Neugodne aftozne ulcerazije odnodno afte osjetili su gotovo svi, a oni koji nisu moraju znati da je ovo benigno stanje prilično neugodno Crvene ranice s bijelim uzdignutim središtem jako je bolno, posebice prilikom konzumacije kiselijeg pića ili jela, ali ometa i svako jedenje i pranje zubiju.
Afte se uglavnom pojavljuju na jezičnom i podjezičnom području te sluznici obraza, a najčešće u dobi do 10 do 19 godina makar njihove neugodne simptome osjećaju i mlađi i stariji. Uzrok afti uglavnom je pad imuniteta, posebice ako ga prati nedostatak vitamina B skupine i željeza, a uzrok može biti i emocionalni ili fizički stres, traumatično iskustvo, alergijska reakcija ili smanjenje broja neutrofilnih leukocita u krvi.
Prevenirati afte prilično je težak zadatak, a jedini način da se to donekle uspije jest brinuti da je imunitet uvijek osnažen. Liječenje se provodi lokalno, odnosno nastoji se djetetu olakšati bol raznim antisepticima, a u vlastitoj kuhinji dostupna nam je većina lijekova kojom možemo smanjiti nelagodne simptome afti.
Izbjegavati začinjenu i kiselu hranu
Vaš mališan žalit će se na peckanje i bol prilikom jela, a kod manje ćete djece primjetiti i pojačano slinjenje zbog bolnih afti u ustima. Za vrijeme trajanja afti dijete u potpunosti mora izbjegavati jako začinjenu hranu, jela koja sadrže rajčicu, papriku ili agrume te ostalo kiselo voće i povrće.
Također, hrana koju dijete konzumira treba bti mlaka i kašastija, kako bi što manje trebalo žvakati i opterećivati bolnu sluznicu.
Redovito ispirati usta
Ispiranje usta nekoliko puta dnevno ključna je metoda za što brži oporavak od afti. Nekoliko je blagotvornih napitaka koji će pospiješiti liječenje, a mlađu djecu naučite da tekučinu ne gutaju nakon mućkanja.
Soda bikarbona ima alkalna svojstva, odnosno neutralizira kiselinu koja iritira bolne afte. Također, soda ubija bakterije u ustima i time pospješuje zaliječenje. Neka dijete nekoliko puta dnevno mućka otopinu od jedne čajne žličice sode bikarbone otopljene u pola šalice mlake vode.
Kadulja je omiljeno sredstvo za ublažavanje većine oralnih bolesti jer brzo ubija viruse i bakterije te djeluje protuupalno. Ako se odlučite za ovu varijantu ispiranja tada skuhajte čaj od dvije čajne žličice sušene kadulje te ga ostavite da se potpuno ohladi. Dijete neka usta ispire nekoliko puta dnevno.
Premaz za ranice iz kućne radinosti
Popularno kokosovo ulje ima antimikrobna svojstva pa štapićem za uši ili čistim prstom na djetetove ranice nanesite debeli sloj ulja( koji će u ovo doba godina imati oblik masti) te postupak ponovite nekoliko puta dnevno. Budući da ima prepoznatljiv i ugodan okus, ovaj premaz djeci neće smetati.
Isto možete pokušati i s domaćim medom koji ćete pomiješati s malo vode prije nanošenja na ranice. Njegova antibakterijska svojstva također će blagotvorno djelovati na bolnu sluznicu, a ove je tehnike najbolje upotrebljavati prije popodnevnog i noćnog spavanja kako pričanje, jedenje i pijenje ne bi ometalo djelovanje smjese.
Čajne vrećice na bolne ranice
Crni čaj sadrži tanin koji ublažava bol pa mlaku vrećicu od koje se pravio čaj dajte djetetu da prisloni na bolne regije. Ukusni korijen sladića ima antivirusna i antibakterijska svojstva pa ga djetetu ponudite nekoliko puta dnevno kao mlaki napitak, savjetujući mu da čaj prije gutanja nekoliko minuta zadrži u ustima.
Općenito, djetetu za vrijeme afti nudite što je više moguće tekućine kako bi se usta ispirala prilikom svake konzumacije pića. Čaj od kamilice također će djelovati umirujuće na bolnu sluznicu. Važno je pripaziti da napitak nikako ne bude vruć.
Vitamin E
Ulje vitamina E dokazano ublažava simptome afti te ubrzava zacijeljenje. Ukoliko u ljekarni ne možete naći ulje u kapima, najbolje je da razbijete jednu uljanu tabletu vitamina E te ju čistim prstima ili štapićem razmažete po djetetovim ranicama.