, koje dajemo djeci, možemo kupiti bez liječničkog recepta u ljekarni, to ne znači da ih ne trebamo shvatiti ozbiljno, kao bilo koju terapiju koju djetetu dajemo pod nadzorom liječnika.
Prije davanja lijeka svakako se podsjetite na sljedeća osnovna pravila:
1. Prije kupnje lijeka, posavjetujte se s ljekarnikom te ga obavijestite o proizvodima koje uzima kao što su vitamini i neki drugi lijekovi zbog mogućeg negativnog međusobnog djelovanja. Ujedno, naglasite i eventualne postojeće alergije na određene proizvode.
2. Svakako kažite dob i kilažu vašega djeteta.
3. Dobro pročitajte uputu koju dobivate uz lijek.
4. Prije davanja lijeka provjerite lijek: pakiranje (je li oštećeno?); izgled, boju, miris i sl. Ukoliko vam je nešto sumnjivo, ne dajte lijek djetetu.
5. Budite sigurni da ste dobro shvatili količinu, način i vrijeme davanja lijeka.
6. Ne dajte više lijeka jer vam se vaše dijete čini bolesnijim nego prethodnog puta.
7. Upotrebljavajte priloženu žličicu, čašicu, špricu, kapaljku ili sl. za mjerenje prave doze. Ne upotrebljavajte kuhinjske žlice.
8. Iz upute saznajte o mogućim nuspojavama i kako postupiti u slučaju njihovih pojavljivanja.
9. Vodite evidenciju uzimanja lijeka.
10. Noću, bolesno dijete ne držite u potpunom mraku kako biste mogli pratiti njegovo stanje. Upalite diskretno noćno svjetlo.
11. Ne dajte djetetu lijek u potpunom mraku.
12. Ukoliko ste umorni ili i sami bolesni, zatražite pomoć obitelji ili prijatelja, neka oni vode brigu o pravilnom davanju lijeka djetetu.
13. Djeca ne smiju sama uzimati lijekove.
14. Ne nagovarajte djecu na uzimanje lijeka na način da ga nazivate bombonom ili nečim slatkim. Ukoliko sami pronađu lijek, mogu doista pomisliti da je slatkiš!
15. Ukoliko su simptomi bolesti prisutni nakon isteka preporučene terapije, svakako se javite dječjem liječniku!
Kako čuvati lijekove?
Nakon svake doze, vratite lijek u originalno pakiranje te ga čuvajte s uputom. Dobro zatvorite bočicu ili kutijicu te spremite lijek na povišeno mjesto izvan dohvata djece. Pokušajte lijekove spremati kada djeca nisu u blizini kako ne bi znala gdje ste ih stavili. Ne ostavljajte lijekove na vidljivim mjestima kao podsjetnike. Djeca su znatiželjna, pa mislite na svaki detalj - npr. ne pijte vlastite lijekove ispred njih jer će vas tijekom igre "roditelji i djeca" pokušati oponašati; ne držite lijekove u ručnim torbicama, jer će u svojim dječjim istraživanjima svakako naići na njih.
Izvor: PLIVA zdravlje