Vjerojatno si čula za "baby blues" ili postporođajnu tugu koja je vrlo uobičajena među ženama koje su tek rodile, javlja se od dva do pet dana nakon porođaja. Može trajati do mjesec dana, a ovo stanje prolazi čak 80 do 90% žena. Stanje u kojem žene osjećaju tugu, zabrinutost ili umor je potpuno normalno i žene ga vrlo lako prolaze. No, iako su neki simptomi isti postporođajna depresija je drugačije stanje od postporođajne tuge.
Postporođajna depresija puno je snažnija i traje dulje, a kroz nju prolazi oko 15 posto žena. Može izazvati ozbiljne promjene raspoloženja, iscrpljenost i osjećaj beznađa. Intenzitet tih osjećaja može otežati brigu o bebi, ali i sebi. Kako naglašavaju liječnici, postporođajnu depresiju ne treba shvaćati olako.
Rođenje djeteta potiče snažne emocije
Rođenje djeteta može potaknuti različite i snažne emocije, od uzbuđenja i radosti do straha i tjeskobe. Ali može rezultirati i nečim što možda nitko ne očekuje - depresijom.
Većina novopečenih mama nakon porođaja doživi "baby blues" koji obično uključuje promjene raspoloženja, plakanje, tjeskobu i poteškoće sa spavanjem. Postporođajna tuga obično se javlja nekoliko dana nakon porođaja, a traje nekoliko tjedana. Ali neke novopečene mame imaju teži, dugotrajni oblik depresije poznat kao postporođajna depresija. Vrlo rijetko se nakon porođaja razvija ekstremni poremećaj raspoloženja koji se naziva postoporođajna psihoza, piše Klinika Mayo.
Postporođajna depresija nije nikakva slabost. Ponekad je posljedica kompliciranog porođaja, a vrlo je važno da se žene jave liječniku ako primijete simptome kako bi se započelo liječenje i povezivanje s bebom.
Simptomi postporođajne tuge
Znakovi i simptomi depresije nakon porođaju mogu biti različiti, a mogu varirati od blagih do teških.
Simptomi postporođajne tuge:
- promjene raspoloženja
- anksioznost
- tuga
- razdražljivost
- plakanje
- smanjena koncentracija
- problemi s apetitom
- problemi sa spavanjem
Simptomi postporođajne depresije
Postporođajna depresija se na početku može zamijeniti s postporođajnom tugom, ali znakovi i simptomi su intenzivniji i traju dulje te mogu na kraju ometati ženinu sposobnost da se brine za sebe i bebu, ali i da sudjeluje u rješavanju drugih svakodnevnih zadataka. Simptomi se obično razvijaju u prvih nekoliko tjedana nakon poroda, ali mogu početi i ranije tijekom trudnoće, ali se mogu pojaviti i do godinu dana nakon rođenja djeteta:
Simptomi postporođajne depresije:
- depresivno raspoloženje ili ozbiljne promjene raspoloženja
- pretjerano plakanje
- poteškoće u brizi za bebu
- izoliranje od obitelji i prijatelja
- gubitak apetita ili povećanje apetita
- problemi sa spavanjem ili pretjerano spavanje
- iscrpljujući umor ili gubitak energije
- smanjen interes za aktivnosti u kojima je žena prije uživala
- intenzivna razdražljivost i ljutnja
- beznađe
- osjećaj bezvrijednosti, srama ili krivnje
- umanjena sposobnost jasnog razmišljanja i koncentracije
- nemir
- jaka anksioznost i napadi panike
- suicidalne misli
Kada posjetiti liječnika?
U novim okolnostima i uz brigu za bebu, žene vrlo često ne obraćaju pažnju na ove simptome. No, također ponekad ne žele priznati da se osjećaju loše ili im je neugodno. Ali svaka žena trebala bi razmišljati o sebi u ovom vrlo zahtjevnom periodu u životu i ako osjeti bilo kakve simptome trebala bi nazvati svog liječnika ili potražiti pomoć u obitelji.
Važno je javiti se svom liječniku što ranije, a posebno ako se događa sljedeće:
- stanje ne prolazi nakon dva tjedna
- simptomi se pogoršavaju
- briga o bebi je otežana
- teško se izvršavaju svakodnevni zadaci
- postoje suicidalne misli ili misli o nanošenju ozljeda djetetu