Slušanje
Slušanje nije samo šutnja, to znači stvarno upijanje onoga što druga osoba govori. Slušanje je također ključna komponenta zdrave komunikacije. Napokon, velik dio učenja u školi ovisi o djetetovoj sposobnosti da sluša ono što učitelj govori. Apsorbiranje gradiva, vođenje bilješki i razmišljanje o onome što je rečeno postaje još važnije kako dijete napreduje u akademskom razvoju. Pružanje djetetu mogućnosti za vježbanje slušanja može ojačati ovu vještinu.
Bitno je da tvoje dijete odraste u osobu koja zna slušati šefa, partnera i prijatelje. Ovu vještinu možda je još teže savladati danas u doba digitalnih uređaja jer toliko ljudi samo gleda u pametne telefone umjesto da su uključeni u razgovor.
Slušanje uputa
Djeca koja imaju probleme sa slušanjem uputa vjerojatno će imati određene posljedice. Od toga da često moraju ponavljati domaće zadaće, pa do problema s neprimjerenim ponašanjem. Bez obzira daješ li djeci upute da trebaju počistiti svoju sobu ili im objašnjavaš kako da poboljšaju svoje nogometne vještine, važno je da djeca mogu slijediti upute i ići u tom smjeru.
Prilikom davanja uputa djeci važno je obratiti pažnju na neke stvari. Maloj djeci ne treba davati previše uputa. Na primjer rečenica "Odloži igračku, spremi cipele i operi ruke" može biti zbunjujuća za dijete, važno je davati jedno po jednu uputu.
Također je važno djeci ne davati upute kroz pitanja poput "Hoćeš li pokupiti svoje igračke?". Ovo djeci daje mogućnost da kažu "ne". Možeš djetetu postaviti pitanje poput: "Što bi trebao sada učiniti?". Važno je da roditelj shvati da su pogreške normalne i da dijete može biti nervozno ili impulzivno, ili da može zaboraviti što treba učiniti. Na svaku pogrešku gledaj kao priliku koja im može pomoći da usavrši svoje vještine.