Rak dojke u trudnoći: Kemoterapije ne štete razvoju i zdravlju bebe?

Teško je uopće zamisliti stresniji i teži scenarij od onog kad žena u trudnoći mora biti podvrgnuta kemoterapiji.

50338213f0517

Dok pokušava što zdravije othraniti i pomoći rast novog života u svom tijelu, ujedno se mora boriti i za vlastiti život. Nitko ne bi trebao prolaziti kroz taj mučni proces, ali na žalost ima puno budućih mama koje u trudnoći moraju biti podvrgnute liječenju karcinoma. Najvažnije pitanje koje si svaka žena u toj situaciji postavlja je - hoće li i koliko kemoterapija naštetiti mojoj bebi? Ovim pitanjem pozabavila se nova studija čiji rezultati sugeriraju da kemoterapija tijekom trudnoće ne šteti bebi.

Neka prošla istraživanja sugerirala su suprotno - da trudnice koje prolaze kroz kemoterapiju, imaju veće šanse roditi dijete s porođajnim defektom. Osim toga, majkama oboljelim od karcinoma sugeriralo se da što prije rode bebu ili odgađaju liječenje. Međutim, nova studija pobija tu teoriju i nadamo se da daje manje razloga za brigu budućim majkama koje su se našle u takvoj nemiloj situaciji.

Studiju je provela grupa njemačkih stručnjaka Breast Group. Rezultate po kojima se djeca koja su bila u trbuhu mama za vrijeme kemoterapija ne rađaju s više porođajnih defekata, objavili su u stručnom časopisu The Lancet Oncology.

U istraživanju je sudjelovalo 400 žena iz raznih zemalja Europe kojima je dijagnosticiran rak dojke u ranom stadiju u vrijeme kada su bile trudne. Stručnjaci kažu da je ovakvih slučajeva sve više, jer žene u sve kasnijoj dobi postaju majke. Od 400 žena, polovina ih je pristupila liječenju kemoterapijom, dok druga polovina žena nije. Jedina razlika među bebama tih dviju grupa majki bila je u nešto manjoj prosječnoj porođajnoj težini koju su imale bebe koje su prošle kroz kemoterapiju sa svojim mamama.

Porođajnih defekata i poremećaja među bebama nije bilo. Niti broj kemoterapija koje je majka primila nije imao značajniji utjecaj na zdravlje bebe.

Naravno, potrebno je još istraživanja kako bi se utvrdile eventualne dugoročne posljedice izloženosti kemoterapiji u majčinu trbuhu.

"Naše otkriće naglašava koliko je važno da žene koje idu na kemoterapiju rađaju u terminu, a ne ranije", kazala je autorica studije Sibylle Loibl.

"Bolest i smrtnost u novorođenčadi direktno su povezani s gestacijskom dobi tijekom poroda", istaknula je dr. Loibl. "To je važna poruka, jer se odluka o tome da se porod izazove ranije, donosi bez medicinskih indikacija. Naš rad sugerira da liječenje pacijentica oboljelih od raka dojke u trudnoći jest moguće i nema potrebe da se prekida trudnoća ili ne prima terapija".

Naime, komplikacije koje su bebe iz istraživanja imale, većinom su bile vezane za prerani porod, a neovisno o izloženosti kemoterapiji u maternici. Polovina žena iz studije rodila je prije termina, od čega njih 23% prije 35. tjedna trudnoće. U općoj populaciji, prerano se rodi 10-15% beba.

"Ukoliko se naše otkriće potvrdi u narednim studijama, rak dojke tijekom trudnoće moći će se liječiti baš kao i kod žena koje nisu u drugom stanju, a bez da se beba ili majka izlažu potencijalnom riziku", zaključila je dr. Loibl.

Buduća istraživanja trebat će odrediti optimalnu dozu kemoterapije kod trudnica kao i dugoročne rizike s kojima se njihova djeca mogu susresti zbog toga što su bila izložena lijekovima protiv karcinoma u maternici.