Tisućama godina žene su bile trudne i rađale djecu u ranim dvadesetima pa čak i tinejdžerskim godinama, ali u posljednjih godina prosječna dob trudnica najčešća je u tridesetima.
Govori to i činjenica da je posljednjih godina u zapadnim zemljama poput Velike Britanije i SAD-a sve češći porod žena u tridesetima, a i u Hrvatskoj se ovaj trend počeo mijenjati.
Svakako, suvremena medicina omogućava ženama da odgađaju rađanje beba, ali zapravo treba imati na umu da u svakoj dobi postoje određeni rizici trudnoće, isto kao što i svaka dob ima svoje prednosti kad je u pitanju trudnoća.
Zbog toga smo pronašle nekoliko istraživanja i izdvojile glavne prednosti i nedostatke trudnoće u 20-ima i trudnoće u 30-ima.
Prednosti trudnoće u 20-ima
Najplodnije godine i najbolje šanse za trudnoću
U dobi od 25 godina imaš veće šanse za začeće nakon tri mjeseca pokušavanja začeća (oko 20 posto) nego kad dosegneš 35 godina (smanjuje se na oko 12 posto). Žene se rađaju sa svim jajašcima, oko milijun njih. Plodnost počinje polako opadati oko 32. godine, a taj pad postaje brži nakon 35. godine. U 37. godini procjenjuje se da ti ostaje oko 25 000 jajašca.
Manje šanse za spontanim pobačajem i drugim rizicima u trudnoći
Za razliku od žena u dobi od 35 i više godina, mlađe majke rjeđe razvijaju dijabetes i povišeni krvni tlak u trudnoći. Bez ovih problema, a zahvaljujući većoj kvaliteti jajašca kada si u u svojim 20-ima, imat ćeš manji rizik od pobačaja.
Prednosti trudnoće u 30-ima
Veće šanse za boljom karijerom i stoga više novaca za trošenje
U 20-ima tek započinješ karijeru, pa briga o bebi može biti skuplja nego ako si financijski stabilnija u 30-ima. Prema jednom danskom istraživanju, majke u dobi od 31 do 34 godine s fakultetskom diplomom zaradile bi oko 30 tisuća kuna više od prosječnog prihoda tijekom svog života. S druge strane, one koje su imale djecu prije svoje 25. godine, godišnje su zarađivale oko 500 000 kuna manje.
Veće šanse za višepodnom trudnoćom
Iako ovo nedvojbeno može biti i negativna strana, višeplodna trudnoća znači da možeš biti roditelj većem broju djece kada si zrelija i spremnija. Dobre su to vijesti i ako želiš više od jednog djeteta, ali želiš ih tek nakon što uđeš u tridesete. Uostalom, plodnost tada opada, ali šansa za blizance raste s godinama, jer hormonalne promjene uzrokuju oslobađanje više jajašca istovremeno.
Dulji život
Studija je pokazala da žene koje su posljednje dijete imale nakon 33. godine imaju dvostruko veću vjerojatnost da će doživjeti 95 godina u odnosu na žene koje su posljednje dijete imale ranije. Dakle, odgađanje trudnoće donosi ti blagodati ne samo da se poboljšaš kad u dvadesetima i zaradiš više tijekom svog života, već i da živiš duže. To znači da možeš imati i više godina da vidiš kako tvoja djeca i obitelj rastu.
Rizici trudnoće u 20-ima
Može biti više psihološki umarajuća
Tvoje dvadesete su najbolje godine za otkrivanje sebe i kojim putem želiš krenuti u svom životu. Trudnoća tijekom ovih godina mogla bi te potaknuti da napraviš pauzu u karijeri ili te spriječiti u napredovanju za koje si naporno radila. Mogu postojati i problemi u vezi koji proizlaze iz zajedničkih odgovornosti brige o bebi. Kompromis nije lak, pogotovo kad oba roditelja tek otkrivaju svoje živote.
Mogući su lošiji zdravstveni ishodi kasnije u životu
Čini se da postoji veza između zdravlja majke i dobi u kojoj je prvi puta rodila. Što više žena odgađa svoju prvu trudnoću, to joj se predviđa bolje zdravlje. Maksimalno zdravlje predviđeno je za majke koje su prvi put rodile oko 30. godine. Stoga mlađe majke mogu riskirati manje idealno zdravlje kasnije u životu.
Rizici trudnoće u 30-ima
Više je vjerojatna potreba za carskim rezom
Budući da starije majke imaju veći rizik od komplikacija povezanih s trudnoćom, to može učiniti potrebnim porođaj carskim rezom. Također, zdravstveni problemi poput visokog krvnog tlaka mogu dovesti do kirurškog porođaja djeteta. Ovaj porođaj je uobičajen, ali dolazi s dodatnim rizicima kao što je dulje vrijeme oporavka u usporedbi s prirodnim porođajem.
Veća šansa za komplikacijama kod bebe
Rodiš li prvo dijete u tridesetima, vjerojatnije je da će dijete biti manje porođajne težine ili da te čeka prijevremeni porođaj. Uzrok tome mogu biti i blizanci. Prijevremeno rođena djeca često imaju problema poput problema s disanjem, oslabljenog učenja i/ili problema sa sluhom. Također postoji veći rizik od kromosomskih abnormalnosti koje mogu dovesti do rođenja djeteta sa zdravstvenim stanjima.
Ne postoji savršena dob za trudnoću
Iz svega spomenutog možemo još jednom zaključiti da ne postoji univerzalan odgovor na pitanje koja je savršena dob za prvu trudnoću. Sve ovisi o prioritetima i željama svake žene. Ono s čime se možemo složiti je da je najbolja dob za trudnoću vjerojatno ona u kojoj si spremna na nju i sve moguće izazove koje mogu doći s trudnoćom.