Problem je u tome što tijelo prolazi kroz fizičke promjene koje um ne razumije. Dijete se razvija fizički, a "u glavi" je još uvijek samo - dijete. Emocionalna i psihička zrelost ne prate fizičku.
Promjene se kod neke djece mogu početi događati već u prvom razredu osnovne škole. Roditelji se obično brinu kada rani pubertet uđe u život njihove dojučerašnje bebice, pa im je prva pomisao da nešto nije u redu s hormonima ili da su roditelji činili nešto krivo u prehrani i njezi.
Pedijatri preporučuju da svakako posjetite liječnika opće prakse ukoliko se pubertet pojavi kod djevojčica mlađih od osam godina i dječaka mlađih od devet godina, jer se znakovi puberteta u tako ranoj dobi doista i smatraju preuranjenima. Prosječna dob pojave puberteta za djevojčice je 10 godina, a za dječake 12 godina.
Prvi znakovi puberteta
Kod djevojčica su:
- rast grudi
- rast stidnih dlačica i dlaka ispod pazuha
- nagli rast u visinu
- prva menstruacija
- akne
- "odrasli" tjelesni miris
Kod dječaka su:
- povećanje volumena testisa i penisa
- rast stidnih dlačica, kao i dlaka ispod pazuha i na licu
- nagli rast u visinu
- produbljivanje glasa
- akne
- "odrasli" tjelesni miris
Ponekad će se kod djeteta pojaviti samo neki od ovih simptoma ranog puberteta. Ponekad će kod djevojčice ili dječaka starih svega 6 ili 7 godina početi rasti stidne dlačice, ali neće biti ni jednog drugog simptoma puberteta, odnosno rast dlačica neće imati veze sa spolnim sazrijevanjem. Ukoliko se takvi "djelomični" simptomi pojave u preranoj dobi, svakako posjetite liječnika. No najčešće su ovi simptomi "normalni", ne zahtijevaju nikakvo liječenje, a ostali se simptomi puberteta pojave naknadno, u dobi u kojoj je to uobičajeno.
Kako rani pubertet utječe na zdravlje djece?
Kada završi pubertet, završava se i proces rasta u visinu. Ukoliko pubertet dođe prerano, on će ranije i završiti. Drugim riječima, kod ranog puberteta rast kostiju i kostura prerano staje, pa takvi pojedinci ne ostvaruju svoju punu tjelesnu visinu koju bi mogli imati. Možda ih nagli rast čini višima od vršnjaka u jednoj fazi, no rast ubrzo prestaje, pa završavaju niži no što bi trebali biti.
Rani pubertet može utjecati i na emotivno zdravlje djeteta zbog društvenih odnosa koji se mijenjaju. Samo za primjer, djevojčica koja uđe u prerani pubertet, može osjećati stid i zbunjenost zbog fizičkih promjena koje prolazi samo ona, a ne pomaže ni zadirkivanje kojima su "drugačiji" izloženi.
Zajedno s fizičkim promjenama mijenjaju se i emocije i ponašanje djeteta. Djeca postaju čudljiva i osjetljiva, ponekad malo agresivnija, a neki razvijaju seksualni poriv neprimjeren za svoju dob.
Zašto dolazi do ranog puberteta?
Za pubertet i sazrijevanje odgovoran je hipotalamus. On kontrolira rad hipofize te joj daje signal da pošalje hormone u jajnike i testise koji u tim organima potiču izlučivanje spolnih hormona. Ponekad se može dogoditi da rani pubertet nastane kao posljedica tumora u dijelu mozga gdje se nalaze hipotalamus i hipofiza. Ponekad su uzrok ozljede glave, infekcije (npr. meningitis) ili nepravilnosti u radu nadbubrežne žlijezde.
Kod djevojčica najčešće se ne radi o poremećaju ili bolesti već se rani pubertet javlja bez nekog konkretnog i poznatog uzroka. Kod dječaka se češće radi o nekom zdravstvenom uzroku. Isto tako, 5% dječaka genetski nasljeđuje sklonost ranom pubertetu, a isto se događa samo 1% djevojčica.
Zašto i kako se liječi?
Ukoliko se pubertet pojavi kod djevojčice mlađe od 8 godina i dječaka mlađeg od 9 godina, bit će potreban pregled kod endokrinologa. On će napraviti sve potrebne testove i snimanja kako bi se otkrio uzrok ranog puberteta.
Izmeđuostalog, liječnik će izvaditi djetetu krv kako bi provjerio razinu hormona. Kod liječenja ranog puberteta važno je:
1. Usporiti nagli rast tj. prerani prestanak rasta
2. Usporiti seksualno sazrijevanje
Rani pubertet najčešće se liječi nadomjesnom hormonskom terapijom tj. lijekovima koji blokiraju izlučivanje spolnih hormona.
Dio liječenja ili stavljanja puberteta pod kontrolu su i intenzivni razgovori s djetetom. trebat će mu objasniti što se i zašto događa te mu ponuditi potrebnu podršku. Važno je djetetu pomoći da izgradi samopouzdanje i zavoli samog sebe i svoje tijelo.
(JK)