Jelena Veljača: Sve je moguće, ukoliko smo velikodušne prema sebi

Jelena Veljača nam otkriva koliko joj se promijenio život otkako je postala majka

Jelena Veljača: Sve je moguće, ukoliko smo velikodušne prema sebi

Jelena Veljača uspješno spaja svoju karijeru kao glumica, producentica i scenaristica i obiteljski život. Osim što je igrala brojne uloge u kazalištu, na televiziji i filmu, njena životna uloga majke joj je najdraža. Kako se snalazi u toj ulozi, opisala nam je u razgovoru.

Kako izgleda vaša dnevna rutina?
Budim se ujutro zajedno s Lenom - ona je moja savršena budilica. Uvijek je odlično spavala, čak i kao mala beba, pa se tako i sada budi između 8 i 9h. Meni je to idealno za početak dana. Malo se mazimo, onda ja pijem kavu uz čekiranje mailova, a Lena kreće u dan sa svojom tetom čuvalicom. Ja se vraćam kući oko 15h, kad Dražen i ja zajedno objedujemo (Lena tada spava već), a popodne je rezervirano za nju. Vodimo je u šetnje, u lunapark, na engleski... Ukoliko Dražen ima predstavu, ja preuzimam Lenu, a ukoliko ja imam obaveze, on.

Stavljaju li možda žene na sebe prevelik pritisak da sve naprave samostalno?
Apsolutno.


Što biste poručili ženama koje pokušavaju, kao i vi, žonglirati karijeru, majčinstvo, brak, održavanje doma…?
Da je sve moguće, ukoliko smo velikodušne prema sebi. Ponekad će ručak doista biti pečene kobasice (moja verzija fast fooda, jer fast food ne podnosim), ponekad se nećete vidjeti s najboljim prijateljima nekoliko tjedana, ponekad ćete morati reći «ne» nekom projektu.

Koji ste najbolji savjet dobili vezano za kućanstvo i majčinstvo i od koga?
Vezano uz majčinstvo- pratila sam svoj instinkt. Nisam nikad puno razgovarala o majčinstvu, niti tražila, a ni dobivala savjete. Vezano uz kućanstvo - ne biste vjerovali, ali puno sam naučila od Dražena. On je savršeno uredan, važni su mu čisti podovi, čisto posuđe, red u stanu. Uz njega sam naučila male trikove kojima se kaos pretvara u red. Naučio me i kuhati neke osnovne stvari, a puno toga zahvaljujem Facebook grupi Domaće kašice za bebe, koja sada broji 110 tisuća pratitelja, većinom mama, a čiji sam administrator i ja nedavno postala. Kako nisam puno kuhala prije, od njih sam sve učila iz početka - sve o svakoj namirnici, kako je najbolje spravljati, s čim je sljubiti, i kako uvoditi djeci dohranu. Lena je zahvaljujući njima danas prava mala gurmanka.

Koji su najveći izazovi majčinstva? Postoji li neka zabluda o majčinstvu koju biste voljeli razjasniti?
Nedostatak osobnog prostora, što za rad, što samo za osobni rast. Majke se često i sakriju iza toga - ne stignem ništa jer sam stalno s djetetom. Mnogi parovi to ne prežive. Paradoksalno, majke se osjećaju zarobljene, ali i one ne žele pustiti kontrolu. I sama sam imala panične napade kad sam prvi put otišla na večeru s curama, a Dražen je sam odradio večernju rutinu (kupanje bebe, uspavljivanje, grijanje izdojenog mlijeka). Ili kad su se prvi put otišli voziti biciklom. No, doista morate imati povjerenja u ljude oko sebe.


Kako ste se pripremali za majčinstvo? Što ste čitali i proučavali?
Ma ništa. Pročitala sam slatku knjigu Bringing up Bebe od Amerikanke Pamele Druckerman koja se sa svojim prvim djetetom (i kasnije blizancima) našla u Parizu. Pisana je tako da Druckerman koketira s chit-litom, ali je u suštini ispovjedna, i vrlo inspirirajuća. Pamela me podsjetila na mene: kontrolirajuća, opsjednuta čistoćom i modernom pedagogijom. A našla se u Parizu gdje se u creche (jaslice) kreće s nekoliko mjeseci, gdje mnogo toga majke predaju odgojiteljicama da odrade (skidanje iz pelena, dohrana). Piše zapravo o razlikama između američkog (kontrolirajućeg, tzv, helikopter roditeljstva) i opuštenog, spontanog, francuskog. Zvuči čudno, ali ta knjiga mi je pomogla više od Mayo klinike koju sam dobila na poklon. Shvatila sam da sam savršeni primjer kontrolirajuće, vječno zabrinute, stresirane, naporne majke, te sam još u trudnoći odlučila otpustiti tu stranu sebe. Mislim da je Lena velikim dijelom zbog te odluke i svjesnosti tako opušteno, mirno, stabilno dijete.

Kako izgleda raspodjela kućanskih poslova u vašem domu?
Dražen radi većinu toga. On naprosto uživa u redu, u čišćenju, a ja u uređivanju prostora. On svaki dan usisava (imamo pse koji se jako linjaju), čisti pod. To mu je jutarnja rutina. Dražen ne može zaspati ako ima prljavog suđa, primjerice, u sudoperu. Ja bih mogla zaspati s prljavim suđem u krevetu. (smijeh). Ali zato sam stvarno zahvalna na otkriću novog Philips PowerPro Aqua usisavača jer konačno i ja mogu sudjelovati u čišćenju, a da mi to nije muka. Osim toga, zadužena sam za uređivanje stvari, za estetski dio. Dražen ili teta Indira opeglaju robicu, a ja ju složim u ormar kao da je u pitanju Chanelov butik.


Kakav je vaš stil odgoja djeteta?
Vrlo spontan, danas bi se to nazvalo povezivajućem roditeljstvom. Lena spava još uvijek s nama, dojila sam 15 mjeseci, i to vrlo javno, gdje god je htjela - dakle na zahtjev. Lenu nisam učila na tutu, prestala je koristiti pelene kad je sama to zatražila. Nikad ne povisujemo ton, vjerujemo da su sva djeca dobra, i da je vrijedna poruka iz djetinjstva da djeca imaju pravo izraziti svoje emocije (plač).

S kakvim mrljama na podu se prije djeteta niste imali priliku sresti?
Sa svime sam se nažalost susrela i prije Lene, mi imamo tri psa, a nisu nam prvi.


Na koji način održavate svoj dom sigurnim za vaše dijete? (babyproof)
Digla sam sredstva za čišćenje daleko izvan njezinog dosega. Prozori nikad nisu otvoreni kad je doma. Sve utičnice su zaštićene.

Koliko se vaš način čišćenja promijenio nakon što ste postali majka?
Za 180 stupnjeva. Od toga da nikad nisam čistila, do toga da čistim svaki dan.

Bez kojeg kućanskog aparata ne biste nikako mogli?
Bez bežičnog usisavača. Spašava život, kažem vam.

Imate li neki mali kućanski trik koji vas je spasio nebrojeno puta?
Početkom tjedna skuham juhu, početkom mjeseca temeljac. Svaki obrok je tako brzo ukusan, domaći i riješen u 10 minuta.

Koja je najveća promjena u vašem životu otkada imate malo dijete?
Kuham kao luda!


Je li majčinstvo onakvo kakvim ste ga zamišljali?
Je. Čarobno je.

Kakva je vaša rutina za opuštanje?
Jutarnja kava - luda sam za kavom. Ručak s Draženom, samo nas dvoje. I putovanja, puno putovanja. Čim vidim drugi grad, čujem drugačiji jezik, izvučem se iz konteksta, bolje sam psihički. A mislim da je to i važno za dijete.

Opišite svoju obitelj u 3 riječi.
Shiny happy people.

Koji vam je najdraži obiteljski ritual?
Zajedničko kuhanje, zajednički objed.

Razgovarala: Petra Novosel Balaško
Foto: Jelena Veljača Instagram