Posljednja studija dokazuje kako majka koja puši može uzrokovati srčane probleme kod svog djeteta. Ovo je još jedan dokaz, uz sve prijašnje, da cigareti u trudnoći treba reći "zbogom".
Konkretnije, istraživanje objavljeno u stručnom časopisu Pediatrics, dokazalo je kako su bebe čije su majke pušile u prvom tromjesečju trudnoće, pod većim rizikom da razviju kongenitalnu srčanu bolest, od beba čije majke nisu pušile.
Povećani rizik je 20 do 70 posto, no ovisi o vrsti srčane bolesti. Među detektiranim srčanim problemima je i smetnja protoka krvi iz desne polovice srca u pluća, koji se stručno naziva otpor desnom ventrikularnom odtoku. Druga najčešća detektirana bolest su otvori u gornjim srčanim komorama ili stručnim riječnikom atrijalni septalni defekt.
Studiju je proveo Američki centar ua kontrolu i prevenciju bolesti na 2.525 osoba koje imaju kongenitalne srčane bolesti, te na 3.435 zdravih osoba rođenih u Baltimoreu i Washingtonu između 1981. i 1989. godine.
Rezultati ovog i drugih sličnih istraživanja imaju isti cilj - uvjeriti buduće majke da prestanu pušiti prije ili vrlo rano u trudnoći (iste sekunde kada saznaju da su u drugom stanju).
"Žene koje puše i razmišljaju o trudnoći trebaju odmah prestati pušiti, a ako su već trudne, moraju odmah prestati. Prestanak je najvažnija stvar koju žena može učiniti za poboljšanje svog zdravstvenog stanja kao i zdravlja svoje bebe", kazao je voditelj Centra dr. Thomas R. Frieden u priopćenju.
Prestanak pušenja smanjuje i druge moguće negativne posljedice kao što su prerano rođenje djeteta, niska porođajna težina djeteta, problemi s astmom i alergijama i slično.