Psiholozi ističu kako je taj strah djelomično urođen, a temelji se na prirođenom strahu djeteta od novih, nepoznatih situacija, ali i odvajanja od roditelja. Ako i vaše dijete muči strah pri samoj pomisli na doktora, u nastavku vam donosimo nekoliko savjeta kako da ga pripremite na pregled kod liječnika, te kako da taj strah umanjite.
→ Nikako nemojte djetetu govoriti da će ga boljeti jer djeca u svojim glavicama ne mogu razlučiti hoće li ga jako boliti ili će samo prouzrokovati neugodnost. U razgovoru koristite se nježnim izrazima, npr. bockati, štipnuti i sl. Prije nego što ode kod doktora, recite mu iskreno što sve može očekivati te mu ni u kojem slučaju nemojte lagati.
→ Pokažite mu da je sasvim u redu ako osjeća strah, nemojte mu govoriti da će sve biti u redu i da ništa neće boljeti ako niste sigurni da će zaista biti tako. Bolje je reći: “Razumijem da se malo bojiš jer ne znaš kako će to izgledati. Bit ću tamo s tobom i pomoći ako ti bude teško".
→ Čitajte slikovnice u kojima glavni junak ide na liječnički pregled. Dijete će steći pozitivan stav i poistovjetit će se s likom iz slikovnice.
http://www.evenio.hr/portfolio/puppy-is-afraid-of-going-to-the-doctor/
→ Pripazite na svoje ponašanje pored djeteta dok ste kod doktora. Budite smireni i pozitivni. Pokušajte s liječnikom razgovarati sa smiješkom kako bi dijete osjetilo opuštenu atmosferu.
→ Tijekom pregleda budite stalno uz svoje dijete. Ako je to izvedivo, držite ga u krilu ili za ruku. Ponesite sa sobom pokoju igračku kako biste djetetu skrenuli pozornost i smanjili napetost. Ako ste u mogućnosti, ponesite dječji liječnički pribor i lutku ili medvjedića na dogovoreni pregled. Mnoga djeca osjećaju se opuštenije ako liječnik najprije pregleda njihovu lutku ili medvjedića, dok ona promatraju.
→ Spomenite djetetu i dobre stvari koje će se dogoditi nakon pregleda – ići će kući, osjećat će se bolje, nešto će novo naučiti. Počastite ga nečime što voli.
→ Odlučite kada je najbolji trenutak reći djetetu za posjet liječniku kako mu ne biste uzrokovali nepotrebnu uznemirenost. Većina liječnika preporuča da se djeci u dobi od dvije do tri godine za odlazak kaže na dan pregleda, a djeci u dobi od četiri do pet godina dan ranije. Međutim, važnu ulogu tu mogu odigrati i temperament i osobnost djeteta.
→ Nemojte se nametati i pustite dijete (ako je u mogućnosti) da samo odgovora na liječnikova pitanja. Možda dijete doživi liječnika kao svojeg prijatelja kod kojeg će odlaziti bez imalo straha.
→ Ako je boravak u bolnici ili operacija najavljena unaprijed, dajte djetetu dovoljno vremena da prihvati odlazak u bolnicu. Neka dijete samo izabere pidžamu za bolnicu, igračke i sl. Tako će barem malo osjetiti kontrolu nad stvarima koje mu se događaju.
I nikada, ali baš nikada ne plašite dijete doktorima. Budite primjer svome djetetu i pokažite mu da i vi vodite računa o svom zdravlju. Potrudite se da dijete čuje kada sebi zakazujete pregled ili mu recite da ste bili kod zubara.