Okolina jednostavno obožava komentirati, pogađati spol bebe ili jednostavno dijeliti savjete što je, a što baš i nije primjereno jednoj trudnici. Ako trudnica nije praznovjerna, na sve će se dobro nasmijati, dok one praznovjerne zasigurno dvaput razmisle o svemu što čuju.
Trudnička praznovjerja uvijek su zabavna, a u Hrvatskoj najčešća su ona na račun pogađanja spola bebe. Pa ako trudnica ima intenzivne jutarnje mučnine nosi curicu, odnosno ako razbije čašu rodit će se dečko. Također, uzak trbuh znači da je dečko, ali ako trudnica dobije akne i netko procjeni da joj se lice "poružnilo" u trudnoći, ona nosi curicu koja je naravno glavni krivac za to, jer je "ukrala" maminu ljepotu.
Intenzivna žgaravica u trudnoći znači da će se beba roditi s puno kose. I trudnicu se u trudnoći nikad ne smije naljutiti ili joj uskratiti hranu za kojom čezne! Onaj tko to napravi dobiti će ječmenac.
Praznovjerja nisu prisutna samo u Hrvatskoj, već i u svim svjetskim kulturama. Sežu još u davna vremena kada medicina nije bila napredna kao danas i kada se spol djeteta nije mogao utvrditi putem ultrazvuka, a pojedini segmenti trudnoće i razvoja djeteta objasniti s medicinskog stajališta.
Praznovjerja u trudnoći diljem svijeta
Diljem zemaljske kugle kruže priče i praznovjerja što bi trudnica smjela, a što ne, i što će se dogoditi bebi ako nešto što je strogo zabranjeno ipak napravi.
U Meksiku se vjeruje kako trudnica ne smije biti izložena mjesečini. Naime, vjerovanje je kako je Mjesec ljubomoran na trudnice i na bebu će baciti prokletstvo, a beba će se roditi s rascjepom gornje usnice. Kako bi se to spriječilo, trudnice trebaju nositi srebrni ključ oko vrata.
U staroj havajskoj kulturi, trudnicama se savjetuje da ne nose lančiće i ogrlice oko vrata, jer ako ih nose bebi će se oko vrata omotati pupčana vrpca.
U Kini je strogo zabranjeno jesti i piti hladnu hranu i hladna pića za vrijeme trudnoće, jer se vjeruje da će u tom slučaju bebi biti hladno.
U Argentini je obavezno da trudnica jede sve za čim žudi. Jer, ako ne pojede željeno, dijete će se roditi s mrljom na koži u obliku hrane koju nije pojela. Ovo praznovjerje rašireno je i među Hrvatima. Osim toga, u nekim zemljama se vjeruje da se upravo zbog toga beba rađa sa širom otvorenim (gladnim) ustima.
U mnogim kulturama trudnicama se ne preporučuje jesti sirova riba i morski plodovi, pa čak i u onima u kojima je na svakodnevnom meniju, poput kineske, vijetnamske te u mnogim južnoameričkim. Osim toga, u kineskoj kulturi ne preporučuje se jesti janjetinu jer se smatra da će beba imati napadaje (nije poznato konkretno kakve).
Praznovjerja su raširena i na period nakon poroda, pa Indijci primjerice smatraju kako žene ne smiju napuštati kuću do 40 dana nakon poroda. To bi je trebalo čuvati od infekcija i zla. Odluku želite li vjerovati u praznovjerja možete donijeti samo vi, ali kakva god ona bila praznovjerja su tu da nas uvijek zabave i dobro nasmiju, a i malo pogađanja spola na temelju njih nikad nije naodmet.