Neobična Istarska županija
Ako još niste upoznali tajnovitu igru prirode, koja je nastajala tisućljećima, daleko od svijetla dana i čovjekova oka, predlažemo da krenete na izlet u unutrašnjost Istre i posjetite istarsku špilju Mramornicu i jame Baredine i Feštinsko kraljevstvo. Nemojte zaboraviti ponijeti majicu dugih rukava jer se temperatura u špiljama kreće od 12 do 16 stupnjeva. Jedna od najvećih podzemnih prostorija u Istri može se vidjeti u Mramornici, prekrasno uređenoj špilji koja se nalazi nedaleko Brtonigle. Jama Baredina nalazi se nedaleko Nove Vasi, otprilike na pola puta između Višnjana i Poreča, riznica je stalagmita i stalaktita i u njoj se vaši klinci mogu "upoznati" s bogatim životinjskim svijetom, čovječjom ribicom, endemskom vrstom životinje te minijaturnim prozirnim račićima i kukcima. Imate li dovoljno vremena, krenite južnije, prema Feštinskom kraljevstvu, špilji koja se nalazi pokraj Žminja. Razgled špilje odvija se šetnjom u krugu od 100 metara i traje oko 20 minuta. Ako niste raspoloženi za hodanje i razgledavanje predlažemo vam večernje opuštanje uz neobične noći promatranja nebeskih tijela. Višnjanska zvjezdarnica (promatračnica Tičan) smještena je u dijelu Istre s izvornim noćima pa se ondje planeti i najljepše vide, a više od 1400 malih planeta otkriveno je promatrajući nebo teleskopom jednometarskog objektiva. Na samom jugu Istre smjestio se Kamenjak, poluotočić koji kao da čini svijet samo za sebe. Ovo je područje naseljeno tisućama godina, a zanimljivo je da se ovdje nalazi i poznato nalazište više od sto otisaka dinosaurovih stopa koja pretpostavljaju odgovaraju dvama različitim vrstama tih divovskih stvorenja. Jedan je bio visok oko tri metra, težak 13 tona i kretao se na četiri noge, dok je manji bio dvonožac, visok svega metar i pol i težak oko 150 kilograma. Tijekom ljetnih mjeseci možete posjetiti Svetvinčenat ili Savičenta koji će se od 22.-25. srpnja 2016. pretvoriti u pozornicu tradicionalnog Festivala plesa i neverbalnog kazališta. Festival je dosad ugostio više od 150 domaćih i inozemnih plesnih i kazališnih trupa te smo sigurni da ćete između bogatog kulturnog programa koji uključuje suvremeni ples, fizički teatar, cirkuserije, ulični teatar te edukativne seminare i radionice, pronaći nešto za sebe i svoje najmilije.
Rasplesana Primorsko goranska županija
Ako ste željni autohtonog hrvatskog voća, od 11.-19. lipnja 2016. možete se "zaletiti" do Lovrana jer tada lovranske kavane i restorani te brojni štandovi na Trgu slobode u starom gradu Lovranu nude plodove sočnih trešanja. Manifestaciju uveseljava i prigodan program od folklora do zabave i plesa, a na završnoj fešti spravlja se 10 metara dugačak "štrudel od črešanj." Od 18.-20 kolovoza 2016. osjetite dašak prošlosti i svratite na manifestaciju Ružica Vinodola koja je kreirana na temelju priče sačuvane usmenom predajom o običaju koji seže u minula stoljeća vladavine plemićke obitelji Frankopan. Priča govori o završetku berbe grožđa u Vinodolskoj dolini kada se birala najljepša i najmarljivija djevojka beračica, koju bi ovjenčali vinovom lozom. Na tragu nekadašnjeg izbora Ružice, vaši će mališani moći sudjelovati u igrama smišljenim prema starinskim oblicima zabave, a nakon igara, svi zajedno možete "baciti pogled" na sajam suvremenih ekološki i ručno izrađenih proizvoda.Nedostaje li vam adrenalina, uvijek na području Novog Vinodolskog, u zaleđu Vinodola možete otići na neki od 6 tematskih povezanih vidikovaca od kojih će vam zastati dah jer pružaju nezaboravan pogled na Kvarnerski zaljev i otoke, Velebitski kanal, Velebit, Učku.Karnevali u Hrvatskom primorju imaju dugu tradiciju, a na Kvarneru se zimi održava jedan od najprepoznatljivijih europskih karnavala, međunarodni Riječki karneval u kojem sudjeluje tisuće maskiranih grupa i pojedinaca. Karnevali se održavaju gotovo u svim mjestima cijelog područja, a urnebesnom zabavom posebno pršte Balinjerada i međunarodni Dječji karneval u Opatiji, maškare u Crikvenici, ljetni međunarodni karneval u gradu bure-Senju. U najstarijom gradu na Hrvatskom primorju, gradu Senju nakon karnevala obavezno se popnite na najpoznatiju gradsku tvrđavu Nehaj koja postoji još od davne 1558. godine, a izgrađena je u vrijeme osmanlijskih napada. Zaželjeli ste svježeg gorskog zraka, mira i tišine, predlažemo da prošećete do Kamačnika, zaštićenog krajolika, nedaleko od Vrbovskog koje je idealno mjesto za aktivni odmor- igre u prirodi i zanimljive piknike te je ujedno mjesto brojnih zbivanja tijekom cijele godine. Idealno mjesto za odmor za dušu i tijelo je i park šuma Golubinjak, smještena nedaleko od Lokava. Uređenim pješačkim stazama možete doći do "Kraljice šume"- divovske jele stare preko 250 godina ili "Paklenih vrata"-otvor u stijeni. Kad ste već u Lokvama, posjetite i jedini europski Muzej žaba. Muzej je nastao iz male privatne zbirke eksponata koja se širila te danas sadrži velik broj prepariranih žaba, egzotičnih i posebno vrijednih žaba iz cijelog svijeta, pa sve do igračaka, prikaza razvoja žabe od punoglavca do odrasle žabe, suvenira itd.
Kršna Ličko senjska županija
Lika-Velebita dika, najrjeđa je naseljena hrvatska regija prepuna prirodnih ljepota. U Ličko-senjskoj županiji smjestio se i najstariji nacionalni park Plitvička jezera koji se sastoji od 16 jezera, podijeljenih na gornja s kojih se voda preko pjenušavih kaskada i slapova prelijeva u donja jezera. Prvo od gornjih jezera na koja ćete naići ako se nađete na Plitvičkim jezerima jest Kozjak, najveće i najdublje, a drugo po veličini je Prošćansko jezero uz koje se veže i jedna zanimljiva legenda koja će sigurno biti zanimljiva i najmlađima. Naime, legenda govori da je jednom davno na tom području vladala velika suša, očajni ljudi molili su za pomoć, a na molbe se odazvala Crna kraljica. Poslala im je kišu koja je padala danima, sve dok se nisu formirala jezera, Plitvička jezera. Ako želite vidjeti kako su nekada izgledale mlinice -"malenice" koje su služile za mljevenje žita obavezno posjetite rijeku Gacku i Tonković, Klanac i Majerovo vrilo u Sincu. Osim mlinica koje su obnovljene i uređene u tradicionalnom stilu, izložene su i pile na vodu, stupe za stupanje i koševi za pranje sukna koje su neprocjenjivo iskustvo za današnje vrijeme, vrijeme tehnologija. Želite li vidjeti, ali i pojesti pravu ličku pastrvu, produžite do Otočca gdje se smjestio Hrvatski centar za autohtone vrste riba i rakova krških voda. Teško je za povjerovati da je netko imao "bliski susret" s medvjedom osim u zoološkom vrtu, no u Lici i to je moguće. Na ličkim obroncima Velebita smjestilo se Kuterevo, utočište u kojem borave medvjedići koji su nesretnim slučajem ili uslijed krivolova odvojeni u dobi kad su premaleni za samostalan život. Takvi mladunci, othranjeni uz pomoć i skrb ljudi, ne uspijevaju razviti znanja i vještine potrebne za samostalan život, stoga nikad ne odlaze u svoja prirodna staništa nego ostaju u utočištu koje je jedinstven projekt u svijetu. U mjestu Smiljan, nedaleko od Gospića, 2006. godine otvoren je Memorijalni centar "Nikola Tesla" u sklopu kojeg se nalaze pješačke staze, prototipovi Teslinih izuma- Teslina ispitna stanica iz Colorado Springs-a, turbina, brod kojim se može upravljati s pomoću radiovalova, most s kojeg se promatra gibanje daljinski upravljanog broda, dječje igralište na kojem se nalaze didaktičke igračke koje omogućavaju razumijevanje rada strojeva. Tko voli znanost i tehnologiju, ovo je idealno mjesto za posjetiti.
Ne preostaje nam ništa drugo, nego poželjeti vam sretan put i ugodan boravak na jednom od izleta koje ćete, uvjereni smo dugo pamtiti.