Tako će velik broj žena izbjegavati, primjerice, bojanje kose ali i tešku šminku koja sadrži spojeve štetne po dijete. No što je s proizvodom koji je jednostavno nužno svakodnevno koristiti – pastom za zube? Većina pasti koje se mogu pronaći na tržištu sadrži fluor, sastojak koji štiti od karijesa i mogućih upala. No, može li on biti također štetan za bebu?
Trudnoća i važnost oralne higijene
Trudnoća sa sobom nosi niz hormonalnih promjena u ženinom organizmu, a samim time dolazi i do promjena u ravnoteži usne šupljine. Mnoge žene suočavaju se s neugodnim pojavama poput pretjerane osjetljivosti zubnog mesa, što često rezultira krvarenjem desni i bolnim četkanjem zubi. U ekstremnim slučajevima može doći i do gubitka zubi. Stoga je važno posebnu pažnju posvetiti upravo njezi ovog osjetljivog područja. Velik broj budućih majki smatra kako će što češćim pranjem zubi spriječiti ovakve pojave, no tada se javlja novi problem – može li količina fluora koji u tijelo ulazi korištenjem zubne paste imati posljedice na razvoj bebe, jednako kao i neki drugi higijenski i kozmetički proizvodi koji sadrže spojeve poput amonijaka ili parabena? Na ovom je području do sada provedeno više različitih istraživanja od kojih je većina pokazala kako i fluor u određenim situacijama može imati štetne posljedice po razvoj vašeg mališana.
Fluor u zubnoj pasti
Paste za zube s fluorom na neki način djeluju kao abrazivno sredstvo koje služi uklanjanju naslaga koje mogu prouzročiti karijes ili upalu desni. Fluor, iako spoj koji se može naći u prirodi, ipak može predstavljati rizik za nerođeno dijete. Često ga se veže uz nastanak anemije kao i probleme s probavnim sustavom – kako kod djeteta, tako i kod trudnice. Iako navedeno zvuči kao ozbiljno upozorenje svakodnevnoj aktivnosti koju bez razmišljanja radimo, pranje zubi u trudnoći ipak ne mora nužno predstavljati opasnost za bebu.
Komplikacije koje su stručnjaci naveli u sklopu istraživanja štetnosti fluora odnose se uglavnom na zemlje „trećeg svijeta“, u kojima se fluor često može naći u vodi za piće. Tim putem buduće majke ga unose izravno u organizam i vrlo je vjerojatno kako će na neki način utjecati na nerođeno dijete. Kod jednostavne radnje kao što je svakodnevno pranje zubi opasnosti su minimalne. Pasta se iz usta ispire vodom te rijetko kad veće količine fluora završe u organizmu gdje bi mogle utjecati na dijete.
Način pranja čini razliku
I dok se tijekom trudnoće ne trebate zabrinjavati oko toga sadrži li vaša pasta za zube fluor ili ne, na nekoliko biste stvari ipak trebali obratiti pozornost. Za početak, pobrinite se da tijekom pranja zubi pastu iz usta uvijek isperete velikom količinom vode te posebno pripazite da ne dođe do gutanja paste.
Kod odabira paste za zube slobodno uzmite onu koja sadrži fluor budući da je upravo on važan za održavanje zdrave usne šupljine. Međutim, izbjegavajte paste koje služe izbjeljivanju zubi, te one koje u nazivu obično sadrže riječ „total“ ili slično. Upravo one često sadrže druge štetne spojeve poput parabena. Stoga je najbolji savjet pridržavati se dobrih starih „originala“, te se držati dalje od pasti koje obećavaju sve – od snježnobijelih zubi, do zdravih desni.
Pridržavanjem ovih nekoliko savjeta i onog najvažnijeg – posvećivanjem pozornosti ispiranju usne šupljine dovoljnom količinom vode – opasnosti za nerođeno dijete ne bi trebalo biti, a vaša oralna higijena može se normalno provoditi i tijekom trudnoće.