.
Istraživanje je provela institucija Peninsula Medical School u kojem stoji kako su djevojčice pod 10 puta većim rizikom da naslijede probleme s kilama od majke, a dječaci pod šest puta većim rizikom ukoliko odrastaju uz pretilog oca.
Kako to objašnjavaju?
Kako isti trend ne postoji kada se gledaju očevi i kćeri ili majke i sinovi, istraživači smatraju da je to dovoljno dobar razlog za zaključak kako spomenuti rizik ne proizlazi iz genetskog nasljeđa, već ima veze sa okolinom.
Profesor Terry Wilkin, voditelj istraživanja, kaže da genetska veza ne bi bila uvjetovana spolom.
"Jasno definiran obrazac koji povezuje djecu i roditelje te problem viška težine na spolnoj osnovi naglašava bihevioralne faktore vezane uz pretilost mališana. Djeca postaju pretila zbog utjecaja koji na njih ima roditelj istog spola i trebamo se fokusirati u budućnosti na ponašanje roditelja kako bi se borili protiv pretilosti u djece", kazao je dr. Walkin.
Poanta istraživanja jest da zdravi način života roditelja utječe na zdravlje djece, jer djeca uče iz onog kako žive.
Roditelji stoga trebaju preispitati vlastite navike, uvesti vježbanje u svakodnevicu obitelji, izbaciti brzu hranu i na stolu servirati zdrave, kuhane obroke, poručuju istraživači. (JK)