No najnovije studije pokazuju da ta stara hipoteza koja tvrdi da žena zbog starenja proizvodi jajašca s "lošim" kromosomima koji uzrokuju pobačaj ili abnormalni razvoj fetusa, više ne drži vodu.
Naime, ta stara hipoteza tvrdila je da prva jajašca proizvedena u ženinu prvom fetalnom stadiju imaju bolje i "zdravije" kromosomske veze, no nakon brojenja stvarnih kromosomskih veza na više tisuća jajašca, znanstvenici sa Sveučilišta u Washingtonu otkrili su da se jajašca proizvedena u kasnijim fazama plodnosti po ničemu ne razlikuju od onih proizvedenih u najplodnijem razdoblju ženina života. Jedan od stručnjaka koji je sudjelovao u ovom istraživanju, Ross Rowsey, kazao je kako bi bilo za očekivati da jajašca u žena zrele dobi imaju više abnormalnih stanica, ali njihov broj je isti kao i kod adolescentica i mladih žena.
Znanstvenici su među 8000 ispitanih jajašca od 161 žene u trećem fetalnom stadiju, odnosno u kasnijoj dobi za trudnoću, pronašli niz varijacija kromosomskih veza, ali nisu pronašli nikakvu vezu s godinama, odnosno dobi žena.
"Očito su u pitanju neki drugi faktori, jer abnormalne kromosomske veze ne objašnjavaju rizične trudnoće i pobačaje kod žena u trećem plodnom stadiju", zaključio je Ross Rowsey.