Prvi samostalni zalogaji djetetu mogu biti vrlo zabavno iskustvo, ali i veliki korak prema samostalnosti i razvoju motoričkih vještina i koordinacije.
Dijete će vam dati do znanja da može početi učiti samo jesti, i to tako da će vam držati žlicu kad ga hranite, ili će samo uzimati hranu iz tanjura. Obično se ovo počne dešavati u dobi između 7 i 9 mjeseci. Najbolje je da počnete dijete učiti jesti prstima jer već od 2-3 mjeseca starosti vježba stavljati stvari u usta. Pomognite djetetu da nauči kako primiti hranu, da pritom koristi palac i kažiprst, i neka što češće vježba. Poslužite ga hranom koja je suha i jednostavna za držati poput kruha ili suhih keksi i to tako da pred njega dok je u stolici za hranjenje stavite 4-5 komadića hrane.
Pripazite kod odabira hrane kako se dijete ne bi ugušilo. Također imajte na umu da nema mnogo zubiju, pa mu dajte hranu koju može lako s desnima sažvakati ili koja će se rastvoriti u ustima. Morate znati da dijete još uči o hrani, njenoj boji, teksturi i okusu dok se hrani, pa mu probajte dati čim više različitih stvari da proba. Možete mu dati probati manje komadiće banane i drugog oguljenog i narezanog voća (jabuka, šljiva, breskva, kruška…), komadiće sira, narezano tvrdo kuhano jaje, kuhanu tjesteninu, sušeno voće, kuhano povrće (mrkva, krumpir, tikvica, brokula, cvjetača), komadiće kuhanog mesa (piletina) i slično.
Kad nauči kako koristiti prste za jelo, dajte mu u ruku plastičnu žlicu (po mogućnosti zaštićenu gumom) da se s njom igra. Guma će zaštititi djetetova usta i desni, ako je zagrize. Nemojte očekivati prvih nekoliko mjeseci da će znati jesti žlicom. Prvo ga postepeno priviknite na žlicu. Bolje je da počne s žličicom koja je manja i lakša. U početku, kad počne grabiti hranu, bit će mu teško držati ravnotežu u žlici i često će mu hrana padati. Dijete će biti nespretno i zaprljat će i sebe i prostor oko sebe, no ako je sretno dopustite mu to iskustvo i budite strpljivi.
Ergonomski oblikovan pribor za jelo za djecu (12,00 kn)
Nakon što svlada korištenje žlice, vrijeme je da nauči koristiti vilicu. Nemojte mu davati vilicu prije nego navrši godinu dana, da se ne bi ubolo u oko ili si ozljedilo usta. Najbolje je da počnete s plastičnom, zaobljenom dječjom vilicom jer je lagana i s njom može lakše rukovati. Sad mu možete dati da proba sam nabosti razrezano voće i povrće. Jednom kad savlada vještinu samostalnog hranjenja, neće više htjeti da ga vi hranite, zato mu dozvolite da bude nezavisno. Imajte na umu da način na koji se vi ponašate dok dijete uči jesti, stavlja na kocku njegov apetit i ponašanje prema hrani sljedećih mjeseci ili godina. Zato je vrlo bitno da mu dopustite da jede samo jer je dijete tada sretno.