Trudnoća i majčinstvo
Trudnoća i majčinstvo

Pričajte joj i pjevate, vaša beba vas čuje

Svi budući roditelji jedva čekaju da njihova mala mudrica dođe na svijet kako bi je mogli početi učiti o svijetu koji je okružuje.

No već u majčinu trbuhu, beba počinje učiti o svojoj okolini i to vrlo intenzivno od četvrtog mjeseca trudnoće nadalje. Ona čuje vanjske zvukove i osjeća stimulacije te je nekim postupcima možete upoznati sa svijetom kakav će je dočekati kad dođe na svijet te joj pružiti osjećaj ljubavi i sigurnosti.

Uho, organ koji je već u punoj funkciji sa 16. tjednom trudnoće, vrlo je osjetljiv organ. Pomoću njega beba će "čuti" kako joj pričate, pjevate i kako je mazite preko trbuha. U tome će uživati, ali i puno učiti o okolini. Primarni zvukovi koje beba čuje su oni iznutra. Ona čuje lupanje majčinog srca, ritmične šumove unutar posteljice, pa čak i grčenje želuca gladne mame. Sve to je "muzika za bebine uši". Unutarnja muzika. Zvuk je i glavni vanjski faktor koji beba najviše osjeća. Ukoliko su zvukovi umirujući i dobrodušni, beba će se osjećati ugodno i smireno. Zasigurno već znate da glazba, osobito lijepe klasične melodije, stimuliraju bebin mozak i osjetila. Naravno, ne trebate svoju buhtlicu ograničiti samo na klasičnu glazbu. Bilo koja glazba koju vi volite i u kojoj vi uživate, imat će sličan učinak i na vašu bebu. Ona će glazbu čuti pomalo prigušeno, ali kad dođe na svijet slušanje glazbe bit će joj "pod normalno". Beba će uživati i u pjevanju, pa slobodno vježbajte svoje pjevačke sposobnosti. Neka svaki dan bude mali supertalent šou u kojoj je beba publika. Cilj svega je da vanjsku okolinu bebi učinite poznatom još dok je u trbuhu. većina toga dogodit će se prirodno i beba će se spontano naviknuti na neke dnevne zvukove, poput onog od usisavača, zvuka automobila, kosilice i drugih pomalo bučnih aparata. Beba to osjeća kao ugodno zujanje, prema kojem će i kad se rodi imati velikih simpatija. Mnoge bebice uživaju u zvuku fena, električne četkice za zube, auta u vožnji ili tihe nape koji ih često uspavljuju bolje od bilo čega. Najvažniji zvuk za bebicu u trbuhu ipak je zvuk glasa mame i tate. Kada se tata primakne skroz blizu trbuhu i priča sa svojom bebom (što je trudnoj mami teže napraviti) bebu će zvuk tatinog glasa definitivno zaintrigirati. Bebicu će takvi nježni monolozi održavati budnom, a kad čuje glas svog tate uživo, pomislit će "Hej, pa mi se znamo!". Iako to ne treba ni jednu mamu posebno učiti, u razgovoru s bebom zpravo unapređujemo međusobnu povezanost. Kad pričate bebi istovremeno joj nježno masirajte trbuh. Iako mame to rade od davnih vremena, neke se u početku osjećaju malo luckasto kada glasno razgovaraju s trbuhom. Uhvatite što češće intimni i privatni trenutak, pričajte s bebom o bilo čemu. Recite joj da jedva čekate da dođe, koliko je jako volite i verbalno je potičite da se lijepo razvija i raste. Vidjet ćete kada se beba rodi i počinje spontano okretati glavicu za određenim zvukom, da vam zapravo time daje znak da ona već na neki način poznaje svoju obitelj te da se osjeća sigurno, odnosno "kao doma".

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx