Problematika oko mladih i alkohola danas je sve češća tema u medijima, ali i iznimno osjetljiva, prvenstveno od strane roditelja na koje u velikoj mjeri utječe ponašanje adolescenata. Zlouporaba alkohola sve je veća i može se naći na svakom koraku, a povezana je s brojnim čimbenicima koji utječu na to – društvo, socijalni status, dokazivanje, mjesto stanovanja i slično.
Iznimno je važan stav roditelja prema alkoholu i stav prema tinejdžeru kada se pojave ovakvi problemi. Obitelj u dosta situacija nije ni svjesna problema koji se događaju dok ne dođe do nekog većeg incidenta. Međutim, takav stav može djelovati negativno na dijete. Važno je da se roditelj ispočetka postavi prema djetetu i uputi ga u to koliko je zapravo alkohol štetan za zdravlje i izričito djetetu zabrani da u bilo kakvim situacijama posegne za alkoholnim pićima. Veoma je bitna komunikacija. Također, roditelji uvijek moraju imati doticaja s djetetom i primijetiti svaku promjenu u ponašanju kao što je na primjer izbjegavanje razgovora, sklonost laganju, krađi, česta ljutnja, tajnovitost, smanjena motivacija, lijenost i slično. Općenito, svaka manja (a pogotovo veća) promjena u ponašanju morala bi biti čudna.
Razgovor
Tinejdžeri u dosta slučajevima svoje roditelje vide kao prijetnju. Upravo zbog toga je itekako važan stav roditelja i način na koji se oni postave prema djetetu. Pokušajte biti složni oko onoga što želite reći svom djetetu, ali i:
- izričito zabranite konzumaciju alkoholnih pića
- razgovarajte s njim na miran način, bez osuđivanja i napadanja
- nemojte bježati od problema i tješiti sami sebe da je takvo ponašanje normalno za te godine
- objasnite mu sve štetnosti alkohola i kako on utječe na zdravlje i ponašanje tinejdžera
- pažljivo slušajte svoje dijete ako ima nešto za reći o ovoj temi
- budite uvijek na raspolaganju za razgovor – neka dijete u vama vidi prijatelja
- objasnite mu točno što smatrate da nije dobro za njega i pokušajte predložiti neki kompromis
- odmah ispočetka se postavite tako da dijete shvati da nemate tolerancije na alkohol
- nemojte koristiti prazne riječi i prijetnje – odlučno kažite što mislite da dijete vidi koliko ste ozbiljni oko ove problematike
- pokušajte predložiti svom djetetu neki alternativan hobi, sport ili nešto slično
- upozorite ga na sve štetne posljedice alkohola
- koristite svakodnevne situacije i prilike da ukažete na štetnost alkohola
- pokušajte razgovarati s djetetovim prijateljima ili roditeljima.
Najvažnije od svega jest da svom djetetu budete potpora, podrška i oslonac kada to treba, ali i kada se bori protiv vas. Pokažite da znate slušati i da vas zanima što ima za reći. To je jedan od uspješnih načina kako ćete doprijeti do svog djeteta i sugerirati tome da dobije korisnu poruku. Također, važno je da se interesirate za život svog djeteta – budite upućeni s time kamo izlazi, s kime se druži, odredite vrijeme kada bi se morao vratiti kući i slično.
Posljednje, ali ne i najmanje bitno – budite mu uzor! Pripazite sami koliko alkohola konzumirate ispred svog djeteta. Razmislite o primjeru kojeg mu dajete i kako se vi sami ponašate. Razlozi zbog kojeg tinejdžeri konzumiraju alkohol su široki i različiti – potrudite se da saznate razlog zašto se vaše dijete okrenulo u tu stranu.
Izvor: zzjzbpz.hr;
www.alkoholizam.com
Foto: © BlueSkyImages - Fotolia.com