Nije nikakvo čudo činjenica da ćete se u trudnoći udebljati, u stvari vi se i morate udebljati. Preporuka liječnika koliko bi kilograma trebalo dobiti u trudnoći ovisi o početnoj težini, dakle od nekih 8 kilograma, ako spadate među žene s prekomjernom težinom do 18 , ako ste jako mršavi. Međutim, čak i ako izgubite sve kilograme koje ste dobili u trudnoći, nakon što rodite, to ne znači da na vašem tijelu neće ostati trag u obliku strija. Ovdje ćemo govoriti o tome kako one nastaju, kako ih spriječiti i ublažiti ako se pojave.
Nažalost nema načina kako predvidjeti tko će dobiti strije, a tko neće. Međutim, genetika igra ulogu u tome tko bi ih mogao dobiti, jer djeca nasljeđuju i kvalitetu kože od roditelja. Uz to, žene koje nose blizance, trojke ili četvorke imaju puno veću šansu da dobiju strije jer će im trbuh više narasti, a koža se morati jače rastegnuti.
Strije su ožiljci na koži, rezultat oštećenja u kolagenu i elastičnom tkivu kože. Počinju crvenkasoj nijansi (jer su upaljene), ali mogu biti i i crvenkasto crne, ljubičaste, tamnosmeđe ili ružičaste boje sa srebrnkasto bijelim odsjajem, ovisno o nijansi vaše kože.
Neke žene dobiju strije jer nemaju veoma elastičnu kožu. Strije su najčešće povezane s drastičnim promjenama težine, te trudnoćom, a u slučaju trudnoće ne pojavljuju se do kraja trudnoće, oko 35 ili 36 tjedna. Osim toga, strije se ne pojavljuju samo na trbuhu, već i na grudima, bokovima, bedrima...
Kako spriječiti pojavu strija?
Losioni i kreme
Nemojte računati na losione, kreme, maslace za tijelo i ulja da spriječe ili smanje postojeće strije. Ovi proizvodi mogu pomoći s osjećajem suhe kože ili osjećaja "zatezanja", i oni će učiniti kožu mekšom i hidratiziranom, ali nema točnog dokaza da će spriječiti pojavu strija ili ublažiti vidljivost postojećih, bez obzira na to što piše na bočici ili što proizvođač tvrdi.
Hidratacija, hidratacija, hidratacija
Umjesto da se samo oslanjate na losione i ulja za hidratiziranje kože, više koristi za kožu i strije će imati pijenje dovoljno vode. Hidratizirana koža ima manje šanse pojave strija.
Vi ste ono što jedete
Zdrava prehrana je još jedan način na koji se možete obraniti od strija. Vitamin C i A su esencijalni, ali ne trebaju vam umjetni dodaci ili suplementi. Samo se pobrinite da ih dovoljno unosite vašom uobičajenom prehranom. Dobri izvori vitamina C su šipak, naranče, crvene paprike, rajčice, zeleno povrće, brokuli, kupus, svježe voće poput limuna, grejpfruta, kivija i jagoda te maline, kupine, borovnice, ribizle, višnje, trešnje. Prirodni izvori vitamina A su: jaja, jetra, riba, mrkva, slatki krumpir, mango, zeleno povrće, papaja, rajčica, lubenica.
Oznojite se
Vježbanje je veoma važno da bi nakupljanje kilograma bilo postepeno. Bilo kakvo dramatično povećanje u težini će izazvati pojavu strija. Pratite svoju težinu i održavajte polagano, umjereno povećanje u toku trudnoće.
Tretmani nakon poroda
Ako dobijete strije, imajte na umu da one nikada neće u potpunosti nestati. One će samo izblijediti. Postoje neki tretmani kojima se kozmetički i kirurški one mogu tretirati, ali ništa nije "100 posto". Dermoabrazija, kemijski piling i tretmani laserom mogu umanjiti vidljivost strija. Najbolja opcija od navedenog su tretmani laserom jer oni u stvari pomažu obnoviti oštećeni elastin.
Saznajte na što morate pripaziti kako ne biste dobili strije