Naučite svoje dijete da ispravno razmišlja o novcu

Nije tajna da živimo u materijalnom svijetu

Naučite svoje dijete da ispravno razmišlja o novcu

Novac često kvari ljude, no živjeti bez novca u današnjem je svijetu nemoguće. Imate li djecu, vrlo je važno da im već od malih nogu usadite ispravan način razmišljanja o novcu i financijama općenito.

Sa svih nas strana konstantno bombardiraju o stvarima koje nam trebaju, iako ustvari nemamo potrebu za njima. I odrasli često upadaju u zamku kupovanja onoga što im uopće ne treba pa razmislite onda kako je tek klincima koji sve te zavrzlame vezane uz materijalni svijet još ne razumiju. 

Vaš je zadatak kao roditelja da svoje dijete naučite o materijalizmu, upravljanju novcem te o tome kako pronaći sreću bez prekomjerne potrošnje.

Nekoliko odličnih savjeta o tome, pročitajte u nastavku...


Foto: stockimages/Freedigitalphotos.net

Upravljanje novcem

Planiranje financija i upravljanje novcem postaje sve kompliciranije kako starimo, no pravilo je zapravo vrlo jednostavno: nemojte trošiti više nego zarađujete. Pokušajte objasniti to svome djetetu, a također ga naučite i ponešto o kratkoročnim i dugoročnim štednjama. Objasnite svojoj djeci to na sljedeći način: ako će danas trošiti novac na slatkiše, onda će im u budućnosti biti mnogo teže doći do nove video igrice koju već dugo žele.  U svijetu punom instant zadovoljenja, djeca trebaju istinski shvatiti koncept štednje za budućnost. Također ih naučite ponešto i o štednji za crne dane, odnosno izvanredne situacije. Vaše dijete treba shvatiti da novac većinu vremena nije roba, već nužno zlo. 

Razlike između želja i potreba

Vaša djeca također moraju shvatiti i činjenicu kako novac ne služi samo zato da bismo njime kupili ono što želimo. Pojasnite svom djetetu kako vi većinu svog novca trošite na životne troškove, da biste im osigurali krov nad glavom, hranu i odjeću. Dakle, dajte svom djetetu do znanja da je zarađenim novcem prvo potrebno podmiriti sve troškove koji su neizbježni, a tek se ostatak može trošiti na ispunjenje raznih želja. 

Jednostavno rečeno: "potreba" je nešto bez čega ne možemo živjeti, dok je "želja" nešto što - iako možda zabavno i zanimljivo - nije potrebno za opstanak. Djeca koja odrastaju shvaćajući spomenutu razliku, u odrasloj će dobi biti manje sklona impulzivnim kupnjama i nepotrebnom trošenju novca.

Objasnite im smisao marketinga

Nemojte zaboraviti svom djetetu pojasniti i značenje reklama i oglasa kojima nas svaki dan bombardiraju sa svih strana, kao i generalnu svrhu kompletnog marketinga. Cilj oglasa je uvjeriti kupca odnosno ciljnu skupinu da mu je proizvod koji se reklamira apsolutno potreban, čak i ako to znači žrtvovanje stvarnih životnih potreba. Naučite svoju djecu da kritički i s dozom rezerve uzimaju poruke koje im šalju oglašivači i time ćete im osigurati da u budućnosti izbjegavaju lažna obećanja i mudro troše svoj novac samo na stvari koje su im uistinu potrebne. 

Za novac treba raditi

Vaše dijete također treba shvatiti da novac ne raste na drveću, već vi za njega morate naporno raditi. Iako zvuči jednostavno, većina djece to ne razumije jer vas oni zapravo nikad ne vide dok ste na poslu. Oni ne vide plaću niti platne liste. S obzirom na sve to, djeca često misle da je izvor novca beskonačan. Mi odrasli jako smo dobro svjesni činjenice da su za zaradu novaca potrebni marljiv rad i trud. Usadite tu ideju svom djetetu već od malih nogu. Umjesto da im samo dajete džeparac, dajte im priliku da ga zarade – pomaganjem u kućanskim poslovima i sl. Što ranije ovo nauče, to će im poslije biti lakše. 

Trebate znati reći 'ne'

U odnosu sa svojim djetetom uvijek trebate imati na umu da ste vi odrasla osoba. Djeca su entuzijastična i uporna i koliko god ih vi pokušavali naučiti sve ove stvari, oni će vas i dalje nagovarati da im kupite svašta. Stoga morate biti čvrst karakter i znati reći 'ne', bez obzira na suze i moljakanje vašeg djeteta. Dijete će se možda na vas duriti neko vrijeme ili pak biti bijesno, no s vremenom će naučiti lekciju. Nemojte popuštati. 

Budite vjerodostojni

Najbolji način da naučite svoje dijete sve ovo je da i sami prakticirate spomenute savjete jer će upravo iz vašeg primjera dijete najbolje naučiti kako upravljati novcem te sve o materijalizmu. Ako vas dijete vidi da si svako malo kupujete neke nove (i nepotrebne) stvari, što mislite kako će to utjecati na njega? Naravno, da smo povremeno zaslužili sami sebi pokloniti nešto lijepo, no treba znati granicu i ne pretjerivati. Razlika je između 'priuštiti si nešto' i kupiti nešto što poslije više nikad nećemo koristiti. Prije svake kupnje, dobro razmislite treba li vam to uistinu, kao i možete li si to uopće priuštiti. Naučite svoju dijete da kupuje samo one stvari koje mu uistinu trebaju i koje će mu biti korisne neko vrijeme. Time su manje šanse da padnu u zamku materijalizma jednom dok postane zrela i odrasla osoba.