Stvari koje bi svaki roditelj trebao znati o cyberbullyingu

Budite oprezni i spriječite moguće nasilje na vrijeme

Stvari koje bi svaki roditelj trebao znati o cyberbullyingu

Nasilje preko interneta – cyberbullying, na žalost je sve češće, a time i štetno za pojedinca i društvo. Ovakva vrsta nasilja klasificira se situacijama kada su djeca ili tinejdžeri izloženi napadima druge djece, primjerice putem društvenih mreža, mobitela, telefona, interneta. Donosimo vam osnovne činjenice s kojima bi svaki roditelj morao biti upoznat i znati kako se postaviti prema ovom problemu.


Jednako je opasno kao i psihičko zlostavljanje

Jako je važno da je roditelj svjestan kako je internetsko zlostavljanje opasno u istoj mjeri kao i psihičko. Ništa više, ništa manje. Tjelesno zlostavljanje dovodi do strahova i raznih psihičkih prijetnji, a cyberbullying se u konačnici može objasniti kao pravo psihičko zlostavljanje. I to upravo zbog toga što se događa (većinom) na internetu kojeg djeca smatraju utočištem i razonodom, a može dovesti do dugotrajne emocionalne patnje. 

Može se dogoditi bilo gdje i bilo kad 

Cyberbullying je dalekosežna prijetnja koja se može dogoditi bilo kad i bilo gdje. Oduzimanje mobitela, čak i zabrana interneta, ponekad neće nužno pomoći. Djeci je internet dostupan svugdje, a pogotovo raširenost društvenih mreža ističe prijetnje koje donosi cyberbullying. Obavezno pristupite metodi razgovora sa svojim djetetom o tome kakve opasnosti pruža internet i društvene mreže i kakvo nasilničko ponašanje se može dogoditi. 

Djeca drže za sebe što se događa

Čak i ako imate jako dobar odnos sa svojim djetetom, budite svjesni da djeca ponekad i taje što se ustvari događa. To sve iz razloga jer ih je sram priznati ili strah od toga da im ne oduzmete privilegije poput interneta, mobitela i slično. Zapravo je na roditelju da shvati kada nešto nije u redu i pokuša promijeniti i utjecati na to.

Budite primjer 

Problem nastaje kada roditelji, pošto dosta njih danas ima Facebook ili neku drugu društvenu mrežu, krenu u ponašanje koje se njima nimalo ne priliči. To djeci šalje krivu poruku i stvara konfuziju. Budite primjer svojem djetetu.

I vaše dijete može biti netko tko prakticira cyberbullying

Nemojte biti presigurni u to da ste dijete odgojili na pravi način. Tinejdžeri se ponekad ponašaju skroz drugačije kada nitko ne vidi. Ako sumnjate na to da je vaše dijete podložno tome da maltretira druge i u tome ne vidi ništa loše – vrijeme je za ozbiljan razgovor. Najvažnije je da prepoznate takve znakove na vrijeme i spriječite ih, a djetetu date do znanja o kakvom se ozbiljnom problemu radi. 

Dijete mora imati nekoga kome se može povjeriti

To se prvenstveno odnosi na nekog odraslog s kime si je dijete dobro. Bilo da je to otac, majka, baka, djed, psiholog u školi... Vrlo je važno da djeca znaju da takve osobe postoje i da se imaju kome povjeriti u slučaju da zatreba riješiti kakav problem, zatražiti savjet ili bilo što drugo. Djeci je najvažniji osjećaj povjerenja s nekim.


Baš ako i škola, školsko dvorište i slična mjesta, tako i internet može preko noći postati neprijatelj broj jedan. Najbolji način borbe protiv nasilja jest ignoriranje istog. Jednom kad nasilnik vidi kolika je ta mjera ignoriranja – odustat će i sam.

Izvor: allwomantalks.com
Foto:  © gemphotography - Fotolia