Najnovije istraživanje srušilo je mit da očevi ne provode dovoljno vremena u igri s djecom i da ne pomažu partnericama u kućanskim poslovima te njezi i brizi za mališane. Očevi su angažiraniji no ikad.
Istraživanje je provela vladina institucija National Center for Health Statistics na relevantnom uzorku, odnosno među očevima starim od 15 do 44 godine, kroz razdoblje od 4 godine (od 2006. do 2010. godine). Očevi su bili podijeljeni u dvije grupe. U prvoj su bili tate djece do 5 godina, a u drugoj tate djece starosti od 5 do 18 godina.
Rezultati su pokazali pozitivne rezultate i rast uključenosti očeva u brigu za djecu i kućanstvo u odnosu na 2002. godinu kada je slično istraživanje posljednji put provedeno.
To je jako dobra vijest "jer druga su istraživanja otkrila da što su očevi uključeniji, djeca imaju veće šanse za sreću i uspjeh u životu", objašnjava autorica studije Jo Jones.
Veliki broj modernih istraživanja pokazuje da očevi imaju vrlo važnu ulogu u odrastanju djece. O tome smo pisali u jednom starijem članku.
U spomenutom istraživanju pratilo se koliko očevi sudjeluju u zajedničkim obrocima s djecom, koliko ih često hrane, kupaju, mijenjaju pelene i odijevaju djecu, koliko se igraju s njima i da li im i koliko često čitaju. Kod starije djece, pratilo se koliko očevi dnevno razgovaraju s djecom, koliko često s njima jedu za istim stolom, pomažu oko zadaće te da li ih i koliko često odvoze na razne izvanškolske aktivnosti.
Očevi su trebali ocijeniti i sami sebe i to komentarima koji su varirali od "vrlo sam dobarntata", do "loš sam tata". Čak 90 posto očeva ocijenilo se uglavnom pozitivno.
U istraživanju su sudjelovali i biološki očevi i posvojitelji, ali i muškarci koji žive s djecom svojih partnerica. U obzir su uzete i činjenice da li očevi žive u istom kućanstvu s djecom ili razdvojeno od njih.
Kao što je bilo i očekivano, rezultati su pokazali da očevi koji žive sa svojom djecom u istom kućanstvu više pomažu oko njege i brige za djecu, od očeva koji žive odvojeno od djece. Isto tako, mlađi očevi više vremena provode s djecom od starijih očeva, a oni visokoobrazovani više od slabije obrazovanih.