Neki klinci u (pred)tinejdžerskoj dobi, ujutro će napraviti pravi dar-mar kada se nekoliko vaših "molim te ustani" pretvori u "izvoliš se odmah dignuti iz kreveta i imaš minutu prije no što potpuno poludim!".
Glavni razlog zbog kojeg se djeca u određenoj dobi počinju teže ujutro dizati je vrlo jednostavan - idu kasno spavati. To se događa kada dijete izbori određenu autonomiju i samostalnost, pa ih počne malo iskorištavati u svoju korist.
Djeci je od najranije dobi jako zanimljivo i cool ostati duže budan, a kad roditelji malo popuste u poštivanju rutine, jer je dijete već "veliko", događa se da se klinci zatvore u sobu i bdiju do dugo u noć. Još ako u sobi imaju TV ili računalo, našli su si i fantastičnu zanimaciju bez obzira što ona umara oči, uzrokuje glavobolje, ali i razne emotivne turbulencije nakon kojih san teško dolazi na oči, jer je um prestimuliran vanjskim podražajima. U dobi od 12 do 18 godina, djeci i mladima treba 8-9 sati sna. Sve što je manje od toga, obično nije dovoljno za normalno funkcioniranje.
Malo koje dijete će s veseljem ustati iz kreveta i pohitati u školu, iz jednostavnog razloga što zapravo žele ostati kod kuće (gdje su računalo, TV, igrice, pas, coca-cola i slično). Bez obzira koliko im mi kao roditelji ponavljali da je obrazovanje najvažnije u životu i pokušavali u njima probuditi entuzijazam za školu, djeca će uvijek naginjati onim aktivnostima koje su igra tj. zabava. Bez obzira što kao tinejdžeri pred nama često nastupaju "odraslo", oni se zapravo samo žele igrati. A igra i zabava su u njihovoj sobi. Računalo je prozor u cijeli svijet.
To ne znači da se jednom kada se dovuku u školu, neće zabavljati s prijateljima iz razreda i pokazati interes prema učenju novih stvari. To samo znači da je za uspavano dijete poriv da ostane u toplom i udobnom krevetu što duže, prejak i previše primamljiv.
Kako istjerati umornog osnovnoškolca iz kreveta?
Prijetnje, potkupljivanje i opća histerija nisu dobro rješenje. Postoje i drugi načini da se dijete probudi, kao i njegov mozak, a bez drame i vike. Kada probudite dijete, pokušajte mu ponuditi voćni sok (po mogućnosti nezaslađeni) koji će uštrcati malo energije u te uspavane vene. Naučite kako uključiti radio ili player, pa obavezno pustite glasnu i što energičniju glazbu. Neka djeca vole da u jutarnjoj rutini ima malo zabave. Muzika će tu definitivno upaliti.
Osim toga, pokušajte osmisliti i neke druge cool i zabavne aktivnosti nakon što se dijete dovuče u kuhinju. Primjerice, odredite jedan dan kada će svi dešnjaci za stolom jesti lijevom rukom doručak i obratno. Jedan dan neka bude rezerviran samo za žute namirnice na tanjuru (jabuka, žitarice, juice, banana, jogurt od ananasa, palenta i sl.). Dobro prolaze i sve vrste natjecanja (tko će prvi i sl.).
Rješenje je svakako i micanje računala iz dječje sobe, kao i stroga kontrola da li se šalju SMS-ovi do kasno u noć. Televizor u dječjoj sobi također neće pomoći. Poanta je da se korištenje ovih uređaja treba također ograničiti na neki period u danu, odnosno da se trebaju unaprijed odrediti pravila korištenja TV-a, računala ili mobitela i dosljedno poštivati. Znamo da je to u ovo vrijeme kada su djeca sve gladnija i gladnija interakcije i online prisutnosti, gotovo nemoguće, ali vrijedi pokušati. Pri tome, pravila postavljajte navečer, a ne ujutro kada se "borite" s djetetom i kada ih koristite kao prijetnju. U određeno doba, sve u kući jednostavno se gasi - svi TV-i, sva računala (pri čemu se gasi i ono od roditelja), a mobiteli se odlažu na ormarić.
I na kraju, vrijedi svakako pokušati s djetetom porazgovarati o smislu školovanja i poštivanju neke rutine. Saslušajte dijete i pokušajte saznati je li uopće motivirano za učenje. Ako nije, zašto? Je li mu stalo do ocjena i ako nije, odakle mu takvo mišljenje da ocjene nisu važne? Razgovarajte s djetetom o budućnosti i gdje želi biti za 5 ili 10 godina, a s ciljem da mu slikovito prikažete vezu između današnjeg polaženja u školu, dobrog uspjeha i budućeg zadovoljstva i uspjeha.
Nije loše postaviti i male, kratkoročne ciljeve i nagrade. Ukoliko dijete "odradi" svoje obaveze tijekom radnog tjedna, za vikend smije ostati sat duže s društvom na igralištu ili kod prijatelja/ice.
Čak i ako uspijete postepeno ponovno vratiti dijete u normalnu rutinu, ne očekujte da će se ono ikad više u životu buditi sretno i pjevušeći. Vjerojatnije je da će svakog jutra biti namrgođeno, ali ne uzimajte to osobno. Na kraju krajeva, jedan od zadataka svakog tinejdžera je - biti namrgođen, prigovarati i misliti da su njegovi roditelji dosadni i ne-cool.
Posljedice neispavanosti kod tinejdžera
Osim što su umorni, djeca u toj dobi prolaze kroz prve hormonalne turbulencije, pri čemu upravo umor samo otežava taj prirodni razvoj. Osim loših ocjena, neispavana djeca imaju česte promjene raspoloženja, neoprezniji su u prometu, podložnija virozama, depresivnija i imaju nešto izraženije probleme u disciplini.