Što je važnije u životu? Facebook ili roditelji?

Da diljem svijeta postoji opća pomama za Facebookom, ne treba više ni spominjati.

4bf3ad96f020a

Novo istraživanje bavilo se utjecajem Facebooka i tehnologije općenito na djecu, a pokušalo je sugerirati da roditelji i njihov utjecaj na odrastanje djece gube bitku pred Facebookom. Naime, 28% školaraca stavilo je važnost Facebooka u njihovu životu ispred roditelja, no je li to doista tako?

Istraživanje je provela američka ustanova National Family Week među 1.000 djece prosječne starosti 11 godina i 3.000 roditelja. Čak 66% roditelja navelo je kako smatraju da oni imaju najveći utjecaj na život svoje djece, ali isto to misli svega 49% djece.

Čak 28% djece navelo je Facebook kao najvažniju stvar u svom životu, ispred roditelja, novca, zdravlja, sporta, kućnih ljubimaca ili škole. Istovremeno je samo 23% roditelja navelo da tehnologija ima neki utjecaj na odrastanje njihove djece.

Drugim riječima, roditelji nisu ni svjesni koliko tehnologija ima veliku ulogu i značaj u životima njihove djece. Ipak, teško nam je povjerovati da se ovdje radi o trendu. Ne vjerujemo da će Facebook postati djeci važniji od njihovih roditelja.

Ono što su djeca možda željela reći je da su im prijatelji jako važni u životu, a da je Facebook samo platforma preko koje mogu s prijateljima stalno biti u kontaktu. Biranje prijatelja i isticanje njihove važnosti u postotku od 28% zapravo je prihvatljivo. Jer nakon obitelji, prijatelji su najveće bogatstvo za svakog čovjeka na svijetu. Korištenje tehnologije za komunikaciju s najbližima nije ništa novo, jer da se isto pitanje djeci postavilo prije 10-tak godina, većina bi kao odgovor vjerojatno birala mobitel ili telefon.

Isto tako, u istraživanju se pitalo djecu na pragu tinejdžerske dobi - tko ili što ima najveći utjecaj na njihov život? Pitanje je zasigurno preozbiljno i preteško za djecu te dobi iz razloga što su u osjetljivom razdoblju u kojem postaju svjesni sami sebe, traže više neovisnosti od roditelja i slobode te se tiješnje povezuju s vršnjacima. Stoga je i za očekivati da su im misli na nekim drugim stvarima, a manje na tome koliko roditelji utječu na njihov život.

Ono što istraživanje rasvjetljava je činjenica da je na desetke tisuća maloljetnika prisutno na društvenim mrežama. Nije problem u Facebooku već u činjenici da se ovaj servis razvio prije no što su ljudi, posebice djeca, imali prilike naučiti kako ga koristiti odgovorno. Tu je i problem socijalizacije i druženja u stvarnom životu, koji ipak moraju biti ispred onog virtualnog.

(JK, Izvor: www.pocket-lint.com)