Koji biljni čajevi se preporučuju tijekom trudnoće?

"Smijem li piti biljne čajeve u trudnoći i ako da, koje?" Ovo je jedno od pitanje koje svakoga dana postavlja veliki broj trudnica. Odgovor je jednostavan: "Da, definitivno, jer...

maslacak_pixabay

" Biljni čajevi hidratiziraju organizam i olakšavaju apsorpciju hranjivih tvari tijekom trudnoće. Sadrže antioksidanse i vitamin C koji pomažu u smanjivanju stresa i anksioznosti. Razne vrste biljnih čajeva također ublažavaju i simptome jutarnjih mučnina, a neke čak i pripremaju maternicu za porod. Ovo su neke od vrsta čajeva čije se ispijanje toplo preporučuje tijekom trudnoće.

Đumbir

U prvom tromjesečju trudnoće, gotovo pa odmah djeluje protiv povraćanja, glavobolje i jutarnjih mučnina koje su u ovom periodu česte. Čaj od đumbira možete pripremiti tako da narežete dio đumbira, operete ga, oljuštite i sitno nasjeckate. Stavite vodu (1 L) kuhati te kada zakipi ubacite nasjeckani korijen. Smanjite vatru i kuhajte na laganoj vatri 15-20 minuta. Ocijedite i odstranite komadiće đumbira i po želji dodajte limun i med. Ukoliko vam okus čaja bude prejak, sljedeći put stavite manje đumbira, ukoliko preslab, dodajte ga. Kako bi zadržali sva ljekovita svojstva đumbira, obavezno ga čuvajte u zamrzivaču, zatvorenog u plastičnu vreću ili zamotanog u krpu.

Maslačak

Maslačak se do prije nekoliko desetljeća smatrao korovom, čupao i bacao. Danas, on se s pravom naziva biljkom odličnih ljekovitih svojstava. Zeleni dijelovi maslačka mogu se koristiti za salate, a sami cvijet se suši i koristi za pripremu čaja. Ne znamo jeste li znali, ali primjerice maslačak sadrži više karotena od mrkve te je odličan izvor vitamina A, C, željeza, kalcija, kalija itd. Maslačak ima prirodna diuretska svojstva pa će trudnicama biti od velike pomoći prilikom čišćenja tijela od toksina, pospješit će zdravlje bubrega i urinarnog trakta. Odličan se pokazao i u stimuliranja rada probavnog sustava žena koje su u drugom stanju.

Vrkuta

Ovu biljku krase razna imena – virak, gospin plašt, zečja šapa, lavlja noga i rosnica, ali najpoznatija je po imenu vrkuta. Smatra se jednim od najboljih biljnih izbora za liječenje neplodnosti, djeluje kao odličan regulator hormona. Vrkuta može pomoći i kod slabe maternice te zaštititi trudnicu od spontanog pobačaja. Najnovija znanstvena istraživanja pokazala su da ova biljka sprečava rast mnogih vrsta bakterija i virusa. Čaj možete pripremiti tako da jednu čajnu žličicu vrkute prelijte šalicom vrele vode i ostavite da odstoji pet minuta. Pijte ga uvijek u gutljajima po dvije šalice na dan. Korištenje vrkute preporučuje se i kod povreda nakon poroda, za oporavak od teškog poroda te kod omlitavljenog trbuha.

Kopriva

Čaj od koprive preporuča se piti svaki dan u trudnoći te nakon poroda. Kopriva je bogata kalcijem, željezom, vitaminom K za zgrušavanje krvi, proteinima i drugim važnim nutrijentima. Čaj je odličan za žeđ, štiti i jača bubrege, smanjuje grčeve u nogama, smiruje i masira maternicu, ublažava hemeroide. Kako pripremiti čaj od koprive? Na jednu čašu vode stavite jednu vrhom punu čajnu žličicu koprive (lišća i stabljike). Vrelu vodu prelijte preko koprive, poklopite i ostavite na 5 minuta.

Tijekom trudnoće nemojte piti čajeve koji mogu potencijalno naštetiti vama ili bebi. U tu kategoriju spadaju hajdučka trava, gospina trava, kadulja, imela.