Pretilost kod djece može biti uzrok brojnih bolesti popust dijabetesa tipa 2, povećanih masnoća u krvi, povišenog krvnog tlaka, bolesti srca i krvnih žila, poteškoća u disanju te opterećenja i oštećenja zglobova i kostiju. No, osim toga, pretilost je i uzrok preuranjenog ulaska u pubertet kod djevojčica.
Djevojčicama koje imaju prevelik indeks tjelesne težine počinju se razvijati grudi čak godinu do dvije ranije nego djevojčicama koje imaju normalan indeks tjelesne težine.
Rezultati do kojih su došli američki znanstvenici sa Cincinnati Children’s Hospital Medical Centera, provedeno je u tri velika američka grada: San Franciscu, Cincinnatiju i New Yorku u periodu od 7 godina, odnosno od 2004. do 2011. Na djevojčicama je praćen rast indeksa tjelesne mase te proces spolnog sazrijevanja.
Prosječno, djevojčice s indeksom tjelesne mase ispod 50% počele su razvijati grudi u dobi od 10 godina, dok one s indeksom tjelesne mase između 85% i 95% počele su se razvijati već u dobi od 8,5 godina.
Znanstvenici pretpostavljaju da se to događa zbog samoprocjene organizma koji pretpostavlja da ima dovoljno energije i razvijene resurse za početak puberteta, iako dijete nema dovoljno godina koje bi te promjene uzrokovale prirodnim putem. Pritom, znanstvenici pretilost ne smatraju glavnim uzrokom početka puberteta, iako je pretilost jedan od glavnih okidača uz neaktivnost organizma i nekvalitetnu prehranu. Sve to utječe na stvaranje hormona koji potiču spolnu zrelost.
Početak ranog puberteta može voditi raznim problemima kod djevojčica, primjerice manjku samopoštovanja, depresije, te preranoj seksualnoj aktivnosti o čemu smo pisali OVDJE.
Iako je dokazno da je, neovisno o težini, početak puberteta u zadnjim desetljećima pomaknut nekoliko godina unaprijed, znanstvenici žele skrenuti pozornost na još jedan negativan utjecaj pretilosti i neaktivnog življenja koji osim brojnih negativnih faktora utječe i na prerano sazrijevanje djevojčica koje u tako ranim godinama nisu sposobne psihički "probaviti" pubertetske promjene koje nastupaju.