Ispijanje biljnog čaja u trudnoći ponekad nije bezazleno

Mnogima nema ništa ljepše od šalice toplog čaja, koja može djelovati izrazito okrepljujuće.

salice-caja_pixabay

Velik broj ljudi čak je uspio u tome da umjesto kave kao široko rasprostranjenog jutarnjeg rituala, svoj dan započnu upravo šalicom čaja.

Brojni nutricionisti također ističu kako je čaj zdravija alternativa napitcima poput kave ili sokova. Uz to, konzumiranje biljnih čajeva može umiriti bolove, ublažiti nesanicu, te ono najvažnije – opustiti cijelo tijelo.

Uz sve navedeno, lako je zaključiti kako su čajevi izuzetno dobri za ljudsko tijelo u svakoj prilici. Međutim, neka ograničenja, kao i kod svake namirnice ipak postoje. Stoga ne čudi da se mnoge žene pitaju je li biljne čajeve sigurno konzumirati i u trudnoći?

Ritual biljnog čaja u trudnoći

Većina trudnica bez razmišljanja će se odreći kave, alkohola ili pak nikotina. Spojevi su to koji su dokazano štetni za nerođenu bebu, no što je s biljnim čajevima? Istina je da i oni mogu sadržavati spojeve koji su jednako štetni.

Međutim, o sastojcima biljnih čajeva uglavnom se ne priča kao o nečem što bi moglo imati nuspojave. Riječ je o tome da bi za štetan utjecaj na organizam trebalo konzumirati zaista veliku količinu čaja, a većina njegovih ljubitelja nije u stanju ispijati količine koje bi mogle biti „problematične“. Usprkos tome, ženino je tijelo tijekom trudnoće znatno osjetljivije na različite podražaje, pa tako i na spojeve koji se u tijelo unose hranom i pićem.

Kako oni mogu utjecati na trudnicu i nerođeno dijete još uvijek nije sasvim jasno, budući da je nedovoljan broj istraživanja napravljen na ovom području. Stoga je ponekad potrebno konzultirati se sa svojim liječnikom prije nego krenete u svakodnevno ispijanje vašeg omiljenog napitka.

Kako znati koji su čajevi štetni?

Dosta čajeva koje danas možemo pronaći na tržištu zapravo niti ne sadrži konkretnu vrstu biljke u sebi, te je riječ o prerađevinama od, primjerice, suhog voća. Stoga se oni odmah mogu isključiti iz popisa onih koji mogu imati neželjen utjecaj na organizam. U skupinu „potencijalno štetnih“ mogu spadati biljni čajevi poput metvice, majčine dušice, te zelenog čaja.

Naravno, ništa se neće dogoditi u slučaju da nekoliko puta tjedno ispijete šalicu ovog toplog napitka, no pretjerano ispijanje (više od jedne litre dnevno), može ostaviti traga na zdravlju. Biljke su u čaju znatno koncentriranije nego što je to slučaj u začinskom bilju u hrani. To bi značilo da šalicom čaja zapravo u tijelo unosite sastojaka iz biljaka koliko se obrocima unese kroz gotovo tjedan dana.

Čajevi „za trudnice“

Uz sva čuda koja danas možemo pronaći na policama gotovo svake trgovine, vjerojatno je svatko naišao na dodatke prehrani na kojima je naznačeno „za trudnice“. Riječ je o čajevima koji sadrže sastojke poput limunske trave, malinovog lista te ružinih latica. Iako ovi sastojci ne mogu naštetiti organizmu čak niti u većim količinama, i ovdje bi pravilo trebalo biti – umjerenost je vrlina.

To što su sastojci potpuno bezopasni, ne znači da vaše tijelo njihovom pretjeranom konzumacijom neće na neki način reagirati. Svaki organizam i svaka trudnoća su individualni. Čak i da su istraživanja potvrdila kako razloga za brigu nema, ne znači da upravo vaše tijelo neće reagirati na jedan od nepredvidljivih načina. Stoga je jedna šalica čaja dnevno i više nego dovoljna, i priuštiti će vam trenutke opuštanja za kojima toliko žudite.

Odabir „sigurnog“ čaja

Prilikom odabira čaja na samom je početku najbolje obratiti pažnju na sastojke otisnute na pakiranju. U slučaju da vidite imena koja vam nisu poznata, vjerojatno se radi o aditivima koje je poželjno izbjegavati.

U slučaju da se zaista jako zaželite šalice čaja, uvijek ga možete napraviti i sami! U vruću vodu ubacite žličicu zelenog čaja te dodajte svježeg voćnog soka, meda, limuna ili cimeta. Listiće zelenog čaja najbolje je kupiti u rinfuzi. Ovakav „domaći“ čaj još je uvijek bolja alternativa onom iz filter vrećica, koji često sadrži mnoge aditive.

No, zaključak je kako je s čajevima – baš kao i svakom drugom prehrambenom namirnicom – umjerena konzumacija najzdravija.