Utješite svoju neutješnu bebu

Postoje različiti načini kako utješiti bebu koja plače.

Utješite svoju neutješnu bebu

Prošli tjedan pisali smo razlozima zbog čega bebe plaču. Odgovor je s jedne strane vrlo jednostavan - jer im je to jedini način izražavanja određenih potreba i neugode. No, odgonetnuti koje su to potrebe ponekad zaista nije jednostavno, posebno kod tek novorođene bebe.

S druge strane postoje i različiti načini kako utješiti bebu koja plače. Ponekad će vam se dogoditi da će beba nastaviti plakati i kada otkrijete razlog plača i uklonite ga.
Naravno, za svaku bebu će funkcionirati drugačiji način tješenja, a ovih nekoliko savjeta će vam sigurno ideju što učiniti.

Toplina, ljuljanje, masaža

Bebu zamotajte i čvrsto ju držite u naručju
Novorođene bebe osjećaju vrlo veliku potrebu za bliskošću vašeg tijela, toplinom i sigurnošću. Upravo kakvu su osjećale prije nego su se rodile. Zbog toga, nije na odmet da ju omotate u deku ili jastuk za bebe i držite u naručju. Također, neke bebe vole biti prislonjene blizu vašeg srca, čije su otkucaje čule dok su bile u vašoj utrobi.

Uhvati ritam
Kao što smo već naglasili, beba, dok je još bila u vama, je neprestano čula otkucaje srca. No, isto tako nije to bio jedini zvuk koje je čula, nego i vaš glas i glasove vaših bližnjih, pa tako i ostale zvukove izvana. Zbog toga, neke bebe ne vole tišinu, nego upravo suprotno, uobičajene zvukove izvana kao što je promet, zvuk perilica rublja, suđa, usisavača, muziku, zvuk sušila za kosu, pa čak udaranje loncima.
Ukoliko im upravo ti zvukovi odgovaraju, nemojte se ustručavati raditi ih čim više. Jedno upozorenje: bebe nemojte stavljati na perilice ili slično, nego pokraj njih.

“Rock me baby”
Većina djece voli kada ih se nježno njiše i ljulja. Naravno, većina beba će uz to njihanje uživati i u šetnji ili dodatnom ljuljanju na stolici za njihanje, pa nije loše da nabavite jednu prije nego vam se beba rodi. Tako ćete koji puta moći i sjesti i odmoriti. Slična je situacija i s vožnjom autu. Mnoge bebe zaspu čim započne vožnja i probude se kada stanete na semaforu.

Pokušajte s masažom
Bebama za smirenje može pomoći nježna masaža po leđima i trbuhu. Naime, brojna novorođenčad ima problema s grčevima, pa bi topli oblozi u predjelu trbuha i leđa, te lagano trljanje mogli biti upravo ono što beba treba.
Ukoliko bebe imaju probleme s probavom, pokušajte ih hraniti u što uspravnijem položaju i nemojte zaboraviti na podrigivanje nakon jela, lagano ju lupkajući po leđima dok ju imate u uspravnom položaju položenu na rame.

Duda varalica može biti rješenje
Neke bebe bi mogle neprestano sisati, što za vas može biti veliki problem ukoliko dojite. Dude varalice tada mogu biti rješenje za vas, odnosno bebu. Ukoliko vidite da beba siše vlastiti prst, dopustite joj i to. To se zove „utješno sisanje“ i pomoći će joj da se smiri, uspori ritam srca, opusti trbuh...

Smirite sebe

Beba koja često i dugo plače ne može sebi nauditi, no može u vama izazvati veliku dozu stresa i brige da niste dovoljno dobar roditelj. Činjenica je da ukoliko ne možete nikako smiriti bebu koja neprestano plače, sigurno ćete se osjećati jadno i frustrirano. Roditelji zbog toga krive sebe, što je najčešće neopravdano. Ukoliko znate da ste zadovoljili sve bebine potrebe, da nije bolesna i da joj ništa drugo ne smeta, i znate da ste pokušali sve što je u vašoj moći da ju smirite, a ništa nije upalilo, tada je vrijeme da sebe smirite i dovedete se u red, kako ne biste vi počeli plakati s bebom ili dobili živčani slom.

Evo nekoliko savjeta:

  1. Duboko udahnite
  2. Stavite dijete u krevet ili neko drugo mjesto i ostavite ju da plače kraće vrijeme, a vi otiđite negdje gdje ju ne možete čuti. 
  3. Stavite laganu glazbu, koja vas smiruje i slušajte je opuštajući se 10-tak minuta. 
  4. Nazovite prijateljicu ili člana obitelji kako biste dobili potporu. Zamolite nekog da vam pričuva bebu kraće vrijeme i otiđite u šetnju. 
  5. Podsjetite se da je sve u redu s vašom bebom i da joj plakanje nikako neće naškoditi. Samo prihvaćanje činjenice da imate bebu koja plače više nego što je uobičajeno, vam može pomoći da prebrodite to razdoblje.

Biti roditelj tek rođenoj bebi, nije lak posao, a ukoliko vaša beba puno plače, još je teže. Potražite pomoć i potporu kada vam zatreba, nemojte čekati da vam se nakupe frustracije. Neka vam bude utjeha da će vaša beba uskoro porasti i da ćete sve više čuti njezin smjeh, a ne plač.

(vam)