No manje poznata su ljekovita svojstva magarećeg mlijeka, koje se od davnina koristi kao prirodan lijek za mnoge bolesti, a posebice bolesti dišnog sustava, alergije i oslabljeni imunitet.
Magareće mlijeko po sastavu je najsličnije majčinom mlijeku. Ima niski postotak masnoća i puno vitamina, a slatkog je okusa pa ga djeca vole piti. Mlijeko magarica sve je popularnije u Europi i naširoko se primjenjuje po preporuci pedijatara u Italiji, Francuskoj, Belgiji i drugim zemljama, u medicinske i kozmetičke svrhe.
Kako je navedeno u uvodu, magareće mlijeko pomaže u liječenju bronhitisa, astme, suhog kašlja, hripavca i ublažavanju alergija, neurodermatitisa i ekcema. Blagotvorno djeluje i na želudac, liječi kolitis i druga oboljenja probavnog trakta. Mlijeko navodno jača imunitet i izvrsna je zamjena za kravlje mlijeko, dok ga primjerice na Siciliji i nekim drugim dijelovim Italije koriste u dječjim bolnicama kao zamjenu za majčino mlijeko.
Odrasli često pribjegavaju magarećem mlijeku kao preventivnom lijeku protiv prehlada i upala dišnog sustava.
Legenda kaže da je i Kleopatra svoju mladolikost i ljepotu dugovala uporabi preparata spravljenih od magarećeg mlijeka, eteričnih ulja i meda.
Iskustva roditelja
Pretražujući forume naišli smo na nekoliko tema vezanih uz konzumaciju magarećeg mlijeka. Neke majke doista preporučaju ovaj slatki napitak za djecu koja boluju od hripavca i dermatitisa. Iako nekim mališanima nije pomoglo u liječenju, svi potvrđuju da ga djeca vole piti zbog slatkog okusa i većina roditelja spremna je pokušati i probati.
Jedna litra stoji 400 kuna
Dnevna propisana doza je jedan decilitar dnevno. U Hrvatskoj se litra magarećeg mlijeka prodaje po 400 kuna, a proizvođači ga smrzavaju u doze od decilitra te ih prodaju po 50 kuna. Mlijeko se čuva zamrznuto i traje maksimum dvije godine kao takvo. Odmrzava se na sobnoj temperaturi, a zagrijava se u vrućoj vodi na 30-40°C i ne smije se kuhati. U Italiji se navodno jedna litra može kupiti za 15 eura.
U Hrvatskoj magreće mlijeko možete pronaći na farmi magaraca u Poljicama kod Zadra (vl. Damir Štulina), kao i na Obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu Ciganović u Ivanić Gradu o čemu više potražite na www.magare.hr.
(Jk)