Ove godine idete na more, ali ne sami, idete s vašom bebom! Još prošle godine imali ste dobro poznatu rutinu pakiranja i odlaska na godišnji odmor, a sada imaš sto pitanja u glavi - od toga što spakirati, do toga kako će put i nova okolina utjecati na najmlađeg člana tvoje male obitelji.
Strah je normalan. Ako ideš na prvi godišnji odmor s malom bebom sigurno vrtiš u glavi sve moguće situacije u kojima se možeš naći i razmišljat što ti sve od stvari može trebati u tim istim situacijama. Zbog ovoga novopečenim roditeljima odlazak na godišnji može biti jako stresan. Ali ne boj se, kako si savladala roditeljstvo, tako ćeš i prvo putovanje.
Da bi ti olakšali donosimo savjete što ponijeti, kada krenuti, kako se ponašati na velikim vrućinama, a sigurno će biti i nekoliko ideja kojih se nisi ni sjetila, niti bi ti pale na pamet (što je savršeno normalno). Zato olovku i papir u ruke i saznaj što će ti sve trebati ako ideš na put s malom bebom.
POGLEDAJ VIDEO: Vodič kroz odvikavanje od pelena
Probiotik
Male bebe znaju dobiti proljev od promjene ambijenta i klime. Ako idete na more, bilo bi dobro bebi početi davati probiotike i nekoliko dana ranije, savjetuju stručnjaci. Proljev je opasan kod male djece jer lako uzrokuje dehidraciju, pogotovo kod malih beba u vrijeme vrućina.
Prva pomoć
Ne kažemo da će ti trebati, ali bolje ih je imati sa sobom. Za svaki slučaj, dobro je spakirati toplomjer, čepiće za snižavanje temperature, kremice za alergijske reakcije, sredstvo protiv komaraca, te fiziološku otopinu za nos.
Hranjenje
Ako bebu hraniš na bočicu, bit će ti potrebna termosica s toplom vodom kako bi mogla nahraniti bebu i putem (po potrebi), barem dvije sterilizirane bočice i naravno hrana. To spakiraj na neko lako dostupno mjesto kako ne bi morala izvući pola prtljage van dok pronađeš što tražiš.
Kada krenuti?
Ne postoji idealan sat kada krenuti s bebom na putovanje, ali preporučuje se da krenete nešto prije bebinog dnevnog spavanja kako bi većinu puta prespavala. To može biti ranom zorom ili kasnije poslijepodne, ovisno o bioritmu tvoje bebe. Ako sjedite naprijed, a ne iza s djetetom, korisno je imati ogledalo za gledanje bebe u vožnji koje se montira na uzglavlje sjedala na kojem se nalazi sjedalica tako da u svom unutarnjem ogledalu vidite spava li dijete ili ne.
Zaštita od sunca
Nemojte da cijelim putem dijete u autosjedalici bude izloženo suncu. Investirajte u zasjene za prozore ili jednostavno objesite tetra pelenu na prozor gdje se nalazi dijete.
Vrijeme za odmor
Isplanirajte više kraćih i jedno dulje stajanje (ovisno o duljini puta). Ovo vrijeme iskoristite za hranjenje, igru i maženje. I bebi je potreban odmor kao i vama. Autosjedalice su ergonomski ispravne ali ograničavajuće, pa je i maloj bebi potrebno da odmori leđa i promijeni položaj.
Oprema
Većina hotela i apartmana ima opremu za bebe (ako ih zatražiš). Ako ideš u smještaj koji nema ništa, ne očajavaj. Postoje sklopivi krevetići, kadice na napuhavanje i male hranilice koje se pričvršćuju na stolac. Sve ovo ne zauzima previše mjesta u autu i prihvatljivih je cijena.
Kako i kada na plažu
Bebe mlađe od godinu dana ne bi uopće trebale biti izložene suncu, a definitivno ne između 10 i 16 sati. Na plaži je najbolje pronaći debeli hlad, ali ako baš nemaš izbora investiraj u dječji šator i obavezno biraj onaj s UV zaštitom. Uz to, savjetujemo da uzmeš mali bazenčić u kojem će se voda brzo zagrijati kako bi se beba mogla malo kupati. Također ponesi i pelene za kupanje.