Naime, ono što medicina i epidemiologija danas znaju, jest da su neurološki poremećaji i malformacije novorođenčadi (kao što su mikrocefalije) povezani sa širenjem Zika virusne infekcije.
Virus Zika prenosi se ubodom zaraženog komarca roda Aedes, sa zaraženog čovjeka (uglavnom s bolesnika u fazi viremije ili prisutnosti virusa u krvi). Za Aedes komarce je karakteristično da su aktivni cijeli dan, pri čemu su najaktivniji danju od izlaska do zalaska sunca. Moguć je prijenos virusa i sa zaražene majke na dijete tijekom trudnoće (putem posteljice) odnosno tijekom poroda, a zabilježen je i prijenos spolnim putem. Virus se može prenijeti i zaraženom krvi (transfuzija krvi i sl.). Virus Zika se ne prenosi zrakom (kašljanje, kihanje i sl.) ili uobičajenim kontaktima (rukovanje, zagrljaj, poljubac, zajedničkim predmetima i sl.).
Hrvatski zavod za javno zdravstvo zadnje je službeno priopćenje o širenju Zika virusne infekcije dao u travnju te je u tom proljetnom razdoblju procijenjeno da je "rizik širenja Zika virusne infekcije u Europi, pa tako i u Hrvatskoj, još uvijek nizak".
Ono što zabrinjava građane je dolazak ljeta i visokih temperatura koje pogoduju svim vrstama komaraca. Švedski znanstvenici sa Sveučilišta Umea izradili su kartu koja prikazuje područja Europe koja će ovog ljeta biti najizloženija potencijalnoj pojavi Zika virusa. Hrvatsku su smjestili u grupu zemalja s umjerenim rizikom od epidemije.
Zika virus i djeca
Iako ne treba dizati paniku i zatvarati se u kuću cijelog ljeta, roditelji trebaju biti informirani o potencijalnim opasnostima za djecu. Kod odraslih simptomi zaraze Zika virusom su: osip, vrućica, bol u mišićima, crvenilo očiju (konjuktivitis) i glavobolja. Bolest prolazi spontano unutar 2 do 7 dana i to bez težih komplikacija i bez potrebe za "teškim" lijekovima. Oko 60-80% zaraženih ne razvije uopće nikakve simptome. Simptomi se umanjuju kao i kod drugih virusnih infekcija: kremicama za smanjenje osipa ili svrbeža kože, tabletama za skidanje temperature ili smanjenje bolova.
Do sad zabilježeni slučajevi zaraze kod beba i djece diljem svijeta pokazuju da oni imaju podjednake simptome i nisu u stanju infekta životno ugroženi.
Ono što znanost ne zna, jest kakve su dugoročne posljedice za zdravlje beba i djece. Istraživanja na ovu temu tek su u začecima. Ne postoje dokazi koji bi upućivali da Zika napada mozak djece kao što je slučaj kod fetusa. "Za sad se čini da Zika virus ne predstavlja opasnost živčanom sustavu novorođenčadi i beba, odnosno kada se zaraza pojavi nakon rođenja djeteta", kaže dr. James Bale, pedijatrijski neurolog sa Sveučilišta u Utahu.
Za sada se samo pretpostavlja da Zika virus može uzrokovati infekcije u mozgu, kao što je primjerice encefalitis. Isto tako, pretpostavlja se kako Zika povećava rizik od rijetkog neurološkog poremećaja zvanog Guillain-Barre sindrom, koji uzrokuje paralizu. Ipak, ovaj sindrom do sad nije zabilježen kod djece zaražene Zika virusom, već isključivo kod odraslih.
Kako se zaštititi?
Prenositelj Zika virusa je tigrasti komarac (Aedes albopictus) i ova vrsta živi u Europi, odnosno u Hrvatskoj. No nije svaki komarac zaražen Zika virusom. Ipak, virus bi mogao doći u naše krajeve zbog turističke sezone kada našu zemlju posjećuje velik broj turista iz svih krajeva svijeta, a koji su potencijalni "uvoznici" virusa.
Hrvatski zavod za javno zdravstvo savjetuje sljedeće preventivne aktivnosti:
- Korištenje sredstava za odbijanje komaraca (repelenata) tijekom cijelog dana, a naročito od zore sve do sumraka uz strogo pridržavanje uputa na proizvodu.
- Repelenti na bazi DEET-a se ne preporučaju za djecu mlađu od dva mjeseca, a trudnice ih mogu koristiti, strogo prema uputi proizvođača. Američki epidemiolozi preporučuju sredstva na bazi picaridina koji je manje otrovan od DEET-a i učinkovitost mu traje oko 10 sati.
- Nošenje svijetle odjeće (sa dugim rukavima i nogavicama) koja pokriva što veću površinu kože. Ovo je malo teže ljeti, jer djeci je vruće, ali pokušavajte se pridržavati ovog savjeta barem kada znate da idete u područje bogato komarcima (npr. kod šetnji uz rijeku).
- Boravak u klimatiziranim prostorima i korištenje zaštitnih mreža na prozorima i vratima.
- Korištenje mreža protiv komaraca za spavanje na otvorenom ili u prostorijama nezaštićenim od komaraca. Mrežicu svakako stavite i preko kolica kad s bebom idete u šetnju.
Ako posumnjate da je dijete zaraženo Zika virusom, odmah ga odvedite liječniku. Nemojte mu na vlastitu ruku davati nesteroidne antiupalne lijekove ili aspirin.