u kućanskim obvezama. Roditelji su opušteniji, škola je završila, a nema ni dodatnih aktivnosti. Kroz svaki zadatak dijete uči važne lekcije, a mi donosimo popis najboljih zadataka prema dobi

Znaš li kako najlakše naučiti djecu kućanskim poslovima i koji je primjeren za koju dob?

Postoji puno toga što djeca mogu naučiti kada pomažu u kućanskim poslovima: uče se odgovornosti, novim vještinama i također vrlo važna stvar roditelji će imati manje posla. Najteže je ipak uskladiti zadatke i dob djeteta, ali i "nagovoriti" mališana da počne pomagati u kućanstvu.

Image

Ne znaš kako svoje dijete naučiti vrijednosti novca? Ovo su lekcije koje treba znati prije desete godine

Deset najpopularnijih imena za dječake: Fran znači slobodan, dok Luka označava svjetlost


Damon Korb, suradnik Američke akademije za pedijatriju i autor knjige "Raising an Organized Child", kaže da se treba manje usredotočiti na zadatke, a više na ono što djeca mogu naučiti. Ustvari kaže da je najbolje da se izbjegava naziv "kućanski poslovi". "Zvuči tako naporno. Pomaganje u kućanstvu ne mora biti dosadno. Točan pristup bi bio: svi u kući pomažu jedni drugima - to je ono što upravo radimo."

Kućanski zadaci pomažu djeci da uče vještine, postaju neovisnija i organiziranija, ali se i uče dosljednosti, planiranju i rješavanju problema. "Još jedan koncept kojem pokušavamo naučiti svoju djecu je da postoje stvari koje moramo raditi i stvari koje želimo raditi. Pored toga, mlađa djeca trebaju naučiti kako velike zadatke podijeliti na manje korake. Kućanski poslovi su važni kako bi se naučile ove vještine", kaže dalje za Goodhousekeeping.

Naravno, različite vještine primjerene su za određenu dob, a važne su zbog učenja određenih lekcija:

  • Djeca od dvije do pete godine: raščlanjivanje zadataka - staviti rublje u košaru, očistiti igračke, staviti tanjure u sudoperu
  • Djeca od pete do sedme godine: važnost pomaganja - hranjenje kućnih ljubimaca, pomaganje oko pripremanja jela, postavljanje stola
  • Djeca od osme do devete godine: sve ima svoje mjesto - briga o opranom posuđu, briga o opremi za aktivnosti, razvrstavanje čistog rublja
  • Djeca od desete do jedanaeste godine: neovisnost - priprema doručka ili ručka, izbacivanje smeća, čišćenje svog prostora
  • Djeca od dvanaeste do petnaeste godine: potreba dolazi prije želja - pranje automobila, čišćenje kupaonice, zadaci u dvorištu, pranje rublja
  • Od šesnaeste godine: priprema za život - peglanje, kuhanje i svi ostali kućanski poslovi


Image


(Foto: Profimedia.hr)

Djeca od druge do pete godine

Za malenu djecu najvažnije je da uče važnost reda i redoslijeda. "Kada su djeca mala, roditeljima je puno lakše da nešto sami obave, ali svrha obavljanja kućanskih poslova je da nauče nove vještine. Djeca i predškolci mogu naučiti da svaki zadatak ima početak, sredinu i kraj. Na primjer, izvadimo igračku, igramo se i onda spremimo igračku", objašnjava dr. Korb. Čišćenje tanjura nakon večere, stavljanje rublja u košaru i čišćenje prostora gdje se igraju dobri su zadaci za učenje ovih lekcija. Također, djeca u ovoj dobi jako vole čišćenje, zato to slobodno iskoristi i dopusti da ti pomognu, na primjer mogu sortirati posuđe nakon što ispraznite perilicu za posuđe.

Image


(Foto: Pixabay)

Djeca od šest do deset godina

Kada djeca napune šest, sedam godina tada ih možeš početi učiti važnosti pomaganja. Hranjenje kućnog ljubimca dobar je način da djeca nauče ovu vrstu odgovornosti. Također mogu napuniti ili izvaditi posuđe iz perilice, slagati rublje i odlagati na mjesto te postavljati stol. Dijete od osam, devet godina može biti odgovornije prema sebi. "Djeca u ovoj dobi počinju sudjelovati u aktivnostima zajednice, pa je sjajno da nauče kako upravljati zadacima", kaže dr. Korb. "Nauči ga da se brine za svoju opremu za nogomet ili ples, da čuva pribor za školu i brine se o svojoj školskoj torbi", dodaje. S djecom treba raditi na uspostavljanju sustava u kojem sve ima svoj red. Što više toga nauči to će te manje pitati gdje su mu stvari.

"Postoji redoslijed u kuhanju pa je dobro djecu učiti kuhati u ovoj dobi. Mnogi osmogodišnjaci su sposobni pripremiti doručak i užinu za školu", dodaje. Dobro je imati namirnice u kuhinji od kojih djeca mogu pripremiti užinu ili brzo jelo jer će im tako pripremanje jela postati navika.

Image


(Foto: Pexels)

Djeca od desete godine do tinejdžerske dobi

Kada djeca napune 10 ili 11 godina spremna su za veće zadatke i za još veću odgovornost. "Jedan od načina na koji se može pomoći djeci u njihovoj neovisnosti je korištenje tablice zadataka. Služi kao podsjetnik i kao vremenski okvir za različite zadatke. Djeca u ovoj dobi počinju negodovati na roditeljske zahtjeve pa korištenje kalendara ili tablica može smanjiti potrebu roditelja da stalno podsjećaju dijete ili ga samo mogu podsjetiti na tablicu", objašnjava dalje.

S tablicom u kojoj su navedeni zadaci djeca mogu dobiti i rokove. "Pomozi svom djetetu da shvati da je za određene poslove važno i vrijeme. Posuđe je potrebno izvaditi iz perilice prije večere, jer se perilica treba napuniti poslije večere", dalje objašnjava. Ovo će mu pomoći da lakše upravlja svojim vremenom kako se približava srednjoj školi. Također može preuzeti zadatke kao što su usisavanje, pranje rublja, briga o smeću i nekim poslovima u dvorištu.

Image


(Foto: Pexels)

Tinejdžerske godine

Onda dolaze tinejdžerske godine, a tada često dolazi do drukčijeg ponašanja, ali nije sve izgubljeno. "Tinejdžeri mogu biti motivirani. Često je problem što je njihova motivacija drukčija od naše. Ovo je dobro vrijeme da se djeca uče prioritetima: potreba dolazi prije želja." Domaća zadaća se treba napraviti prije gledanja serije.

Kako djeca postaju starija, popis stvari koji obavljaju treba biti sve veći jer će doći vrijeme kada odlaze iz kuće i za samostalni život. Kuhanje, pranje rublja, šivanje gumba su vještine koje će im trebati za život. "Koliko će roditelj tražiti od djeteta u ovoj dobi ovisi o ostalim aktivnostima", objašnjava stručnjak. 

Kako dalje dodaje često ta "borba" s djecom nije jednostavna, ali umjesto da se roditelji naljute, mogu smisliti nov način da dijete nauči lekciju. Kod manje djece to znači da ćeš im morati možda objašnjavati svaki korak, a kod veće djece važan je razgovor i pustiti dijete da samo rješava probleme što će mu dati alate za život. 

Image


(Foto: Pexels)