Otprilike svaki roditelj se u nekom trenutku zapita treba li popuštati djetetu u igrama. Kratak odgovor? Ponekad. A evo i detaljnijeg objašnjenja.
Mala djeca zapravo nisu usmjerena na pobjedu ili poraz, oni igru shvaćaju kao igru i zabavu. U drugoj djeci ne vide konkurente, iako tu i tamo nekog ugrizu. U ovom periodu oni se uče igrati s drugima, kako bi kasnije mogli igrati protiv njih.
Tek u predškolskoj dobi djeca počinju shvaćati konkurenciju. Jednostavno i mirno međusobno igranje pohvalno je za malu djecu, ali predškolci bi trebali naučiti igrati po pravilima, držati ih se i ne ljutiti se ako ne idu njima u prilog.
Nije važna pobjeda ili poraz, nego naučiti dijete kako se nositi s njima
Nakon što je dijete naučilo pravila i osjetilo sjajan osjećaj pobjede, vrijeme je da sagledate malo širu sliku. Igre su samo mali dio života i zato je važno naučiti dijete pobjeđivati, ali i gubiti. Svoj poraz prihvatite dostojanstveno i djetetu primjerom pokažite kako se treba ponašati.
Dakle, dijete vas treba ponekad pobijediti da bi se osvjedočilo da vi uživate u igri, neovisno o rezultatu, tj. porazu. A nekada treba i roditelj pobijediti da dijete vidi kako je nositi se s porazom i dostojanstveno čestitati protivniku na dobroj partiji.
Dakle, treba pustiti dijete da pobijedi nekad?
Da, ponekad to učinite. Dijete će tako imati mogućnost vidjeti ponašanje dobrog pobjednika, ali i gubitnika. A isto tako će i samo biti u mogućnosti osjetiti obje strane medalje. Također, nemojte na najočigledniji način prepuštati pobjedu djetetu, ono će se osjećati bolje ako se ipak bude moralo potruditi oko svojega uspjeha.
Ovo će biti možda malo teže izvedivo ako igrate igru u kojoj veliku ulogu ima fizička sprema, snaga ili veličina – stoga se možete prebaciti na neku igru gdje će dijete promišljanjem pobijediti ili jednostavno zato što ima više sreće.
Kako se nositi s malim ogorčenim gubitnikom?
Ako primijetite da se dijete od bijesa ne može nositi s porazom, pokušajte mu to reći, ali bez prizvuka osude. Jednostavno „Čini se da te nepobjeđivanje čini frustriranim“ trebalo bi pomoći vam započeti razgovor. Mirnim tonom, bez suvišnog osuđivanja ga podsjetite da bi igre trebale biti zabavne i podsjetite ga na pozitivne strane (lijepo se družite, provodite vrijeme zajedno, zabavljate se, itd.). Umjesto da spominjete kako nitko ne voli ogorčene gubitnike, radije se usredotočite na to da mu budete primjer kako bi se pobjednik trebao ponašati.
Kako se nositi s neuspjehom upornog djeteta?
Ako primijetite da dijete u nekoj igri jednostavno nije dobro, ali se trudi pobijediti na sve moguće načine – podsjetite ga da je svatko u nečemu dobar i da je sasvim u redu u nekim drugim stvarima podbaciti. Objasnite mu da je svatko od nas jedinstven, drugačiji i poseban, te da svatko ima neke svoje talente. Najbolji način da objasnite djetetu da je u redu polučiti neuspjeh je da ga podsjetite na vaš vlastiti primjer, kada vam, recimo, nisu uspjele palačinke ili niste znali sastaviti ormarić.
Baš kao što povremeno treba igru iskoristiti da biste dijete naučili velikim životnim lekcijama, tako postoje slučajevi kada trebate intervenirati oko rezultata kako biste dijete naučili poniznosti. Da, odličan je osjećaj pobijediti, ali djeci treba ugraditi i svijest i razumijevanje o tome kako se osjeća druga osoba koja gubi. Trebaju imati na umu da njihovo ponašanje utječe na osjećaje njihova protivnika i zato ih valja naučiti da ne likuju puno prilikom pobjede, jer već u sljedećoj igri oni mogu biti na gubitničkoj strani.