Znanstvenici izumili 3D simulator porođaja koji predviđa potencijalne komplikacije

Znanstvenici su konstruirali računalni 3D simulator porođaja dizajniran specijalno kako bi pomogao liječnicima i primaljama kod priprema za porođaj i koji bi im trebao olakšati i na vrijeme uvidjeti potencijalno teške ili opasne porođaje

luma-pimentel-1vnB2l7j3bY-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

. Program vizualno kreira unutrašnjost ženina tijela i simulira porođaj. Simulator određuje faktore poput brzine i težine porođaja, pritom imajući u vidu oblik trudničina tijela i poziciju djeteta.

Simulator porođaja izumili su kompjutorski stručnjaci sa Sveučilišta Istočne Anglie i sigurni su kako će precizno prognozirati predviđanje tijeka porođaja. Korištenjem 3D grafike gotovo u realnom prikazu simuliraju se pokreti ženina tijela i djeteta u trenutku izlaska, kao i očekivane reakcije tijela na trudove.

U program će biti moguće unijeti glavne anatomijske točke trudnice i djeteta, poput veličine i oblika zdjelice rodilje kao i veličinu bebine glave i prsa. Nakon unosa podataka program će imati mogućnost postavljanja različitih scenarija porođaja za mamu i bebu. Software će kreirati geometrijski model bebe odnosno njezine lubanje i tijela kao i mamina tijela i zdjelice, a sve u 3D grafici.

No, inženjeri su kreiranjem ovog programa mislili na sve, pa tako i na promjene u tijelu tijekom trudova i izlaska bebe, pa čak su izradili i 3D model ruku primalje koje mogu doći u interakciju s bebinom glavom za vrijeme porođaja.

Ovaj program baziran je na, prije svega, potrebama trudnica i trebao bi iznimno olakšati porođaj i unaprijed upozoriti liječnike na sve potencijalne opasnosti koje bi porođaj mogao donijeti, pa bi problemi koji se nisu mogli predvidjeti, poput preširokih bebinih ramena koja bi rodiljama stvarala probleme za vrijeme porođaja, trebali biti prošlost. Osim toga, inžinjeri se nadaju kako će program utjecati na općenito poboljšanje kvalitete porođaja te će se unaprijed i na vrijeme i bez bespotrebnog stresa za trudnicu i bebu moći utvrditi potreba carskog reza.

Simulator ima i mogućnost simuliranja porođaja u nepoznatom scenariju, tj. s nepredvidljivim komplikacijama. Prilagođava se svakoj pacijentici pojedinačno kao i njezinom djetetu.

Također, simulator se može koristiti i za edukaciju primalja i bolničkog osoblja kojima daje jasniji uvid u porođaj i potencijalne probleme koji mogu nastati.

Jedni nedostatak programa je što ne prikazuje pokrete bebe niti pokrete mišića majčine zdjelice za vrijeme trudova i samog porođaja, no znanstvenici se nadaju kako će ubrzo konstruirati i nove, poboljšane simulatore koji će se pozabaviti i tim dodatnim funkcijama.