Pregoreksija - ozbiljan poremećaj prehrane u trudnoći

Svaka dvadeseta trudnica vjerojatno ima poremećaj u prehrani, smatra prof. John Morgan s londonskog sveučilišta St. George te voditelj yorkshirskog centra za poremećaje u prehrani.

pregoreksija

Svaka dvadeseta trudnica vjerojatno ima poremećaj u prehrani, smatra prof John Morgan s londonskog sveučilišta St Ginekolozi u većini slučajeva ne primijete takve poremećaje, a pacijentice svoju mršavost pravdaju jutarnjim mučninama. No, često iza svega zapravo stoji vrlo ozbiljan problem, pregoreksija, poremećaj u prehrani u kojem se radi o opsesivnom kontroliranju težine i kilograma u trudnoći te držanja dijete za vrijeme, prije i poslije poroda. U osnovi poremećaja je kriva percepcija tijela, a poremećaj zahvaća dio budućih majki koje pretjerano zaokupljene dobivanjem težine u trudnoći mijenjaju prehrambene navike – uz restrikcijski unos hrane i ekstremno vježbanje. Hrvatski su se stručnjaci u praksi više puta susreli s ovakvim slučajevima, a s obzirom da su mučnine na početku trudnoće normalna stvar teško je procijeniti jesu li one rezultat pregoreksije, stoga je broj registranih žena koje pate od ovog poremećaja malen.

Uzroci i rizici pregoreksije

Psiholozi smatraju da opsjednutost trudnica izgledom ima korijene u potrebi za kontrolom, putem discipliniranja tijela. S druge strane, predstavlja simptome pretjerane okrenutosti sebi i ukazuje na problematičan odnos prema ulozi koja očekuje buduću majku. Potencijalni faktori razvoja su kulturološki i sociološki koji veličaju mršavost kao ideal ljepote, obiteljska anamneza opterećena poremećajem prehrane, stresni događaji, hormonalni disbalansi, nepodržavajuće obiteljsko ozračje, genetska predispozicija, različiti oblici teških psihičkih trauma. U prepoznavanju simptoma i znakova glavnu riječ vode ginekolozi i obitelj oboljele žene, a simptomi su neodgovarajući dobitak na tjelesnoj težini, preskakanje obroka, iracionalan strah od debljanja, pretjerano brojanje kalorija, pretjerano vježbanje.

Problem pregoreksije nosi opasnost i po majku i po dijete, a žene koje pate od poremećaja prehrane mogu roditi prije vremena ili imati spontani pobačaj te razviti abnormalno intrauterino krvarenje. Gubitak kilograma može dovesti do promjena u metabolizmu (dehidracija, manjak kalcija i gubitak koštane mase, nepravilnosti srčanog ritma) kao i kod komplikacija tijekom porođaja – produljen ili težak porod, carski rez, kasnije nesposobnost dojenja. Rizici za novorođenče nisu uvijek očigledni, a uključuju moždano krvarenje, nisku porođajnu težinu, respiratorni distres sindrom, srčane mane, retinopatiju novorođenčadi, nekrotizirajući enterokolitis. Pored toga, novorođenčad ima povećanu vjerojatnost razvoja čitavog niza fizičkih i razvojnih problema kao što su: ADHD, rahitis, bolesti srca, depresija, usporen rast i kognitivni razvoj.

Liječenje poremećaja u prehrani

U liječenju pregoreksije sudjeluju psihijatri, psiholozi, ginekolozi, endokrinolozi te nutricionisti, a specifičnosti liječenja variraju od osobe do osobe i ovise o pridruženim psihijatrijskim poremećajima. Liječenje antidepresivima i antipsihoticima se izbjegava, a individualna psihoterapija, psihološko savjetovanje, skupna terapija te obiteljska ili bračna psihoterapija pokazale su kao učinkovite te su prvi korak u liječenju.

Trudnoća je vrijeme psihičkih i fizičkih promjena. Žena bi u trudnoći trebala dobiti između 9 i 17 kilograma, što ovisi o tjelesnoj konstituciji žene, a za rast i razvoj zdrave bebe trudnica treba oko 250 kalorija dnevno više nego prije, što u prijevodu znači dvije voćke i 3 decilitra mlijeka više. Važno je napomenuti da svaka loša navika tijekom trudnoće može ugroziti zdravlje trudnice i bebe, ponekad čak i život. Potrebno je na vrijeme shvatiti da je promjena fizičkog izgleda tijekom trudnoće privremena, a da su posljedice štetnih navika za bebu trajne.