Kako fast food djeluje na zdravlje djece?

U subotu, 16. listopada obilježava se Svjetski dan hrane, ali i Svjetski dan borbe protiv McDonald'sa.

4cb817313b5d2

Iako nije jedini lanac brze prehrane, McDonald's se našao na piku aktivista i javnosti vjerojatno zato što je najpoznatiji i najveći. U Hrvatskoj će protiv McDonald'sa ustati Prijatelji životinja zbog, kako kažu, zločina nad životinjama, ogromnih ekoloških šteta, izrabljivanja djece i radnika, ali i manipulacije djecom Happy Meal obrocima i posluživanja nezdrave hrane. Kako fast food zapravo djeluje na organizam djeteta?

Kako stoji u priopćenju i pozivu udruge Prijatelji životinja "optužbe za manipulaciju djecom jedan su od većih problema te kompanije. Brojne igračke i reklame namijenjene djeci dovode ih kao hipnotizirane u restorane i stvaraju 'začarani krug' gdje roditelji pretvaraju svoju djecu u doživotne posjetitelje McDonald'sa. Postoje i brojne opravdane sumnje da se za njihove igračke koristi dječji rad u zemljama Trećega svijeta".

Ruku na srce, McDonald'sovi obroci su fini i malo tko će to negirati. Ne ulazeći u problematiku ispravnosti procesa proizvodnje zbog koje se ovaj restoran proziva, za nas krajnje kupce možda je ipak najvažnije da smo informirani o onome što zapravo jedemo. Živimo u vrijeme slobodne tržišne ponude i nudi nam se sve i svašta, a odluka ipak ostaje na nama. Kad su djeca u pitanju, odluku možemo temeljiti na činjenicama vezanim uz uzroke i posljedice koje hamburgeri, pommes frites i druga brza jela imaju na zdravlje i razvoj djece.

Kao što smo već napomenuli, većina djece voli fast food jer je finog okusa ili barem finijeg od ostale hrane i obroka. Naravno, pozitivnom stajalištu prema fast foodu kod djece pridonose reklame i igračke, a kod onih malo starijih roditelji ponekad ne mogu kontrolirati učestalost odlaska u fast food restorane. Obroci su jeftini i dosta veliki broj djece može ih si priuštiti dnevnim džeparcem.   

Fast food obroci imaju niski postotak vlakana i drugih korisnih nutritijenata, a visok postotak soli, masnoća i šećera. Upravo zbog toga kontinuirana konzumacija brzih jela dovodi do prekomjerene težine. Velika količina kalorija u hrani ne pomaže njihovu tijelu, one nemaju nutritivnu vrijednost i mogu djelovati kao faktori rizika za razvoj raznih bolesti (dijabetes, bolesti srca i krvnih žila i sl.).

Dijabetes

Povećane razine šećera u fast food obrocima mogu dovesti do dijabetesa. Djeca najčešće razviju dijabetes tipa A jer njihovo tijelo ne može proizvesti inzulin koji kontrolira razinu šećera u krvi i regulira metabolizam.

Bolesti srca

Visok postotak masnoća u organizmu povećava razinu kolesterola u krvi, što pak dovodi do problema sa srcem. Problemi sa srcem mogu se razviti u bolest poput dislipidemije (poremećaj u metabolizmu lipoproteina) koja pak dovodi do ozbiljnih koronarnih bolesti srca.

Visok krvni tlak

Fast food također sadrži veliki postotak soli, koji dovodi do visokog krvnog tlaka. Visok tlak dovodi do pukotina i lomljenja stjenki žila. Tijelo koristi lipoproteine kako bi saniralo te pukotine i to na način da ih pretvara u kolesterol, čime se opet povećava razina kolesterola u organizmu.

Anemija

Osim navedenih rizika, tu je i rizik od anemije, jer organizam preko brze hrane ne dobiva dovoljno vitamina i željeza te drugih nutritijenata važnih za rast i razvoj. Djeca postaju letargična, muči ih stalni umor koji ometa obavljanje svakodnevnih aktivnosti.  

Prekomjerna težina i pretilost

Iskustva su potvrdila da je konzumacija brze hrane začarani krug u kojem je teško zapravo utažiti glad. Djeca imaju pojačani osjećaj gladi što dovodi do daljnjeg prejedanja s navedenim lošim posljedicama po zdravlje.

Slabljenje imunološkog sustava

Nedostatak makro i mikro nutritijenata u fast food obrocima smanjuje imunološku obranu organizma kod djece. Ona postaju osjetljiva i podložna mnogim oboljenjima. Prvi znakovi oslabljenog imuniteta obično je nedostatak kalcija zbog čega se javlja kvarljivost zubi, krhkost i lomljivost noktiju i kosti.

Rizik za pojavu raka

U fast food obroke stavljaju se konzervansi i umjetne boje. Istraživanja su pokazala da umjetni sastojci u hrani izazivaju rizik od raka i hiperaktivnosti kod djece te alergije.

(Jk)