To su plišanci kakve i mi pamtimo iz vlastitog djetinjstva.
No čini se kako ni plišana igračka neće biti ono što je bila. Već smo pisali o medvjediću Teddy the Guardian, koji u sebi sadrži senzore koji su dizajnirani za mjerenje otkucaja srca, tlaka, količine kisika u plućima, temperaturu tijela i ostale medicinski važne podatke. Ovaj je medvjedić inovacija hrvatske tvrtke i postigao je veliki uspjeh u svijetu.
No čini se kako će plišani medvjedići u budućnosti u tehnološkom smislu ići još dalje, jer se posla oko dizajniranja igračke prihvatio tehnološki div Google.
Američki ured za intelektualno vlasništvo još je 2012. zaprimio registraciju patenta visokotehnološke igračke za sad nazvane Google Teddy Bear (ili Google medvjedić). Iako za sad mediji samo nagađaju o tome koje će inovacije medvjedić donijeti u naše domove i živote naše djece, poznato je iz dokumentacije da će medo iz budućnosti imati mikrofone u ušima, kamere u očima, zvučnike u ustima i motorizirane vratove.
Medo će prepoznavati glas svog malenog vlasnika, slušati ga (i vjerojatno snimati razgovore), okretat će glavu u smjeru djeteta i s njime uspostavljati očni kontakt. Da, medo će s djetetom razgovarati jer će prepoznavati pojedine fraze i ključne riječi i potom reproducirati govor tj. unaprijed snimljene rečenice kako bi razveselio, utješio ili nasmijao dijete. Tehnologija prepoznavanja govora i lica bit će sastavni dio igračke.
Pametni medo će se moći povezati i komunicirati putem Bluetootha ili Wi-Fi mreže sa sadržajima koje čuvate na virtualnom serveru ili cloudu te na zahtjev djeteta pustiti njegovu omiljenu pjesmicu, pročitati mu priču i slično.
Medvjedić će služiti i kao "inteligentni daljinski upravljač" kojim ćete, vjerojatno putem glasovnih naredbi, upravljati mnogim uređajima u domu.
Osim plišanaca, igračka će dolaziti i u obliku lutkica te drugih djeci omiljenih likova.
Čini se kako ulazimo u eru interaktivnih igračaka koje će promijeniti način na koji se djeca igraju. Stručnjaci se još nisu izjasnili koliko su takve igračke dobre ili loše za razvoj djece, jer općenito se ne podržavaju sadržaji koji djeci nude gotova rješenja. Vrijeme će pokazati hoće li djeca prigrliti ovakve igračke ili će im ostati draže da sami kreiraju maštovite svjetove i igre u svojoj glavi u zagrljaju s medvjedićem koji je samo hrpa pamuka, ali je puno više u mašti mališana.