Vašoj bebi izlaze prvi zubići? Saznajte kako joj olakšati ove stresne i bolne dane

Iako postoji mogućnost da zubići izbiju već nakon tri mjeseca, kod većine beba rast zubića počinje do prve godineMliječni zubi počinju nicati oko šestog mjeseca bebinog života

Vašoj bebi izlaze prvi zubići? Saznajte kako joj olakšati ove stresne i bolne dane

Simptomi nicanja prvih zuba

Kakve sve simptome bebe mogu imati kod nicanja zubi? Kada počinju izbijati prvi zubići stvara se pritisak u zubnom mesu i dijete ima potrebu stavljati predmete u usta i gristi ih kako bi barem malo ublažilo pritisak. Grickanje predmeta je jedan od prvih znakova da će vašem djetetu uskoro izbiti prvi ili novi zubić.

Kada pogledate djetetove desni, one bi trebale biti crvene i otečene. Uz otočene desne gotovo uvijek se javlja i pojačano slinjenje. Pojačano slinjenje se obično često javlja kod razvoja beba pa nije jedan od glavnih i jedinih pokazatelja nicanja zubića.

Kod nicanja prvih zubića uvijek se javljaju promjene u prehrani kod djece. Kod onih beba koje već jedu čvrstu hranu, može se pojaviti pojačana želja za sisanjem ili za pijenjem tekućine iz bočice. Naime, žličica će smetati njihovim upaljenim desnima. No, one bebe koje se hrane dojenjem, tražit će čvrstu hranu jer će ona raditi pritisak suprotan onome koji trenutno osjećaju.

Može se dogoditi da u periodu nicanja zubića beba lošije spava jer se u njezinom slučaju bolovi i pritisak događaju u noćnim satima. Budite strpljivi i pokušajte olakšati bebi izbijanje njezinih prvih zubića.

Neka djeca u periodu izbijanja zubića jako grizu i tada ne biraju što grizu. Može se dogoditi da vas vaš mališan, u tim za njega mučnim trenucima, i ugrize. No, nemojte mu to uzeti za zlo jer to radi samo kako bi si olakšao bolove.

Kod neke djece se može pojaviti i lagani, crveni osip oko usta. Osip je povezan s pojačanim lučenjem žlijezda koje uzrokuju slinjenje. Kako se slina pojačano luči, tako se i dio oko usta i na bradi može lagano zacrvenjeti. Ne radi se o ničem opasnom, a želite li ublažiti osip, najbolje bi bilo da dijete češće brišete kako bi dio oko usta bio što više suh. Osim toga, područje oko usta možete namazati melemom, bademovom kremom, vazelinom ili bilo kojom drugom kremom koju koristite za njegu bebine guze. Tako ćete taj dio posebno njegovati, a uz to i zaštititi od sline.

Dio gdje se nalazi bebina glavica tijekom spavanja redovito održavajte čistim i suhim. Najbolje bi bilo da tijekom pojačanog slinjenja bebe, ispod njezine glave u krevetić stavite pamučnu tkaninu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  •     povećanu razdražljivost, noćno buđenje i nametljivo ponašanje
  •     preveliko slinjenje
  •     žvakanje prstiju, igračaka za zube i drugih stvari
  •     otečeni, crveni i bolni na dodir desni
  •     povećana potražnja za dojenjem ili za bočicom
  •     odbijanje sisanja ili bočice jer sisanje uzrokuje bol u desnima
  •     slab apetit
  •     često prekidanje sna
  •     osip oko usta
3/7